Nemli koca, kornea nakliyle yeniden görmeye başladı

Yaşlı eş, kornea nakliyle baştan görmeye başladı

Kahramanmaraş’ta 15 yıldır görmeyen 70 yaşındaki Alaaddin Delimsirek kornea nakliyle yüzde 45 görmenin sevincini yaşıyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta çocukluğunda geçirdiği maraza sonucu müşahede kabiliyetini kaybeden 70 yaşındaki Alaaddin Atmaca, kornea nakliyle yüzdelik 45 görmeye başladı.

Kahramanmaraş’ta kıvrak Alaaddin Delicesine, çocukluk yıllarında geçirdiği bir çor sonrası salim gözünden rahatsızlandı. İlerleyen yaşı sonrası esen gözündeki hastalığı, sol gözüne meçhul şeklinde keder olarak nüksedince sol gözü bile ağız ağıza görmez oldu. 15 yıldır sol gözü dahi görmeyen Mecnunca, bir nice hastaneye başvurdu fakat çıkar yol bulamadı. Delicesine, akıbet adına Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Afiyet Uygulama ve Araştırma Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti.

Yapılan incelemelerin ardından ameliyata alınan yaşlı koca, kornea nakliyle yüzdelik 45 görmeye başladı.

Tedavisi tamamlanan Alaaddin Mecnunca, ortada olmaksızın girdiği hastaneden naşir ayrıldı.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Mualla Meşen, hastanın sağlıklı gözünün çocukluğundan beri görmediğini ve sol gözünün korneasında keskin denilen opaklaşma bulunduğunu tabir ederek, “Hastamızın gözü yaklaşık yarım metre kadar görebiliyordu. Saydam Tabaka nakli planladık ve uygun doku çıkınca birlikte yegâne göz olmasına rağmen hem saydam tabaka naklini, hem de kataraktını liyakatli tıpkı ameliyatla aldık. Imdi özlük işlerini abat bire bir şekilde yapabiliyor. Bir Tane göz olması ve elan geçmiş gıyaben gelmesi ve görerek buradan ayrılması bizi sevindirdi. Hastamızın rüyet durumu yüzdelik 45 bandında olup henüz dikişlerini almadık. Bu dikişler alındıktan sonra hastamızın görmesi henüz de artacak” dedi.

Alaaddin Şahin ise, “Çocuklukta salim gözüm âmâ oldu elan sonraları sol gözüme üstelik geçti bu hastalık. Birçok yere gittik umudun olmadığını söylediler ve elan sonradan birinin tarifi ile hastaneye geldik. Şuanda gözüm yüzdelik 45 oranında görüyor ortada olmaksızın geldim ve demin görüyorum” dedi.

Oğlu Hasan Delice’bile, “Babamın 6 yaşından beri yegâne gözü kayıp ve şuanda 15 sene öncesine kadar esen gözüne geçti ve götürmediğimiz doktor kalmadı. Amcam burada aktarım reşit ve o bize kaynak etti” diye niteleyerek konuştu.

Share: