Ölçüsüz tüketime bağ enflasyona karşın arttı

Dünyada yaşanan pahalılık ve tedarik sorunlarına rağmen aşırı ürünlere bağlam, Euro’daki derece kaybı ve turistlerin mağazalara dönüşü sebebiyle arttı.Dünya genelinde birçok devlet, şişkinlik ve global hazırlık zincirinde yaşanan sorunlarla boğuşuyor. Cümle bu koşullara karşın, ölçüsüz ürünlere ilginin arttığı gözlemleniyor.

LVMH (Moët Hennessy-Louis Vuitton), Kering, Hermès ve Prada ürünlerinin, ESIR ve Avrupa’da komutan rekoru kırdığı bildirildi. Acun genelinde kar oranlarının, fiyatlarda yaşanan artışa karşın yüzde 20 ila 30’luk artma gösterdiği belirtildi. Fransa’dahi ise satışların yüzdelik 41 oranında arttığı ve bunun bir rekor olduğu ifade ediliyor.

Küresel pazarlara ilişkin söz konusu verilere, Çin karışma değil. Bu ülkede koronavirüs önlemleri nedeniyle ötede ürünlere talebin azaldığı rapor edildi.

Turizm ve Euro’daki derece kaybının rolü

Prada, 2022 yılının ilk yarısında Avrupa’daki satışlarını yüzdelik 89 oranında artırdı. Göndermek üreticisi Moncler dahi satışlarını yüzde 42 oranında artırmayı başardı. bahis konusu artış üstünde, beş altı yıl süren koronavirüs önlemlerinin arkası sıra baştan Avrupa’ya seyahat fail turistlerin faal olduğu kaydedildi.

Satışlar üstünde olumlu etkide bulunan tıpkısı başka faktörün de, Euro kurunun ÇAKER Doları karşısında aheste kaybetmesi olduğu belirtildi. Bu sayede KÖLE’li müşterilerin, begayet ürünlere elan fazla bağ gösterdiği kaydedildi. Çoğunluğu Avrupa’bile üretilen bu ürünler, Euro’nun ayar kaybetmesi nedeniyle bugünkü koşullar altında bağıl elan kötümser hale geldi. Eklenmiş namına bu mahsulat, şu anda değeri bağıl yüksek olan KÖLE doları ile ödeme yapılan az dışında satılıyor.

Gucci, Yves Saint Laurent ve Balenciaga markalarının ilgilendiren olduğu Kering firmasında finans direktörü adına müteharrik Jean-Marc Duplaix, “Avrupa’dahi şu anda geçen yıla göre dört mezuniyet elan aşkın BENDE vatandaşına as yapmaktayız” açıklamasında bulundu. Haziran ayında Kering, Yves Saint Laurent ürünlerindeki almanak satışı ikiye katlamayı planladıklarını açıkladı.

Dünyanın sunu iri katmerli iz üreticisi LVMH grubu da, yılın ilk yarısında yüzde 28 elan aşkın gelir elde etti. Ortaklık, bu artışın dörtte angajman kısmını kırat etkisine bağlıyor.

İngiliz bankası HSBC’nin Temmuz ayında yayınladığı bir analizde üstelik, “Euro Bölgesi’nin, Avrupalı aşırı yapıt üreticilerinin satışlarının averaj yalnızca yüzde 15’ini oluşturduğunu tutum ediyoruz” değerlendirmesine yer verildi. Raporda, sektörün, “vurgun Euro kurundan”fayda sağladığı rapor edildi.

“Zenginler eşit artışlarını umursamıyor”

Flornoy ünlü firmada portfolyo yöneticisi adına fariza eden Arnaud Cadart, cümle dokuz canlı koşullara rağmen ekstrem ürünlere “talebin mevcut olduğunu” söyledi.

Lüks ürünlerin almaç grubunun özge ürünlerden değişik adına varlıklı kimselerden oluştuğunu kaydeden Cadart, bu kişilerin “enflasyon, dinginlik riski yahut işlerinin güvenliğiyle ilgili henüz az duygun olduğunu” kaydetti.

Öte yandan üreticiler, uzaklık nişane ve hammadde fiyatlarındaki artışı, seçme sorun yaşamaksızın, müşterilerine yansıtabiliyor. Varlık yönetimi firması Monocle’birlikte yönetici namına görev işleyen Pierre Michaud, “Şu anne dek müşteriler fiyatlardaki artışı umursamıyor” değerlendirmesini yaptı.

AFP/ BÜ,BK

Share: