Nevşehir haberi… Nevşehir’de hurdaya çıkarılan Atatürk portresi ve İstiklal Marşı tablosu üzere soruşturma

NEVŞEHİR’de Çardak İlkokulu’nda hurdaya çıkarıldığı tez edilen Atatürk portresi, Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı tablosu üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Olay, dün minval ilçeye merbut Çardak Köyü Alaçık İlkokulu’nda meydana geldi. İddiaya göre, okuldaki Atatürk portresi, Gençliğe Söylev ve İstiklal Marşı tablosu hurdaya ayrılıp, kamyonete yüklendi. Bu anlar çökertme telefonuyla görüntülendi.

Konunun toplumsal medyada paylaşılmasıyla İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü yazılı izah yaptı. Meslek Müdürü C.A. karşı inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi: “29 Eylül 2022 tarihinde ara sıra sosyal medya hesaplarında ilimiz hat Alaçık İlkokulu Meslek Müdürünün Atatürk portresi, Gençliğe Söylev ve İstiklal Marşı tablolarını hurdaya attığı/sattığı yönündeki paylaşımlar ile ilgili aşağıdaki açıklamaya ister duyulmuştur. Bahsi güzeşte okulumuzun kullanıma açılacak olan bölümündeki malzemeler boşaltılırken oluşan, milli ve manevi değerlerimizle örtüşmeyen, onama etmediğimiz kâh görüntüler sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılmıştır. Laf için düzenlilik birimleri eliyle nitelik ve şahıslarla ilişik durumunda inceleme yapılmış olup olayla ilgili lüzumlu tutanaklar tutulmuştur. Ayrıca, olay adli makamlara bildirilmiş olup Müdürlüğümüz eliyle üstelik ivedilikle inceleme anket başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Share: