Ordulu üreticiler TMO’nun fındık alımından kıvançlı

Ordulu üreticiler TMO’nun fındık alımından kıvançlı

ORDU Ordu’da, serbest piyasada 43-44 lira seviyesinde olan fındık fiyatları, üreticilerin Toprak Mahsulleri Ofisi’ni tercih etmelerini sağladı.

TMO, Altınordu ilçesinde yıpranmamış zaman fındık alımına 22 Ağustos tarihinde başladı. Cümle üzerinden randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını TMO alım noktasına getirmeye bitmeme ediyor. Ordu’da erkin piyasada 43-44 teklik seviyesinde olan 50 randıman fındık fiyatları, üreticilerin TMO’ya olan ilgisini arttırırken, randevularını kayran üreticiler 50 verim fındıklarını 52 lira ve üzerinde fiyattan satabiliyor, fiyatlardan memnun olduklarını belirtiyor.

Kabadüz ilçesinden fındığını TMO hava noktasına getiren Tayfun Doğruyol, “TMO’yu tercih ettik, başıboş piyasada fındık buraya bakarak âdeta kaput, arada çokça fark var. Bin 600 kilogram büyüklüğünde fındığım var, randıman 51’in üzerinde geldi, memnunuz” dedi.

“Azade piyasada 43 liraya alıyorlardı, TMO’ya 54 liranın üstünde sattım”

Mehmet Ay Balta simli yetiştirici üstelik mahsulünü Perşembe ilçesinden getirdiğini ifade ederek, “Fındığımız devletimize çevirmek istedik. Manavlarda buraya göre çokça kötümser ve az daha 3’te 2’si gidiyor. Yer azından fındığımız mesabesinde gitsin istedik. Fiyatlardan memnunum, eski fındığım 52,1 verim geldi ve 54 liralık 80 kuruştan karşılığını almıştım. Başıboş piyasada o ant benim fındığımı 43 liradan satın alıyorlardı, arada 10 liralık ayırt var. Üreticiler fındığını sunturlu kurutup, seçip, bakımını yaptıktan sonra mahsullerimizin bildirme azından az buçuk daha çok para etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: