Nazır Kirişçi: “Bu sene patates ve soğan mal etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim. Böyle tıpkısı uygulamaya bundan sonra argıt vermeyeceğiz”

Bakan Kirişçi: “Bu sene patates ve soğan para etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim. Böyle benzeri uygulamaya çıktı boğaz vermeyeceğiz”

EDİRNE – Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişçi, un, yağ ve şeker hastalığı üretimine haddinden fazla önem verildiğini belirterek, tarlası olanların istediğini ekme devrinin kapandığını söyledi. Kontratlı istihsal modelinin hayata geçeceğini duyuran Kirişçi, “Bu yıl patates ve soğan dünyalık etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim. Böyle aynı uygulamaya daha çok geçit vermeyeceğiz.” dedi.

Edirne Ticaret Borsasında gerçekleştirilen Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuşan Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişçi, yüce açıklamalarda bulundu. Türkiye’birlikte nüfusun ve mevrut seyyah sayısının arttığına dikkati calip Icra Vekili Kirişçi, gıdanın önemine değindi. Üretimde planlamanın haddinden fazla koca olduğunu vurgulayan Icra Vekili Kirişçi, Tarlanız var istediğinizi ekip ağaç devri kapanacak. Toprağın ekolojisine, iklimin yapısına ve bölge planlamasına göre istihsal planlaması yaparak kamudan izin alan tıpkısı müstahsil profili ortaya çıkaracağız. Önceliğimiz, un, yağ ve şeker diyoruz. Un amacıyla hububata, yağ üzere yağlı tohumlara ve şeker hastalığı zarfında şeker hastalığı pancarına atıfta bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sözleşmeli üretim modeli TBMM’ye sunulacak

Bakan Kirişçi, açıklamasının devamında şu ifadelere saha verdi, “Heybetli konulardan bir ötekisi kontratlı istihsal. Bu sene patates ve soğan mal etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim. Hakeza tıpkısı uygulamaya çıktı derbent vermeyeceğiz. Şeker pancarında uygulanan modelin daha ötesinde bir modeli hayata geçireceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve Milletvekillerimize sunacağız. Sözleşmeli model olmazsa olmazımız.”

Yersiz araziler üretimde kullanılacak

2 yıldan çok gereksiz mütezayit arazilerin tarımsal faaliyetlerde kullanılması üzere kullanılmamış ayrımsız projeyi hayata geçireceklerini açıklanan Nazır Kirişçi, “2 yıldan çok gereksiz duran arazilerde kamu adına ‘mülkiyet bihakkın kullanım hakkını ayıracağız. Mülke dokunamayız anayasal benzeri adalet, ancak arazinin boş kalmaması üzere tarımsal faaliyette bulunanlara kiraya vereceğiz. Kira bedelini dahi kişilere ödeyeceğiz.” dedi.

Share: