Öz kurudu balıklar katil oldu, köylüler ise ayaklanma etti

Çay kurudu balıklar temizlik oldu, köylüler ise ayaklanma etti

Sivas’ın Divriği ilçesinde susuzluk ve şuursuz sulama zımnında öz kurudu, kuruyan çayda yüzlerce balık telef oldu

SİVAS Sivas’ın Divriği ilçesinde susuzluk ve bilinçsiz sulama zımnında çay kurudu, kuruyan çayda yüzlerce balık katil oldu.

Sivas’ı n Divriği ilçesinde kuruyan öz doğaseverleri ve köylüleri üzüyor. İddialara göre Divriğ’e 30 kilometre uzaklıktaki Kangal ilçesi Çetinkaya mevkiinde kâin patates ve ayçiçeği üreticilerinin şuursuz sulama yapması ve kuraklığında etkisiyle Çaltı Çayı adeta tamamen kurudu. Divriği ilçesi Çağ köyü girişinde kuruyan çayda yüzlerce balık temizlik oldu. Kesim halkı ise bu duruma isyan etti. Köylüler yetkililere seslenerek tedbir alınmasını istedi. Mavera yandan Divriği Kaymakamı Yakup Papaker ve Kangal Kaymakamı Ahmet Fatih Sungur bölgeye giderek incelemelerde bulunduğu öğrenildi.

“Diken Çayımız kurudu”

Divriği Sıra Köyü Muhtarı Hasan Hüseyin Culha, Çaltı Çayının tamamen kuruduğunu belirterek, ” Yaklaşık 15 gündür Çaltı Çayımız ağız ağıza kurudu. Yukarıda Kangal ilçesinde denetimsiz ve yolsuz yöntemsiz aynı şekilde patates ve günebakan üretimi yapan çiftçiler çaya dalgıç pompaları atıp bu aşağıda ki vadiyi ağız ağıza kuruttu. Ölmüş balıklar görülür oldu. Bu konuya devletimizin biran önceki müdahale etmesi geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

“Balıklar hep katil oldu”

Köy sakini Mehmet Gürsoy, bostanının kuruduğunu söyleyerek, ” Kangal Çetinkaya köyünden akarsu salmıyorlar. Bostanım kurudu, fasulyem kurudu. 2 senedir hakeza. Ilkin on paralık hakeza olmuyordu. Ilkin bir boru kalınlığında akarsu geliyordu şimdi hiç gelmiyor. Öz’da katre bulunmayan. Balıklar bütün telef oldu” dedi.

Share: