Osmanlı’nın ilk imareti yıkılma tehlikesiyle yüz yüze

Osmanlı’nın ilk imareti batma tehlikesiyle karşı karşıya

Bilecik Belediyesi Turizm Koordinatörü Mesut Ünver:

“Orhan Gazi İmareti Osmanlı döneminin ilk imareti”

“Osmanlı’nın şu zaman Anadolu’da ayakta kalmış genişlik oylumlu eserlerinden bire bir tanesi”

BİLECİK – Bilecik’te 1331-1332 yıllarında yapılan ve Osmanlı’nın geçmiş imareti olan Orhan Gazi İmareti, yaşanan serencam yerey kaymasından bilahare inkıraz tehlikesiyle yüz yüze kaldı. İmaret Osmanlı’nın şu dakika Anadolu’da ayakta eskimiş bildirme mefret imaret eserlerinden tıpkısı tanesi olarak gösteriliyor.

Bilecik’in güneydoğusundaki ‘Eski Bilecik’ bölgesinde Orhan Gazi döneminde yapılan imarethane, yaşanan akıbet yer kaymasından bilahare batma tehlikesiyle yüz yüze kaldı. Tarihi kaynaklarda Murad Hudavendigar devrine ilişkin olduğu kaydedilse üstelik Orhan As vaktiyle 732 yılında yapıldığı kabul edilmekte olan Orhan Gazi İmareti’ni takkadak geçtiğimiz yıllarda koruma gayeli yapılan polat konstrüksiyonlar ayakta tutuyor.

“Orhan Gazi İmareti Osmanlı dönemin geçmiş imareti”

Bu imaretin ayrımsız dakika evvel kurtarılma çalışmalarının başlatılması gerektiğini tamlayan Bilecik Belediyesi Turizm Koordinatörü Ongun Ünver, “Bulunduğumuz kayran Orhan Gazi İmareti’nin olduğu düzlük. Şeyh Edebali vadisinde sunu kenar kısmında, İpek Yolu’nun üstünde dönemin en majör Osmanlı’nın imalat eserleri var gerçekte amma bu işin başlangıcı yapımevi. Bu imalathanelerin İpek Yolu’nun üstünde olmasının sebebi birlikte yoldan sabık insanların konaklayabileceği ya da yoksullara YEMEK kemirmek dağıtılan yerler. Bunun temeli de Osmanlı’nın İstanbul’u fethedişindeki bildirme kocaman olaylardan birisidir. Çünkü biliyoruz kim biz Osmanlı’nın İstanbul’u fethetmesinden önceki Katolik ve Protestanlık mücadelesinde el haddinden fazla fakirleşir ve çıktı Osmanlı’nın gelmesini icap. Zira biliyorlar kim Osmanlı insanı açgözlü susuz bırakmaz. Burası 1331-1332 yılları arasına balya ve Orhan Gazi döneminde yapılmıştır. Daha sonra de ayrımsız mescit bölümü eklenir mevrut insanların ibadetlerini yapabilmesi için. Bittabi bu yolun devamı İpek Yolu’nun güzergahı. Bilecik Belediyesi’nin bakım binasının olduğu alanda sunma kavşak kısımda bu güzergahtaki insanların saatlerini üstelik kontrol edebilmeleri amacıyla tıpkı saat kulesi Abdülhamit döneminde mamul. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 27’nci yıl-i devriyesi dediğimiz 1905 yılına denk dirimsel. O 1905 yılında burada insanların hem güzergahlarında yemeklerini yiyebildikleri hem de saati kontrol edebildikleri tıpkı vadideyiz” dedi.

“Osmanlı’nın şu an Anadolu’birlikte ayakta noksan sunma muhteşem imalat eserlerinden aynı tanesi”

Ünver, “Osmanlı’nın şu dakika Anadolu’dahi ayakta noksan yer heybetli imalat eserlerinden ayrımsız tanesi. Kestirmece 2 yıl geçmiş projesi konuşulan, vekâlet aracılığıyla üstelik konuşulan bir değer. Taşınması kortej konusuydu. Haddizatında şu an yüklenmek amaçlı kadit işlenmiş. İnşallah korunabilir kim ecdadımızın genişlik domuzuna değerlerinden birisi korunursa Türkiye’miz için hem dini hem saf turizm amacıyla çok yetişkin olacağını düşünüyoruz. Şu zaman görüyorsunuz kayran az buçuk bakımsız de kaldığı amacıyla bire bir dahi biliyorsunuz kim defa çalışmasından ufuk fore kazıklar çakılması ve alanda bire bir heyelanın oluşması hem mezarlık alanına hem da imalathaneye çokça iri uymazlık vermiş durumda. İnşallah kurtarılır, biz de bunu gelecek kuşaklara henüz dimdik benzeri şekilde aktarırız. Şu an görüyorsunuz benzeri duvarının kısmı yıkılmış ve bundan sonra taraf yatmış durumda, defolmak üzere. Tez ayrımsız durumda. İnşallah çözüme kavuşur, bu tarihi değeri koruyabiliriz” ifadelerine meydan verdi.

Öte yandan 2020 yılında 720 almanak Orhan Gazi İmareti’nin yaşanan kayşa zımnında eksantrik aynı alana taşınması üzere İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü marifetiyle proje hazırlandığı fakat projenin bugüne büyüklüğünde hayata geçirilmediği öğrenildi.

Share: