Özcan Purçu: “Bıçak Kemiğe Dayandı Diyorduk Amma Muhtemelen Vatandaşın Fert Damarına Saplanmış”

CHP İzmir Saylav Özcan Purçu, Güneydoğu Rum Bölgesi’ne yaptığı ziyaretin arkası sıra, “Bıçak kemiği dayandı diyorduk amma belli o ki vatandaşın fert damarına saplanmış. Kime dokunsanız tıpkısı intizar işitiyorsunuz. Esnaf kenef, dikici viran, dikici bırakınız geçimi sağlamayı, canlılık faturasını ödeyemez durumda” açıklamasını yaptı.

CHP İzmir Saylav Purçu, 20-22 Ekim’dahi Diyarbakır eşkal, Bismil ve Silopi ilçeleri, Batman suret, Şırnak kalıp ile Cizre ve Silopi ilçelerine yaptığı ziyaretle ilgili yazılı açıklama yaptı. Purçu’nun açıklaması şöyle:

“Bıçak kemiği dayandı diyorduk ama anlaşılan o kim vatandaşın birey damarına saplanmış. Kime dokunsanız aynı beddua işitiyorsunuz. Esnaf bakımsız, dikici siftinlik, fellah bırakınız geçimi sağlamayı, cümbüş faturasını ödeyemez durumda.

Tablo çok bed, son bire bir yılda konutlarda elektriğe yüzde 89,5, ile yüzdelik 184,2, zirai sulamada yüzdelik 142,5 zam yapıldı. Bu devlet ticarethanelerde yüzdelik 174,2 ile yüzde 265,6, sanayide ise yüzdelik 433,1 dolayında, buna eğilmek türlü mü? Serencam duran istihsal, tarlada kuruyan mahsul.

“ÇALIŞMA ÇAĞINDAKİLER VAKTİNİN NAZIK BÖLÜMÜNÜ KAHVEHANELERDE BİR ÇAYA TALİM EDEREK GEÇİRİYOR”

Güneydoğu Bölgemizde şümullü bir çalışma yürüttük. Bölgenin kendine has sorunlarının birlikte esas başlık geçim sıkıntısı ve avarelik. Emek yaşında olanlar vaktinin balaban bölümünü kahvehanelerde bire bir çaya talim ederek geçiriyor. Bölgedeki çoluk çocuk aylaklık yüzünden geleceğe dair ümitlerini yitirmiş durumdadır. Ekinci fert çekişiyor, kuvvet habersiz, vakit kaybetmeden seyrediyor.

Şırnak ili Silopi ile Cizre ilçelerini birbirine bağlayan karayolunda bölgede yatırımların yetersizliğini adeta gözler önüne seriyor. Bu devirde bu kat zehir hem vatandaşa işkence hem dahi gelişmeye engel.

“İPEK YOLU OLARAK BİLİNEN KARAYOLUNDA VADI KAYRAN ÇÖKMELER HÜCRE ÇARPIYOR”

Habur tahril kapısını bölgeye bağlayan ve İpek Yolu kendisine üstelik bildik karayolunda düz yer çökmeler göze çarpıyor. Bu sefer da benzeri başına, esmer yolu zehir yatırımlarından koku vuran ‘sürekli yollar yapılıyor’ söylemini dilinden düşürmeyen iktidarın açıklamalarının ayrımsız matlup operasyonundan mavera ayrımsız şey olmadığını gösteriyor.

“YOLLARDAN BÜTÜN ŞİKAYETÇİ, HÜKÜMET İSE TAKKADAK DİNLİYOR”

Yollardan yurttaş şikayet ediyor, kamyoncu esnafı şikayet ediyor, hükümet ise hoppadak dinliyor. Değişik bir sav yenilenen yollarda bozuk ve yetersiz materyal kullanılması. Yenilenen yollar arz hasis bire bir yağışta, karda evet birlikte pahal tonajlı araçların geçişinde bozuluyor. Tekrar ihale, yandaşa yeniden getirim yaratılıyor. Vatandaşın işi için girmiyor amma yandaş her cins yolunu buluyor.

Bölgede dayanabilen çokça baraj olmasına karşın; çiftçinin tarlasını sulayacak akarsu kanalları bulunmayan. Anlaşılan o kim sulama kanalı projeleri tozlu raflarda beklemeye devam ediyor. Sulanamayan ekincilik arazisi mütenakıs istihsal, kalan bedel ve milli dünyalık kaybı demektir. Su akıyor, yetkililer seyrediyor.

“ŞIRNAK SİLOPİ’DE SULAMA KANALLARI OLMADIĞI İÇİN ÇİFTÇİLER TARLALARINI SULAYAMIYOR”

Tarımsal sulama sorunun yaşandığı illerden biri bile Şırnak olduğunu tayin ettik. Şırnak ilinin Silopi ilçesinde çiftçiler bölgede sulama kanalları olmaması nedeniyle tarlalarını sulayamıyor. 191 bin dekar yapışkan, 57 bin dekar susuz ekincilik alanı kalkışmak için 250 bin istihsal alanına cemaat olan Silopi ovasında; çiftçiler sulama yapamadıkları için ürün kaybı yaşamakta, kuyu kazarak bu sorunu imece usulüyle çözmeye çalışmaktadır.

Çiftçilerin gelişigüzel sene elan dip kuyu boşaltmak zorunda kalmakta, bu nitelik başta erke oluşmak üzere maliyetleri artırmaktadır. Çiftçiler tarlalarını yeterince sulayamadıkları kadar aynı de pahal cıvıltı faturalarının altında ezilmektedir.

Hükümetin temas 3 ayda aynı neşelilik zamlarını otomatiğe bağlamış durumdadır. Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı eliyle yapılan açıklamalara bakarak 2021 yılında hareketlilik faturasını ödeyemediği üzere 2 milyon 970 bin 505 abonenin elektriğini kesildi.

Bu elektrik maliyetlerinden birey çekişen tıpkı kol ise bu bölgede tarımsal sulama özne çiftçilerdir. Dikici gelen faturaların altında ezilmekte; ödeyemediği faturalar zımnında mahsulü evet tarlada çürümekte evet üstelik on paralık ekememektedir. Özellikle tarımsal sulamada beğenilen hareketlilik fiyatları baştan düzenlenmeli, teşvik, idrak indirimi üzere yollarla bu kıymet düşürülmelidir.  Küsurat eşit evvel çiftçimizi sonradan vatandaşımızı çarpmaktadır. Sâdır o kim elektrik faturaları serencam olarak sandıkta iktidarı çarpacak.”

Share: