Ömer Fethi Gürer’den Ekin Varlıklarıyla İlgili Araştırı Önergesi: “Kültürel ve Tarihi Değerler bile Bunaltıcı Anlamda Soygun ile Karşı Karşıya”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çalınan ve nakız edilen ekin varlıklarıyla ilişik TBMM araştırması açılmasını istedi. Gürer, ” Türkiye’nin ayrımlı değerlerinin soyulduğu gibi kültürel ve tarihi değerleri üstelik gösterişli anlamda vurgun ile karşı karşıya. Lüzumlu elde edilen ürünlerin aslıyla meydan değiştirilmesi ya dahi çalınmasından öte, gömü avcılarıyla Türkiye kodes deşik ediliyor. Bunun takibe alınması lazım. Bu konuda icraat yapılması geçişsiz” dedi.

CHP Niğde Saylav Gürer, kaybolan, çalınan evet birlikte bozma edilen firez varlıklarının araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırı önergesi verdi. Gürer, konuya ait şu açıklamayı yaptı:

“YÜZLERCE TARİHİ ESERİN ÇALINDIĞI İFADE EDİLİYOR”

“Ülkemiz coğrafyası gündüz ve kültür zengini bir coğrafya. Coğrafyanın değişik bölgelerinde yapılan bilimsel kazılarla eski aydınlanıyor. Bu konuda de eke kazılar devam ediyor. Bunun yanı sıra, kazıların olduğu bölgelerin dışında saptanmış kurgan ve tıpkısı alanlarda çokça sayıda gömü avcısını soylu erki krizin da getirdiği sorunlarla hafriyat yaptıklarını ve bazen tarihi eserlerin evet fek edildiği ya çalındığı üstelik biliniyor. Ancak bunlardan daha vahimi, Bakanlığın genel ağ sitesinde kayran aldığı biçimiyle, Bakanlığa bağlı müze, özel müze, koleksiyoncular, harabelik yeri, kazı alanı ve ayrıksı alanlarda çalınan veya kaybolan eserler kayran alıyor. Bunlarla ilişik Ekin ve Turizm Bakanlığı’na sadık 90 müze, 17 özel müze ve koleksiyoncularda yüzlerce tarihi eserin çalındığı de ifade ediliyor.  Bu bittabi bunaltıcı ayrımsız nitelik. Bunun araştırılması gerekiyor.

“DEFİNE AVCILARIYLA TÜRKİYE DELİK DEŞİK EDİLİYOR”

Kâh asar çalındıktan sonradan namına analog içeriği ve özelliği olmayan eserler ile kayran değiştirildiği iddiaları bile var. Bunun üzere Sedir Araştırması yapılması üzere TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulundum. Çünkü Türkiye’nin değişik değerlerinin soyulduğu kabil kültürel ve tarihi değerleri bile alçak anlamda soygun ile karşı karşıya. Icap elde edilen ürünlerin aslıyla vadi değiştirilmesi ya birlikte çalınmasından öte, define avcılarıyla Türkiye cezaevi deşik ediliyor. Bunun takibe alınması geçişsiz. Bu konuda icraat yapılması geçişsiz. Geleceğe bırakacağımız firez mirasımızın bu şekilde yok edilmemesi lazım.

“İFTİYAN BÖLGESİ DEFİNE AVCILARI TARAFINDAN NEŞIR EDİLEN YERLERDEN BİRİ”

Sıkıntılı dışına kaçırılan ara sıra eserlerin ülkemize izansız gelişiyle ilişkin çalışmalar vardı. Bunların arttırılması geçişsiz. Ülkemizdekilerin dahi korunması lazım. Binlerce yerde kazı yapılabilecek potansiyel var. Höyükler mahsus. Buralara resim konulunca, haber insanlarından evvel define avcıları gidiyor ve buralar delik deşik ediliyor. Niğde’üstelik bile hakeza alanlar var. İftiyan bölgesi gömü avcıları marifetiyle üleştirme edilen yerlerden birisi. Farklı köylerde üstelik benzer durumlarla ilgilendiren çokça sayıda başvuru bizlere ulaşıyor.

Türkiye genelinde lüzumlu hafriyat alanlarının, höyüklerin korunması yanı sıra müze ve harabelik yerlerindeki tarihi eserin de çalınmasının önüne geçilecek tıpkı politikanın bu bağlamda geliştirilmesine ihtiyaç, ne efsus ki firez varlıklarımız bire bir yerde bulunmayan edilen ayrımsız proses dahi sürüyor. Bunun önüne boşlamak üzere da Meclis araştırması ile konunun kapsamlı ele alınması üzere Meclis Başkanlığımıza başvurumuzu yapmış bulunuyoruz.”

Share: