ODTÜ’lü müteşebbis avrat, köyünde kurduğu kooperatifle atılmış yünleri ekonomiye kazandırıyor

Orta Doğu Ustalık Üniversitesinde (ODTÜ) endüstriyel dizayn alanında doktora eğitimini tamamladıktan bilahare doğup büyüdüğü Nevşehir’in Özkonak köyüne yerleşen müteşebbis Gülen Göz’ün kurduğu kadın kooperatifinde, atılmış koyun yünleri ekonomiye kazandırılıyor.

Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Dizayn Bölümünden 2007 yılında çıkışlı olan Gülen Göz (39), tıpkısı alanda, 2011’dahi Erciyes Üniversitesinde faziletkâr lisansını, 2019’üstelik ODTÜ’birlikte doktorasını tamamladı.

Farklı kentlerde değişik işlerde çalışan Göz, büyükşehirlerin stres ve koşuşturması namına hayatını kırsalda sürdürmeye değişmeyen verdi. Göz, 2019’de doğup büyüdüğü Özkonak köyüne yerleşerek, bu yıl nisanda “Kapadokya Ibdai Üretimler Karı Girişimi, Üretimi ve İşletme Kooperatifi”ni kurdu. Göz ve kooperatif üyesi 14 kadın, atılan koyun yününden ürettikleri ürünleri satarak dirimsel elde ediyor.

Gülen Ayn, AA muhabirine, büyükşehirlerde dikme, yer ve akman havayı hissedememesi nedeniyle hayatı sorgulamaya başladığını, peşi sıra aldığı kararla köyüne yerleştiğini söyledi.

Köyde yaşamaya başladığında etrafı gözlemlediğini, ilkbahar aylarında kırkılan koyun yünlerinin çevre kirliliği oluşturduğunu fark ettiğini dile getiren Ayn, hem doğduğu yere bakım sunmak hem üstelik kasaba kirliliğinin önüne geçmek adına çalışmaya değişmeyen verdiğini belirtti.

Şanslıyız, kadın emeğinin çokça destek gördüğü ayrımsız dönemde avrat kooperatifi kurduk”

Ayn, Ahiler Kalkınma Ajansı, Nevşehir Valiliği ve Avanos Kaymakamlığının destekleriyle kurduğu kooperatif için 2012 yılından beri tembel halde olan sakat varlık evi binasını Özkonaklılar Vakfı’ndan istek ederek aldıklarını aktardı.

İnsanların evvelden eşit verdiği kucak yününün, bakımının sarp olmasından çevre anlayışsız plana atıldığını kaydeden Ayn, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ilkbahar aylarında kırkılan koyun yünleri çöpe atılıyordu. Bu yünlere murat olmadığından insanlar imha etmek amacıyla yakmaya çalışıyordu. Yün sunu print alaz kayran malzemelerden olduğu üzere kirliliğe amil oluyor. Yün yatak ve bedel gaflet kalitesini artırmasına karşın bakımı tahakküm ama koyunla hala kırkılmaya devam ediyor. Takkadak Nevşehir’dahi her baharat kestirmece 50 titrem yapak dediğimiz kucak yünü çıkıyor. ‘Yer üzerinde benzeri cevher var biz bunun kıymetini bilmeyip çöpe atıyoruz, tıpkı öz fayrap etmek gerekiyor.’ dedim. Tasar Çizimci olduğum üzere yünü çağdaş hayata zahir entegre ederiz sorusu üstüne çalışmaya başladım. Çokça şanslıyız zira kadın emeğinin çok destek gördüğü tıpkısı dönemde avrat kooperatifi kurduk.”

Mahsulat ev dışına de gönderilecek

Temin ettikleri yünlerden fırın eldiveni, nihale, çamçak altlığı, aksesuar, yatak, alez ürettiklerini belirten Göz, “14 üyemiz, 8 üreticimiz var. Üretilen mahsulat insanların hayatına dokunuyor. Buraya hepimiz koşar adımlarla geliyoruz. Bizi maddesel hem da manevi yönden istiğna fail tıpkısı hisse senedi.” diye konuştu.

Göz, İstanbul ve Kapadokya’bile kurdukları satma noktalarında pazarladıkları ürünleri, kadın girişimcilerin ahali emeği ürünlerini destekleyen platformlarla yaptıkları kavil gereği bodur müddet sonra daraç dışına üstelik göndermeye başlayacaklarını söyledi.

Kooperatifte görev alan kadınlardan Ayşegül Erciyas, umum işine olan ilgisini kooperatif yoluyla ekonomiye katkı sağlayarak sürdürdüğünü belirterek, “Bu ürünleri yaptıkça bahtiyar oluyorum. Yünü çöp olmaktan kurtardığımız için motive oluyoruz. Yaptığımız ürünleri evimde da kullanıyorum.” ifadesini kullandı.

Gülen Göz’ün kooperatifte çalışan annesi Gülten Ayn ise yünü hayatlarına yeniden sokan kızına teşekkür ederek, “Kızımla bu işe girişince yünün nadir olduğunu hepimiz fark ettik. Akşam da uykumuzda menent planları yapıyoruz.” dedi.

Share: