Obilet.com, sonbaharda gidilebilecek rotaları paylaştı

Obilet.com, sonbaharda doğanın sunduğu keyfiyet cümbüşüne şahit olunabilecek andıran rotaları paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya bakarak, online otobüs, tayyare, feribot biletlerini, kiralık açacak hizmetini ve otel rezervasyonunu yegâne yapı altında buluşturan seyahat platformu Obilet.com, güzün yeğleme edilebilecek yerleri derledi.

Buna bakarak, Kocaeli merkezden 15 dakikada ulaşılabilen Yuvacık adeta bilinmez noksan cennetlerden biri adına öne çıkıyor. Bölgede yetişen çileklerin tadına doyum olmazken, Yuvacık’ta doğaseverler üzere ‘yeşile doydum’ diyebilecekleri çok meydan var.

Yayla evleri, karalahana bahçeleri, şiddetli çilekleri, fındık ağaçları, dağlar, akarsular ve ormanlarla ciltli bu kebir gösteriş üzere önerilen Çamlıktepe, tekmil Yuvacık’ı kuşbakışı fethetmek amacıyla komple aynı imkan sunuyor. Dere kenarındaki tesislerde domuzuna bir kahvaltının arkası sıra Menekşe Yaylaları’nda tutum, velespit gibi aktiviteler ya de çadır kampı yapılabiliyor.

Mitolojiye bahis olan Karagöl

Sonbahar aylarında tıpkısı hafta sonu üzere yeğleme İzmir Karagöl’den yana dahi kullanılabiliyor. Mitolojik bir nice efsaneye laf olan Karagöl’bile İzmirlilerin birlikte bilmediği güzellikler bulunuyor. Yeşil ile mavinin buluşmasından ortaya çıkan manzaralar ile hayat meşgul bire bir tatil doğaseverleri bekliyor. Göl çevresinde piknik yapılıp, doğa yürüyüşünde yeşilin bin aynı tonuna şehadet edilebiliyor.

Cumalıkızık

Bursa’nın son yıllarda elan de ünlü olmaya başlayan köylerinden Cumalıkızık, özgün dokusu, taş sokakları, mor, mavi ve solgun mülevven evleriyle adeta benzeri ilim cümbüşü sunuyor. 2014 yılında UNESCO Acun Miras Listesi’ne giren Cumalıkızık, sonbaharda sokaklarında buhar olmak amacıyla ideal yerlerden biri. Köy halkının geçmişten beri süregelen gelenek ve göreneklerini uygun göreceğiniz Cumalıkızık Müzesi, Ardıç Rakısı Aralığı, UNESCO’nun Cumalıkızık’ı himaye projesinin yürütüldüğü Küpeli Sülale görülmesi müstelzim yerler ortada.

Ağva

İstanbulluların şehirden benzemek üzere gittikleri yerlerden olan Ağva, hele güzün sunduğu nehir manzarasıyla öne çıkıyor. Hacıllı Köyü’nde meydan düzlük Onbir Göller Vadisi, Sünger Bob kabil sâdır Merzengûş Kalesi, çağ batımını tempo yeri olan Ağva Feneri ve Ağlayan Kaya, Ağva’evet gidenlerin görmesi müstelzim güzellikler ortada kayran alıyor. Göksu Nehri’nde benzeri mıntıka turuna katılarak sonbaharın keyfini sezmek dahi mümkün.

Yedigöller

Sonbaharın arz çokça yakıştığı yerlerden biri da zahir Yedigöller olarak öne çıkıyor. Türkiye’deki sunma iyice ormanlardan biri olan Yedigöller Milli Parkı’nda Büyük, Siftinlik, Serin, Derin, Sazlı, Baylan ve İnce tutmak üzere 7 göl bulunuyor. Göller ıhlamurdan meşeye, kayından gürgene, köknardan sarıçama envaiçeşit ağaçla yeşilin seçkin tonunu strateji şansını sunuyor. Göller beyninde gidiş yapılabildiği kabil kamp hayatını sevenler amacıyla da ülküsel konaklama yerleri mevcut. Kapankaya Tepesi, Geyik Çoğaltma Çiftliği bile mülakat edilebilecek yerler beyninde bulunuyor.

Birgi

Sonbahar aylarında gidebilecek behişt köşelerinden biri üstelik İzmir Birgi. Lidyalılardan sonra çizin çizin Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına familya sahipliği yapan Birgi, tarihi evleri ve konakları ile adeta aynı çıplak albeni müzesi işlevi görüyor. Birgi’nin en haddinden fazla rabıta çekici yerleri ise tarihi Birgi evleri, mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Çakırağa Konağı, konakla gelişigüzel kentin simgesi haline gelmiş Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Aydınoğlu Hamamı ve İmam-ı Birgivi Türbesi olarak öne çıkıyor.

Share: