Nazır Üzüntülü:  YADES’in kapsamını genişleterek 6 projeye elan bindi vereceğiz

AİLE ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Izdıraplı, “Buğulanmış Bindi Programı’nın (YADES) kapsamını uzun uzadıya Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye daha bindi vereceğiz. Kullanılmamış projeler üzere 3 milyon TL hakikat aktarımı yapacağız. Böylelikle belediyeler yoluyla yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız hamur tutarı toplamda 39 milyona ulaşacak” dedi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Acılı, ‘1 Ilk Teşrin Acun Yaşlılar Günü’ nedeniyle mukayyet açıklama yaptı. Bakan Kederli, Türk toplumunda yaşlıların yerinin ayrı olduğunu vurguladı. Türk eş yapısında yaşlılara büyük değer verildiğini tamlayan Acılı, yaşlıların dün ile zaman arasında köprü kurduğuna bel etti. Nazır Üzüntülü, “Karı bağlarımızın ve toplumsal değerlerimizin korunmasında, yaşlılarımızın haddinden fazla büyük rolü olduğunun farkındayız. Tığ birlikte yaşlılarımızın içtimai maltalık bağlarının güçlendirilmesi ve kuşaklar arası dayanışmanın desteklenmesi amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YADES KAPSAMINDA 111 BİN YAŞLIYA DESTEK VERİLDİ’Hizmete ihtiyaç duyan yaşlılara yaşadıkları mekanlarda lüzumlu hizmet ve desteklerin sunulması üzere hayata geçirilen YADES ile ilgili bilgelik veren Vekil Üzüntülü, şunları söyledi: “YADES’i 65 gözyaşı üstü vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psikososyal bindi sağlanması üzere 2016’dan bu yana yürütüyoruz. Yaşlılarımızın yaşamlarını kişi evlerinde, ailelerinin yanı sıra sürdürebilmeleri amacıyla yerel yönetimlerin ‘Evde Bakım’ ve ‘Gündüz Hizmet Hizmetleri’ projelerini destekliyoruz. Yaşlanma üzerine farkındalık yaratmayı amaçlayan YADES projelerine maddi destek sağlıyoruz. Bu doğrultuda bugüne büyüklüğünde 31 belediyeye, 55 YADES projesi amacıyla hep 36 milyon TL finansman desteği sağladık. 76 bin 497 hanede, 111 bin 559 yaşlımıza ulaşarak evde bakım, psikososyal destek ve kültürel elektrik hizmetleri sunduk. YADES’in kapsamını uzun uzadıya; Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye henüz bindi vereceğiz. Eskimemiş yürütülecek projeler için 3 milyon TL gerçek aktarımı yapacağız. Böylecene belediyeler yoluyla yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız nesep tutarı, toplamda 39 milyona ulaşacak.”BAKANLIKTAN AÇIKLAMA Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakarak ise, Bakanlık tarafından 2016’dan bu yana Sakarya, Kayseri, Trabzon, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Antalya, Gaziantep, Malatya, Cıvıl Cıvıl, Samsun, Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum, Balıkesir, Konya, Mardin, Adıyaman, Veca, Bingöl, Hakkari, Rize, Isparta, Osmaniye, Niğde, Van, Bayburt, İstanbul ve Yozgat kalkmak için 28 ildeki 31 belediyenin YADES projeleri destekleniyor. HUZUREVLERİNDE YAŞLILAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

1 Ilk Teşrin Acun Yaşlılar Haset zımnında huzurevlerinde yaşlıların ahenkli ant geçirerek maneviyat depolamaları amacıyla hafta boyunca etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda İstanbul Etiler Yaşlılar Yurdu’nde 30 Eylül’bile Zor Bingöl konseri düzenlenecek. Icra Vekili Su Üzüntülü de yaşlılar yurdu sakinleriyle konseri izleyecek. Çamlıca Prof. Dr. Fahrettin Koçak- Nilüfer Gökay Huzurevi Yaşlı Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi sakinleriyle 1 Ekim’bile bire bir araya ati olan Icra Vekili Acılı, 5 Ilk Teşrin’bile da Ankara Seyranbağları Huzurevi Nemli Hizmet ve Iyileştirme Merkezi sakinleriyle buluşacak. Programda Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği yoluyla, Kore gazileri Selçuk Fidegül ve Mürtefi Cengiz Türkoğul’a ‘Barış Madalyası’ arz edilecek. Nezaret ve Turkcell iş birliği ile huzurevlerinde hizmet altında bulunan yaşlıların sayısal okuryazarlığını imar etmek için planlı ‘Dijital Bahar Projesi’ kapsamında ise Deniz Üzüntülü’ın katılımıyla 6 Teşrinievvel’da Osmaniye Candan Huzurevi’nde ‘Dijital Baharat Odası’nın açılışı gerçekleştirilecek. Bakan Üzüntülü, 7 Ilk Teşrin’bile Mersin’de Yatısız Hizmet ve Enerjik Hayat Merkezi’nin açılışını yapacak.

Share: