Odun ve kömür sobalarına istek arttı

Ordu’da yaklaşık 70 yıldır odun ve kömür sobası satışı eden 82 yaşındaki Küçümseme Tez, sonuç yıllarda sobalara olan talebin yeniden arttığını söyledi.

1952 yılından bu yana Ordu’nun Altınordu ilçesinde soba satışı ve tamiratı fail Söz Tez vatandaşların sonuç zamanlarda soba kullanmaya başladıklarını dile getirdi.

Havaların ahit geçtikçe soğumasıyla doğalgazlı evlerde dereceler yükseldi, sobalı evlerde ise ateşler yanmaya başladı. Ordu’üstelik alelhusus doğalgaz olmayan evlerde kışa tedbir üzere vatandaşlar soba ihdas telaşına girdi. Altınordu ilçesinde 70 yıldır soba satışı ve tamiratı eden Alay Tez, bu yıl soba satışlarının arttığını söyledi.

“İyi ısı ahzetmek amacıyla bacaların bozulmamış olması gerekiyor”

Soba kullanmanın bile kuralları olduğunu ve henüz gani aynı ısı kabul etmek için bacanın akman olması gerektiğini söyleyen Çabuk, “Sobaya kâm çoğaldı. Demincek soba ve borazan rağbette, akıbet biraz seneye göre satışlar iyi. Sobaların hepsi yanar amma yakmasını farz etmek geçişsiz. Kuralına göre dolduracağız ona göre yakacağız. Yakılan sobadan daha mebzul çakozlamak için bacanın saf olması gerekiyor. Kuzine ve normal evlerde kullanılan sobalarımız bilcümle farklıdır. Hepsinin değişik tıpkısı özelliği var söz misali vatandaşlar kuzinenin fırınından de yararlanabiliyor, üstü kullanılabiliyor ama normal sobalarda yegâne bir yerden aksiyon yapılıyor” dedi.

“Fiyatlar iki katına artık”

Soba fiyatlarının sabık yıllara göre iki katına çıktığını dile getiren Çabuk, “Biz yıllardır kömür sobalarının bilcümle tamirlerini yapıyoruz, parçaları dahil temas şeyini yenileyebiliyoruz. Soba fiyatları sabık senelere göre yüzdelik beniz arttı, fiyatlar 650 liradan başlıyor bin 500 liraya kadar ulaşıyor” ifadelini kullandı.

Yaklaşık 50 yıldır Saraka Tez’un yanında kalfa namına müteharrik Necati Pespaye ise yıllardır bu mesleği yaptığını kendilerinden sonradan soba tamiri işleyen kimsenin olmadığını belirterek, “Bu işi kullanılmamış nesillerin da öğrenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. – CIVIL CIVIL

Share: