Ömer Fethi Gürer: Ekincilik Sektörünün Bankalara Olan Borcu 245 Milyar Liraya Imdi

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, “Ekincilik sektörünün bankalara olan güven borcu, ağustosta 11,6 milyar lira elan artarak 245 bilyon liraya büyüklüğünde artık” dedi.

Ömer Fethi Gürer, zaman yaptığı yazılmış açıklamada, yürütme dairelerinde derdest mevcut dosya sayısının son tıpkısı yılda 806 bin skor artarak 30 Eylül itibariyle 23 milyon 782 bine çıktığını belirtti. Ekincilik sektörünün bankalara olan cesaret borcunun bile ağustosta 11,6 milyar teklik elan artarak 245 bilyon liraya yükseldiğine özen çeken Gürer, şunları kaydetti:

“Rençperlik, borç ile döner kebap durumda. Fellah, hasat yaptığında tılsım, matbu ve nesil borçları ile vezneci itimat borçlarını ödemeye çalışıyor. Güven ile üretimi sürdürebiliyor. Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve takanak ödemelerini muktedir olmak üzere hemen borçlanmayı sürdürüyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda, 16-23 Eylül haftasında bile 16,5 milyar lira artım oldu. Sonuç 5 ayda (6 Mayıs-23 Ilkgüz ortada) vatandaşların bankalara olan borçlarında 225 bilyon lira artış yaşandı. Borcu borçla döndürerek yaşamaya çalışıyorlar. Konuşu anlamda dar ve sabit gelirliler, yaşamlarında eksilen ayrımsız günün peşi sıra ertesi dönme daha de borçlanarak yaşamlarına bitmeme ediyorlar.

Ulaştırma ve ambarlama, konaklama ve araç, bilgelik ve bildirişim, taşınmazlar, mesleki-ilmî ve teknik hizmetler ile yönetimsel ve ustalık hizmetler kabil alanları havi bakım yetiştirici fiyatlarında ağustosta tıpkı eski taban göre yüzdelik 4,89 oranında artış kaydedilmesi, sürecin seçkin alanda artışla sürdüğünün göstergesidir.

“ANCAK GELİRLİ ‘YANDIM’ DİYE İSYANDA”

Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği mecburi masraf ve takanak ödemelerinde dava yaşıyor. BDDK’nın verilerine göre, Ağustos 2022 sonu itibariye bankalarda, güçlükle içi yerleşiklere ilişik hep 7,2 trilyon liralık Türk lirası ve döviz mevduatı bulunuyor. Bu mevduatın 4,9 milyar teklik kısmı ise içerisinde 1 milyon liralık ve daha fazla mevduat mevcut mecmu 670 bin hesapta arama ediliyor. Ağustos böylecene yüzde 68’e yükselen 1 milyon liralık ve üzerindeki mevduatların mecmu yatırım içerisindeki payı, haddinden fazla değil, 2021 yılı sonunda yüzdelik 63 yerine hesaplanmıştı. Mal dağılımı adaletsizliğinin bildirme balaban göstergelerinden biri olan mevduatın adisyon dilimlerine göre dağılımı, Türkiye’deki dünyalık dağılımı adaletsizliğinin anbean büyüdüğünü gösteriyor. Zenginlerin geliri katlarken yetersizlik giderek yaygınlaşıp artıyor. Sabit ve daraç gelirli, ‘yandım’ diye isyanda, yaşamaya çalışıyor. Markete girip raflara bile bakamaz durumdalar. Mutlu azlık ise çılgın hayat içre. Onların yaşamı devlet yaşamı kabilinden gösteriliyor, meğerse binlerce ayak ululuk yardımı evet da hayırseverler ile sofraya tıpkı deri aşındırmak koymaya çalışıyor. Ailenin tam fertleri güvencesiz, sürekliliği olmayan yevmiyeli işlerde çalışıp açgözlü kalmama mücadelesi veriyor.

“6,4 MİLYON YENİ İCRA DOSYASI”

Millî Hız Zehir (UYAP) üzerinden alınan verilere tor; bu sene 1 Eş-30 Eylül ortada yürütme ve hüsran dairelerine UYAP üzerinden bütün 6 milyon 489 bin yıpranmamış dosya geldi. 5 milyon 272 bin dosya sonuçlandırıldı. Yıpranmamış gelen dosya sayısı, sabık yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 18,8 oranında arttı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise sonuç bir yılda 806 bin nüsha artarak, 30 Ilkgüz itibariyle 23 milyon 782 bine daha çok. Bu veriler, yaşamın kuşkusuz daraldığının dağ ve kategorik göstergesidir. İcrada amal arttı. Sofrada ekmek azaldı ve küçüldü. Yetersizlik yaygınlaşıyor. Ensesi Kalın elan varlıklı olurken yoksullaşan sayısı artıyor. İcra daireleri işi artması, vatandaşın o büyüklüğünde budaklı yaşama sürüklendiğini göstergesi tamam. İcra dairelerinin, dosya sayısında artım ile depoları de yetmez duruma erdi.

“KOBİLER DE ZORDA”

Gerçekten ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan yüreklilik borçları, ağustosta 53,2 bilyon lira daha artarak 1 trilyon 668 bilyon liraya kadar çıktı. KOBİ’lerin itimat borçları, yılın ilk sekiz maaş döneminde ise 537,2 milyar liralık artma kaydetti. KOBİ’lerin zamanında ödeyemediği için bankalar tarağından yasalı takibe alınan borçları ise 60 milyar teklik düzeyinde seyrediyor. Bu genişlik, KOBİ’ler ortamında yaşadıkları sorunların göstergesidir.

“TARIMDA ÇİFÇİ REFAHI GERİLEDİ”

Ekincilik sektörünün bankalara olan itimat borcu birlikte ağustosta 11,6 milyar liralık henüz artarak 245 bilyon liraya büyüklüğünde artık. Sektörün banka borçlarında, sene esasen bu yana ise 77,2 milyar teklik artım yaşandı. Ekincilik sektörünün bu borcunun 189,5 milyar liralık kısmı kamu bankalarından, 55,4 bilyon liralık kısmı ise farklı bankalardan kullandıkları kredilerden meydana geliyor. Sektörün zamanında ödeyemediği amacıyla bankalar vasıtasıyla kanuni takibe alınan borçları ise 3,5 bilyon teklik düzeyinde seyrediyor. Bu genişlik, çiftçinin zarfında bulunduğu budaklı sürecinde göstergesidir.”

Share: