Organize yanlışlık örgütlerine yönelik “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Ofis Başkanlığı koordinasyonunda, kombinasyon yanlışlık örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle kontrol kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması üzere 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 dalavereli yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Inanma Umumi Müdürlüğü KOM Ofis Başkanlığı koordinasyonunda tevhit cürüm örgütleriyle mücadele kapsamında daha geçmiş planlı operasyonların peşi sıra çalışmalara devam edildi.
Bu kapsamda yaka şeridinde yaşayanların üstünde yük, zor, gözdağı ve takat yöntemlerini kullanarak kendilerini şevket erklerinden yüksek göstermeye müteharrik, mevki turizmini zıt etkileyen mafya tipi tevhit yanlışlık örgütleri ve bu örgütlere silah sağlayan cürüm gruplarına yönelik Cumhuriyet Altını başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Kat Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Entelektüel, Balıkesir, İzmir, Muğla, Sazak, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Kalaba, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak kalkmak için 20 ilde “yanlışlık gitmek için teşekkül bina etmek, örgütün faaliyetleri kapsamında doyumluk, faizcilik, tehdit, kasten katil” suçlarını etkin 12 tevhit yanlışlık örgütü tespit edildi.
Ayrıca söz konusu örgütlere zırh gerçekleştirme ederek 6136 dar Kanun’a tehalüf suçunu faal, kamu güvenliği ve barışına yıldırma oluşturan 27 suç grubu belirlendi.
Bunun üstüne Cumhuriyet Altını başsavcılıkları aracılığıyla haklarında bakı kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması amacıyla bu sabah eş anlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 etraflı namlulu zırh, 4 bin 159 nüsha fişek, 16 bıçak, çokça sayıda zırh parçası, balistik yelek, çok miktarda bireşimli hap, bireşimli ecza, esrar, metamfetamin, beyaz zehir, 3 bin 100 sahte Amerikan doları ve çokça sayıda çek, senet ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 nahoş yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya müteveccih çalışmalar ise sürüyor.

Share: