Niğde iktisat haberi… Niğde’de 650 bin titrem elma rekoltesi bekleniyor

Niğde’üstelik 650 bin titrem elma rekoltesi bekleniyor

NİĞDE Niğde Elma Üreticileri Birliği Başkanı Atilla Kaplan; Türkiye’de elma üretiminde ikinci sırada düz aldığını bu sene ise 650 bin titrem elma rekoltesi beklendiğini söyledi.

Sabık yıl 552 bin titrem elma üretildiğini tabir eden Kaplan; bu sene yer genelinde 650 bin titrem rekolte beklediklerini ve verimin çok ferah olduğunu ifade etti. Niğde elmasının ihracata gittiğini anlatan Elma Üreticileri Birliği Başkanı Atilla Kaplan açıklamasında şunları söyledi: “Niğde’dahi elma hasadı devam ediyor. Sabık sene TUİK verilerinde 552 bin elma üretiminde Türkiye ikincisiydi. Bu yıl üstelik tekrar ikinci adına yerimizi koruruz inşallah. Niğde’de bahçecilik derece derece ivme kazanıyor. Rastgele sene dikilen dikme sayısı henüz üstelik fazlalaşıyor. Kâr vermeyen dikme sayısı bile çok, onlarda vermeye başlayınca üretim artacak. Büyük bahçeler kurulmaya devam ediyor. Niğde’yi çekim merkezi haline getiriyor. Kestirmece 552 bin ton üretimde Niğde elması, Amasya elması kabil büyük bahçelerde kestirmece 300 bin titrem istihsal oluyor. 150 bin tonu ihracata gidiyor” dedi.

Kaplan, Niğde elmasının Uzakdoğu ülkeleri ile Hindistan, Bangladeş, Endonezya ile Orta Doğu ülkeleri, Irak, Suriye, Libya’ya ihraç edildiğini de rapor etti.

Share: