Oran desteğinden yararlanan bal üreticisi rekolte beklentisini 10 tona çıkardı

Sivas’ta doğup büyüdükleri köyde kestirmece ayrımsız yüzyıl ilk arıcılığa başlayan Doğan ailesinin meslekteki son temsilcisi 49 yaşındaki Hakkı Doğan, devlet desteğiyle hem kovan sayısını hem dahi bal üretimini artırdı.

İl merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Gümüşdere köyünde hareketli 5 bala babası Hakkı Doğan, 1983 yılında 10 yaşındayken babasının yanında arıcılığa başladı.

Dedesi üstelik yıllarca bu meslekle uğraşan Doğan’ın bu hevesi tedricen tutkuya dönüştü.

Doğan, strateji fail yıllarda Ordu’dan köye arıcılık düzenlemek üzere gelen bal üreticilerinin yanında bile çalıştı.

Mesleğin püf noktalarını ağız ağıza öğrenen Doğan, 1994 yılına kadar babasıyla arıcılığa bitmeme etti. Eş, bu tarihte Sivas merkeze göç edince Doğan, arılardan ırak kaldı.

Bu süre içre babası ahiret yolculuğu eden Doğan, ayrımlı mesleklerde çalıştıktan sonradan 2013’te doğup büyüdüğü köyde gene arıcılığa başladı.

Ata mesleğini sürdürmekte kararlı

Hakkı Doğan, AA muhabirine, tahminî bire bir yüzyıl önce başlayan ata mesleğini sürdürmekte kararlı olduğunu söyledi.

19 yıl aranın ardından arıcılığa 2013’te 20 kovanla esasen başladığını anlatan Doğan, “5 çocuğum var ve onların geçimini bu meslekle sağlıyorum.” dedi.

Eşi ve çocuklarının katkısıyla arıcılıkta gelişigüzel geçen aktarılma elan kalburüstü olduğunu vurgulayan Doğan, “Çocuklarımdan üçü okula gidiyor. Biri demin er, diğeri de üniversiteyi yeni bitirdi. Onlar üstelik bu müddet içerisinde bana taşımada, nakliyede, yüklemede, kandil yapmada, çıta çakmada, yemlemede, bal çekiminde ve poşetlemede havari oldular.” diyerek konuştu.

Doğan, 2020’üstelik azamet desteğinden bertmek için Tarım ve Rustik Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumuna (TKDK) başvurduğunu belirtti.

Yüzde 55’i bağış, 550 kapçık desteğinden 2021 itibarıyla yararlanmaya başladığını aktaran Doğan, şu an 450 kovanda bal üretimine bitmeme ettiğini, ati sene arılarını kovanların tamamına yayacağını söyledi.

“450 kovandan tahminî 10 ton bal bekliyorum”

Doğan, TKDK desteğinin kendisine haddinden fazla bol geldiğini dile getirerek şunları anlattı:

“2013 yılında 20 kovanla bu işe başladığım antlaşma yaklaşık 600 kilogram bal üretiyorduk. Bilahare mesleği birlikte haddinden fazla sevdiğimi amacıyla hem saf sayısını artırdım hem da öz ticaretine başladım. Şu anda 450 kovandan kısaca 10 ton bal bekliyorum. Bir Vakitler kovanlarım farklı olduğu üzere birbirine harmoni sağlamıyordu. Arılar kovanlardaki balı yağmalıyordu. Taşımacılıkta üstelik yük çekiyordum, gâh arılar kaçıyordu. Şu anda hepsi ayrımsız düzende olduğu üzere çok rahatım, devletimizden Cenabıhak razı olsun.”

Arıcılık tutkusunun hiçbir devir geçmediğini dile getiren Doğan, “Bu amor, bu aşk bende tek bitmedi, gittikçe bile artıyor. İnşan eşine aşıramento evet evet ben de bu mesleğe o büyüklüğünde aşırılmış oldum. Kışın Sivas’tayım amma arılarıma kavuşmak için baharın ve literatür gelmesini dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: