Nazır Gaye Kurum, sosyal ev projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne büyüklüğünde 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Çalım, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Altını Tarihinin Arz Büyük Içtimai Ev Hamlesi Basın Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai bölük hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi gelişigüzel alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Alım, 81 ilde hep ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl önceki, yerel seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Gurur, Türkiye’dahi yüzde 90’ı sosyal bölük olmak amacıyla bugüne kadar TOKİ Başkanlığı eliyle 1 milyon 170 bin basamak inşa ettiklerini kaydetti.

Gelgel, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını pekiştirmek, tarihi mekanları ihya etmek hesabına şişman projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe içtinap etmek anlayışıyla Konya’de yıpranmamış Mevlana Meydanı’nı, tekrar Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde düzenlemeler yapıyoruz. Bursa’birlikte Celil Cami etrafında tekrar belediyelerimizle alay malay yapmış olduğumuz aynı proje kapsamında Ulu Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekim merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına uygun tıpkısı şekilde kazandırmaya gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan kavim bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Çekicilik, 455 kavim bahçesini bile Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Garaz Kurum, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve eskimemiş yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin fert ve servet güvenliğini emniyet altına almış olduk.” diyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin peşi sıra Elazığ’de Malatya’de ve İzmir’birlikte tarihinin sunu nazik tahavvül projelerini başlattıklarını, Antalya’de, Muğla’birlikte ve Doğu Karadeniz’in tamamında kıran alanlarında dev bire bir yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Çekicilik, Türkiye’nin, ihtiyacı olan değme ürünü, herhangi bir hizmeti, sunma çabuk ve kaliteli şekilde tezyit kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına eş olduğunu söyledi.

“Toplumsal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük”

Hava, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda ulus için arzuladıkları gelişigüzel hizmeti etme, herhangi bir eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren tıpkı ülke olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu devlet ve budun üzere sakır sakır koşmamızın yer iri sebebi dahi gelişigüzel ülkeye talih sıfır bu şişman potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır hep sosyal devletin asıl görevi olan barınma hakkını, içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında kendi domestik, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla geçmiş 50 bin, peşi sıra de 100 bin sosyal hane dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız müracaat ederek nazik tıpkı haz gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız vasıtasıyla balaban ayrımsız beğeniyle kıymet buldu. Yerel mimariye, bölgenin değerlerine akla yatkın şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bittabi milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla birlikte bu başvurunun karşılanabilmesi için yıpranmamış yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Bölük hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Gelgel, vatandaşlardan iri bir hazzetme gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: