Nazır Dönmez: “Türkiye’de benzeri gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz”

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’üstelik bire bir doğal gaz merkezi oluşturmanın adımlarını attıklarını ve sene sonuna büyüklüğünde sefer haritalarını netleştireceklerini bildirdi.

Bakan Dönmez, YANLIŞSIZ Fırka Ardahan İl Başkanlığında düzenlenen “2023’e Akilane Kent Buluşmaları” programında, Amasra’de meydana gelen kazada hayatını kaybedenlere yağmur, ailelerine başsağlığı diledi.

Ardahan’a sonuç 20 yılda enerji ve tabii kaynaklar alanında kısaca 968 milyon liralık envestisman yaptıklarını rapor eden Dönmez, “Önümüzdeki yıl Bakanlığımızla ilgili alanlarda yapılması planlanan yatırım tutarı birlikte 96,4 milyon teklik olarak planlanmakta.” dedi.

Türkiye genelinde 1700 megavatlık biyokütle ve gübre gazı tesisinin bulunduğu bilgisini veren Dönmez, bunun bir iki tıpkı rakam olmadığına belen etti.

“Özlük kaynaklarımızı taharri ve üretime geçirmeyle ait hızlanıyoruz”

Bu anlamda Avrupa’de da kebir sıralarda olduklarını tabir eden Dönmez, şöyle konuştu:

“Ama Ardahan’birlikte maatteessüf bu alanda çok fazla tıpkı feyiz kaydedememişiz. Sayın Cumhurbaşkanımız 28 Ekim’dahi Türkiye Yüzyılı vizyonunu tamlık ulusumuzla, halkımızla paylaşmıştı. İnşallah Türkiye’nin yüzyılını gelişigüzel nesir edeceğiz. Türkiye’nin yüzyılında, Türkiye enerjide müstakil ağıl gelecek. Enerjide bağımsız ağıl anlatmak için üstelik kendi kaynaklarımızı taharri ve bunu üretime geçirmeyle müteallik projelerimizde hızlanıyoruz, cevvaliyet veriyoruz. Bu kapsamda da yıllarca ihmal edilmiş, aranmamış hem karada hem bile denizdeki alanları aramaya başladık. Rabbim da yüzümüzü güldürdü, daha çok meyvelerini toplama zamanı adım adım yaklaşıyor.”

Vekil Dönmez, cumhuriyeti, cumhuriyetin yüzyılında keşfin ateşiyle aydınlatmayı planladıklarını söyleyerek, sâdır gazı Ardahan’üstelik, Kars’ta ve Edirne’da kullanmaya başlayacaklarını anlattı.

“Türkiye’birlikte bire bir gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz”

Türkiye’nin bölgesinde tıpkısı erke merkezi olma stratejisini bile adım adım hayata geçirdiklerini vurgulayan Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Ve bunu bundan sonra sadece biz söylemiyoruz. Bölgemizde gerçeklik ülkesi olan ülkelerin liderleri, bir şekilde bu enerjiyi, bu natürel gazı murat fail ülkelerin yetkilileri üstelik anlatım etmeye başladı. Daha Çok önümüzdeki yıldan itibaren inşallah çalışmalarımızı tamamlayacağız. Türkiye’birlikte bir gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz. Bu sene sonuna kadar bile misil haritamızı netleştireceğiz. Niyetimiz hem ana ülkeleri hem bile bu katıksız gaza müştehi olan ülkeleri, tıpkı masa etrafında toplayarak buradaki stratejiyi netleştirmek. Burada tam paydaşlarımızla muamele etmek arzusundayız.”

Akıbet 20 yılda enerji alanında 31 bin megavat olan yerleşmiş gücü, 100 bin megavat üzerine çıkardıklarını bildiren Dönmez, bu süreçte çabucak hareketlilik istihsal amaçlı yapılan yatırımların tutarının az daha 100 bilyon doları bulduğunu dile getirdi.

Doğal gazdaki fiyat artışları

Nazır Dönmez, yerli ve yenilenebilir kaynaklara envestisman yapılmaması yerinde güzeşte sene 20 bilyon dolarlık erke ithal etme zorunluluğu oluşacağına meni etti.

Enerji fiyatlarına kamuoyunda eleştiri yapıldığına meni eden Dönmez, şunları kaydetti:

“Andıran coğrafyayı bile gözden kaçırmamak geçişsiz. Zaman Avrupa’birlikte alışılmamış, on paralık akla gelmeyecek tedbir ve önerilere vatandaşı zorlamaya başladılar. Zira gaz ve sair erke kaynakları tedarikte zorlanıyorlar. Tıpkısı zamanda kıtlığı olan ürünün, hizmetin fiyatının de anormal olarak artmasının etkisini yaşıyorlar. Akse öncesinde 200 doların altına indirilmiş doğal gaz fiyatları, zaman 1000 dolarların üstünde seyrediyor. Vahim artışlar var. Biz vatandaşımıza bu maliyet artışlarının mefret aynı kısmını yansıtmadan rahatlatma yolunu tercih ettik. Fiilen sabık sene ruh ve tabii gazda yapmış olduğumuz destek tutarları 100 milyar civarında seyretti. Bu rakam bu yıl üzere 2 katından fazla olacak kabilinden gözüküyor.”

DOĞRU Partili Ulvi İhsan Ağır

DÜRÜST Tümen Intihap İşlerinden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı Mualla İhsan Müşkül ise ilk günkü coşku ve dirilikle işleri izlem ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden önce parlamenterle işleyen sistemin, Türkiye’yi krizlerin, kaosların ve kargaşaların ülkesine dönüştürdüğünü belirten Müşkül, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda vekil sistemle yönetilip bile oldukça akse, kaos, anarşi yaşamayan talih bulunmayan. Bizde henüz dahası yaşanıyordu. Nihayet biz milletimizin takdiriyle mebus sistemi haddinden fazla şükür geride bıraktık ve bu sayede da icraatları çokça elan acul ve enerjik aynı şekilde gerçekleştiriyoruz. Bundan Sonra devir ivinti devri. Çokça hızlı gestalt almanız gerekiyor. Parlamenter dizge tıpkısı 6’lı masada olanlar gibi, hangi ant toplanacağı, kimin nerede oturacağı, lacerem karar alınacağı, kimin izleme edileceği, elbette gine ayrımsız araya gelineceği gibi… Nasıl her molekül 6’lı masada sorunsa, tıpkı o masadaki kaynak parlamenter hep görüntüsüdür. Filhakika o masanın de bildirme nazik amacı yeniden Türkiye’yi başkanlık sisteminden milletvekili sisteminde hoşgörüsüz çevirmektir amma nakız ortadadır.”

Nazır Dönmez, elan bilahare beraberindekilerle Ardahan Üniversitesi Konukevi’nde önceki zaman düzenleme mensupları amacıyla planlı vefa buluşmasına katıldı.

Share: