New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası, ABD’birlikte açıklanan makroekonomik verilerin Fed’i beklenenden henüz detaylı müddet “şahin” tutabileceğine yönelik küsurat endişelerle haftanın akıbet muamele gününü düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puanın üstünde ayar kaybetti ve yüzdelik 1,02 azalışla 32.816,92 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,05 azalarak 3.970,04 puana ve Nasdaq endeksi yüzdelik 1,69 kayıpla 11.394,94 puana indi.

Fed’in faiz artışlarına beklenenden elan etraflı süre bitmeme edebileceğine müteveccih endişelerle pay piyasalarında menfi tıpkısı tempo izlendi.

ABD’bile açıklanan verilere bakarak, ülkede kişisel istihlak harcamaları ocakta yüzde 1,8 artışla çevre beklentilerinin üzerinde yükseldi.

Fed’in enflasyon göstergesi namına dikkate aldığı besin ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu atom çekirdeği kişisel tüketim harcamaları bedel endeksi bile benzeri dönemde aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 4,7 artarak beklentileri aştı.

Fed yetkililerinin açıklamaları de izleme edilirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, beklentilerin üstünde mevrut şahsi tüketim harcamalarına ilişkin verilerin, enflasyonu yüzde 2 hedefine budamak amacıyla daha çok çabanın gerekeceğini gösterdiğini belirtti. Mester, “Yekpare fiyatların düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu daha sürdürülebilir bir şekilde görmedik.” değerlendirmesinde bulundu.

Boston Fed Başkanı Susan Collins birlikte enflasyonun taharri altına alınması üzere daha aşkın faiz artışı gerektiğini kaydetti. Enflasyonun efdal kalmayı sürdürdüğüne meni eden Collins, akıbet verilerin, enflasyonu yüzde 2 hedefine budamak için “yapacak bundan sonra işleri olduğu” görüşünü güçlendirdiğini belirtti.

Fed Umumi Heyet Üyesi Philip Jefferson ise gelişim gücü arzı ve talebi arasında devam eden dengesizliğin hizmet sektöründeki iş gücü maliyetleriyle birleşmesiyle, erdemli enflasyonun yemeden içmeden kısık tıpkı şekilde düşebileceğini aktardı.

Share: