Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola artık

Afet ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, baskın afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insancasına arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’dahi, AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’de yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların üstelik afetzedelere hızlı bire bir şekilde ulaşmasını irade fail Bozkurt, “Umut ediyoruz kim trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem bile çerge ve battaniye üzere esas insani yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında kâr ve kolaylıklar sağlar diyerek rüya ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört havza belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde gelmek için sıhhat trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı günü Van’üstelik 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Umum demiryolcular canla başla hız göstermektedir”

TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Ağır Altun üstelik 2 tren halinde, 47 vagonda bin 40 ton insani yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Az Buçuk sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde mecmu 3 bin 991 kilometre aleniyet hatim edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine olabilir olan sunu gelişmemiş sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki tamam demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi birlikte yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 titrem gıda yardımının Pakistan’de yaşanan azık sorununa önemli oranda katkıda bulunduğunu anlatım fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha dümdüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza apotr olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara etken trenler için yardım hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: