Niğde gündem haberi: Niğde’de ‘Sanayici İstişare Toplantısı’ yapıldı

Niğde’dahi ‘Sanayici İstişare Toplantısı’ yapıldı

NİĞDE – Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiye’da bilcümle OSB’lerin, endüstri bölgelerinin, alelade sanayi sitelerinin ve müstakil uran tesislerinin mecmu alanının 300 bin hektar civarında olduğunu tabir etti. Bu alanın Türkiye topraklarının binde 4’üne tekabül ettiğini belirten Büyükdede, dünyayla kıyaslandığında gidilmesi gereken çokça elan teferruatlı posta olduğunun anlatılması gerektiğini söyledi.

Uran ve Nazır Yardımcısı hasan Büyükdede, Niğde’birlikte Tevhit Uran Bölgesinin eş sahipliğinde düzenlenen Sanayici İstişare Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Büyükdede, dış satım rakamlarının 20 sene önce 2-3 bilyon dolar namına konuşulduğunu söyleyerek, “Bugün 250 dolarları konuşuyoruz. 250 bilyon dolar ihracatın yüzde 94 sanayi. ve bu tıpkısı o büyüklüğünde üstelik bağırsak pazarda sanayimiz var. Dolayısıyla bizim endüstri alanlarımızı şipşak büyütmemiz gerekiyor. Dünyada dahi bu trend hakeza. Dünyadaki trende baktığınızda sınai alanlar ne kadar büyürse karışık milli hasılanın bile o büyüklüğünde büyüdüğünü görüyoruz. Bu tıpkı aksiyon eğrisi. Bu gelişim eğrisine bizim bile garaz koyarak ayak uydurmamız gerekiyor. 4 yıldır Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeyiz. Bu tümce çerçevesinde biz bilcümle gücümüzle bunun farkında namına, 9 bin dolar olan kişi başı katışık hasılayı lacerem 20 bin dolar yaparız, hangi büyüklüğünde endüstri alana ihtiyacımız var? Nasıl ulaşmalıyız? Ticaret hayatımızı nereye getirmeliyiz? İnsan kaynağı sayımızı nereye getirmeliyiz? Bunu gani kavramamız gerekiyor. Bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Türkiye’nin uran alanlarını izam hedefiyle kent site dolaşıyoruz. Vekillik namına bilcümle sanayicileri bu hedefe kanalize ika gayreti içindeyiz” şeklinde konuştu.

Toplantıya, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Beyinli, Niğde Teknopark Genel Müdürü Rifat Battaloğlu, Niğde Ticaret ve Endüstri Odası Hile Kuruluşu Başkanı Celal Katırcıoğlu, sektör temsilcileri ve sanayiciler katıldı.

Share: