Osmaniye’de fabrikalar meydan fıstığı üretimi amacıyla faaliyet yapıyor

Ülkenin düz fıstığı tecim hacminin yüzdelik 90’ını karşılayan Osmaniye’üstelik fabrikalar üretimi sürdürüyor.

Kahramanmaraş merkezli asrın felaketinde Osmaniye ili da iri hasar görürken, üreticiler istihdam ve ekonominin desteklenmesi namına fabrikalarda üretimlerini sürdürüyor.

Depremin yaralarını benzeri yandan el birliği ve yardımlaşmayla saran fıstık fabrikaları benzeri yandan üretimi sürdürüyor. 60 kişiyi istihdam eden Mustafa Yılmazer, “Depremin geçmiş olduğu andan itibaren fabrikamızda emniyetli alanda aynı araya geldik. Depremzedelere fabrikamızın kapıları açtık ve hem sahada hem fabrikamızda dayanışma süresince olduk. Üretim için ilk eyyam hayatiyet yoktu elektrik üreteci ile üretimi sürdürdük. Zelzele zımnında psikolojimiz bozuldu, menfilik, ebedî uyku fail yaralanan yakınlarımız oldu. Yaralarımızı, acımızı bütün alay malay el birliği ortamında paylaştık. Bire Bir yerden çekmek ayağa durmak gerek ve depremin o damarlı atmosferini çalışıp, üreterek hem bile tesanüt içre ilişki muadele ile ilimizde baştan ayağa kalkalım istiyoruz. Sahn bitmeme ediyor, işimize odaklandık. yanında vererek, devletimiz ile gelişigüzel bu ağırlık günleri bilcümle gelişigüzel atlatacağız” dedi.

Türkiye’nin fıstık ihtiyacının kestirmece 200 bin titrem olduğunu anlatan Yılmazer şöyle bitmeme etti:

“Rekolte önceki yıllarda yüksekti bu yıl biraz düşük amma pandemi vardı, soylu erki sorunlar vardı. Bu şikayet değil, yıllardır fıstık seçkin yıl yüz güldürürken bu yıl biraz rekolte bağan düzelecektir. Fıstığı almaç talebine göre sanayi ve çerezlik adına mütemmim talebine göre üretim bölümlendirmesini gerçekleştiriyoruz. Hem ilimize hem ülkemize şişman eski olsun.” – OSMANİYE

Share: