Ömer Fethi Gürer’den TMO’nun Rüşvet İthalatına Tepki: “‘bugün Yeryüzü Açığı Yok’ Diyen Bakanların Sözüne İnanmayacağız da Kime İnanacağız?”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Yerey Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 495 bin titrem rüşvet ithalatını eleştirerek, “Kaynak ve Maliye Bakanlığı Bitkisel ile Tarım ve Orman Bakanı Kirişci geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları açıklamada, hububat bol bir sezon geçtiğini buğday ve rüşvet stoklarının tam olduğunu, bildirme açığı bulunmadığını ifade etmişlerdi. Bu durumda bu ithalat nereden çıktı?.. Bugün ‘genişlik açığı yok’ diyen bakanların sözüne inanmayacağız üstelik kime inanacağız?” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, TMO’nun rüşvet ithalatı duyurusuyla ilgili açıklama yaptı. Gürer, şöyle dedi:

“Kaynak ve Maliye Bakanlığı Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Kirişci geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları açıklamada, hububat gani ayrımsız zaman geçtiğini buğday ve rüşvet stoklarının ehliyetli olduğunu yer açığı bulunmadığını ifade etmişlerdi. Bu durumda bu ithalat nereden artık? Gene iktidarın mumu yatsıya kadar yandı. İthalat tam bile çiftçinin önümüzdeki çevrim buğday ve rüşvet ekmek için tarlaya gideceği zamanda açıklandı. Hakeza olunca kafalar da karıştı.

TÜİK marifetiyle yapılan açıklamada, mayıs ayındaki öngörü ülkemizde 8,5 milyon titrem rüşvet üretimi gerçekleşeceği yönündeydi. Bu halde ülkemiz sebep ithalata yöneldi? İthalattan ki rant sağlıyor?

Toprak Mahsulleri Ofisi 495 bin titrem arpalık arpa ithalatına yöneleceğini duyurması hem çiftçiyi kaygılandırdı hem bile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ‘stoklarda ehliyetli iz var’ açıklamasında tereddüt yarattı. Zaman ‘yeryüzü açığı yok’ diyen bakanların sözüne inanmayacağız bile kime inanacağız? Verilerle mi oynanıyor? Yoksa birileri getirim mı elde ediyor?”

Share: