Niğde iktisat haberi | Niğde’de kumpir hasadı başladı

Niğde Tarım Odası Başkanı Veli Munsap, kentte bu yıl 170 bin dekarda yaklaşık 700 ton patates rekoltesi beklendiğini söyledi.

Merkeze bağlı Konaklı beldesinde hasat yapılan tarlaları ülfet eden Niğde Kültür Odası Başkanı Ege Munsap, verimin faziletli olduğunu belirterek, “Bu sene Niğde’mizde 170 bin dekarda kısaca 700 ton patates rekoltesi bekliyoruz. Sabık yıla bakarak yüzde 20 kabilinden artışımız var. İnşallah bu yıl patates sıkıntısı çekmeden kışı geçireceğiz. Geçtiğimiz yıllara bakarak mahsul bu sene az buçuk elan adamakıllı. Katıksız kıran yaşanmadı. Bu sene dekar bazında geçtiğimiz yıllara bakarak 1 tona mümasil fark var. Dekara 4-5 titrem civarında yayın alıyoruz. Patates bugünlerde 4-5 liralık ortada satılıyor” diye niteleyerek konuştu.

Patates üreticisi Fethi Ağabey, Konaklı beldesinde tahminî 100 dekarda ilk teşrin yaptığını, bu yıl patateste verimin ve fiyatın iyicene olduğunu söyledi.

Yakup Abut da kısaca 100 dekarda patates ektiğini rapor ederek, “Çok şükür verimimiz iyi. 4-5 titrem dekara verim alıyoruz. Esbak yıllara bakarak çokça şükür bol. Bu sene mahsul birlikte ongun, fiyatlar de mebzul. Bu yıl çiftçinin yüzü güldü” şeklinde konuştu. – NİĞDE

Share: