Osmaniye haberleri | Osmaniye Kadirli’de Köylüler 2B Nedeniyle Kıygın Olduklarını İleri Sürerek Reaksiyon Gösterdi

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Koçlu, Kaplıca, Oruçbey ve Karakütük köylerinde işlek vatandaşlar, 2B kapsamındaki arazileriyle ilgili sevgili yaşadıklarını belirterek, duruma reaksiyon gösterdi. Hayvan besicisi Mürtefi Samet Kocamanoğlu, 2019-2020 yıllarında yapılan 2b tespit çalışmasında evi ve arazisinin yazılmadığını belirterek, “Benim evim ve mallığım şu zaman ormanda gözüküyor. Mahkemeliğiz ve maznun namına gözüküyorum” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Koçlu, Kaplıca, Oruçbey ve Karakütük köylerinde yaşayan vatandaşlar, 2016-2020 yılları arasında yapılan 2B tespit çalışmalarında arazilerinin ya ormana evet birlikte başkalarına yazılması nedeniyle kıygın olduklarını istikbal sürdü.

Koçlu köyünde bir araya mevrut vatandaşlar, yaşadıkları sorunu alkışlarla ihtarname etti. Koçlu köyünden efsanevi besicisi Mualla Samet Koamanoğlu, sıkıntısını şöyle anlattı:

“2016 yılında tapulu arazimizin müstacelen dibinde ego evi yaptırdım. Gittim bayındırlık barışından ücretini yatırdım ve bana başlık numarası verdi özel dalavere ve su aboneliği aldım. 2019-2020 yılları arasında kadastro memuru marifetiyle ve köyün bilirkişileri aracılığıyla ‘2B tayin çalışması yapıldı. Benim evim yazılmadı. Benim evim ve benim mallığım şu dakika ormanda gözüküyor. Orman işletme müdürlüğü yoluyla şu dakika mahkemeliğiz ve ego sanık namına gözüküyorum. Benim evim ve mallığım yıkıldığı ant ben ne yapacağım? Ego hayvancılık yapıyorum köyde. Elhak perişanız maddesel yerine teessürat içerisindeyiz, ekonomik akse var” dedi.

“İMAR BARIŞI BELGEM AKSEPTANS EDİLMEDİ”

Benzeri köyden Müttalip Tayiroğlu ise şöyle konuştu:

“2B başladığında benim babamın adına 2B maalesef gelmedi, yani görevliler gelmedi. İmar barışından faydalandım. İmar barışını alırken seçenekleri kullandım, seçeneklerde benim ora orman açıklığı yerine işaretledim. Ona göre mamure barışı bana geldi, ücretini de ödedim oturdum. Ama ben hayatiyet almak için kuruma gittiğimde çekicilik onu akseptans etmedi. 2B’ye yine müracaat etme şansım olmadığı için maalesef konumum bile bahçe, hala birlikte bahçe içinde böyle oturuyorum. Amma şu anda orman pozisyonunda mağdur durumdayım hepsi bu.”

“BİR EVİMİN YARISI YAZILDI”

Köy sakinlerinden Kamil Eke ise, “Tarlamın, bir tarla yarısı ölçüldü yarısı ölçülmedi. Evim 2 kıta biri ölçüldü, biri tek ölçülmedi. B2’ye bu yazılmadı, B2’ye yazılan tarlanın yarısı söz temsili 10 dönüm tarlaysa, 5 dönümü yazıldı B2’ye. 5 dönüm B2’ye yazılmadı tıpkı tarla. Evim de yarısı yazıldı yarısı yazılmadı o ayrımsız lüp aha arsasının, mağdur durumdayım” şeklinde konuştu.

“YETKİLERDEN HAL BEKLİYORUZ”

Mehmet Püsküllüoğlu, “Köyümüzde 2B çalışması yapıldı amma köyümüzün yüzdelik doksanı evleri, tarlaları, orman vasfı taşımayan bağları, bahçeleri yüzde doksanı yazılmadı. Bu sebeple şu zaman insanların çokları mahkemeye verilecek, evleri yıkılacak, tarlaları elinden alınacak. Köyümüzde 2B yüzde doksanı yazılmadığı üzere köylümüzün hep mağdur bundan âlem bu işe yetkililer tarafından tıpkı çözüm üretilmesini istek ediyoruz” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

2B araziler

Evin detayları

Koyun sürüsü

Şanlı Samet Kocamanoğlu

Müttalip Tayiroğlu

Kamil Yüce

Mehmet Püsküllüoğlu

Share: