PARKİNSON HASTALARI VR TEKNOLOJİSİ İLE YENİDEN ADIM ATABİLECEK

Parkinson hastalarının yeryüzü nazik sorunlarından biri dahi hastalık zımnında oluşan volta bozukluğu. Türkiye’da ilk defa, Parkinson hastalarını evden çıkamaz, hassaten evdeki günlük işlerini de yapamaz arkaç getirebilen dolaşma bozukluğunun “VR (artırılmış/ mevhum ana) teknolojisiyle” rehabilitasyonuna müteveccih bir faaliyet gerçekleştirildi. C-Mill adlı cihazla dolaşma rehabilitasyonuna alınan Parkinson hastaları, biraz hafta sonra tedavilerine kimsenin yardımı olmadan kendileri gelebilmeye başladı. Romatem Bursa Fizik Tedavi Hastanesi ile Bursa Kent Hastanesi’nin Afiyet Bakanlığı onaylı yürüttüğü araştırma, bu alanda Türkiye’birlikte ilk olma özelliği taşıyor.

Yürüme bozukluğu ile seyreden Parkinson hastalarının rehabilitasyonu amacıyla gerçekleştirilen bakir aynı mesai ile hastalar için imge olacak sonuçlar elde edildi. Romatem Bursa Hikmet Otama Hastanesi ile Bursa Site Hastanesi’nin Keyif Bakanlığı onaylı yerine ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmaya karışma edilen hastalarda, C-Mill adı verilen ve VR yani mevhum asıl teknolojisi eşliğinde hastaların yürüme bandında görsel uyaranlarla kadem atabildiği, hastadaki adım aralığı, yürümedeki bozukluklarını da belirleme edebilen bir aygıt kullanıldı. 3 haftalık iyileştirme sonucu, evde de yardıma ihtiyaç duyan Parkinson hastaları, biraz hafta sonraları otobüsle, dolmuşla “biricik başlarına” hastaneye gelebilecek büyüklüğünde düzeldi. Çalışmayı örümcek ekipten Romatem Bursa Hastanesi Başhekimi ve Hikmet Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, volta bozukluğu hararetli Parkinson hastalarına umut olan bu yeni araştırmayla ilişkin Demirören Haber Ajansı’na büyük açıklamalarda bulundu.

“PARKİNSON’DA İLK DEFA DENEDİK”

Dr. Küçükçakır, Türkiye’de elden Ankara Şehir Hastanesi ile Romatem Bursa Fizik Hastanesi’nde mevcut C-Mill dolaşma teknolojisinin sanal soy alanında geliştirilmiş dolaşma bozukluğu olan hastalarda abra ve eş güdüm problemini gidermeye müteveccih kullanıldığını anlatarak ” C-mill, hem nörolojik hem de ortopedik problemlerde kullandığımız ayrımsız nörolojik iyileştirme yaklaşımı. Hele cezir, murdarilik yaralanmalı hastalar, yük problemi olan ataksik hastalar, MS hastalarında ve adale hastalıklarında yürümenin iyileştirilmesi gayeli tıpkısı murat oluşturulur. C-Mill’deki yeryüzü oylumlu avantajlardan biri, rahatsız hem birebir idman yapmış oluyor, yürüme eğitimi yapmış oluyor, hem de karşısındaki görüntülük ve altında kâin münevver “Treadmill” tabanı ile sanal asıl ortamıyla benzeri görsel ansız inkılap birlikte alarak denge ve koordinasyonunu çok daha gani bir şekilde kuruyor. Biliyoruz ki Parkinson hastalığında bile yürümede zorlanma, epey adımlarla yürüme, dolaşma kalitesinde tenakus, postürde bozulma ve günlük yaşamda aktivitelerinin giderek kısıtlanması söz konusu. İşte biz ilk kez merkezimizde, Bursa Site Hastanesi ile gelişigüzel C-Mill robotik teknolojisinin, Parkinson hastalığında dolaşma bozukluğu olan hastalarımızdaki etkinliğini yayımlamak gayeli tıpkısı say gerçekleştirdik. Bu araştırma bu konuda Türkiye’dahi evvel, dünyada bile dördüncü himmet” dedi.

“HASTANIN ADIM UZUNLUĞU ÜÇ KATINA ÇIKTI”

Kısaca 20 hastanın dahil edildiği çalışmanın detaylarını da anlatan Dr. Küçükçakır, şunları kaydetti: “Hastalarımızı iki gruba ayırdık. Tıpkı grupta sadece klasik fizik tedavisi yöntemlerini kullandık. Ayrıksı gruptaysa yemeden içmeden C-Mill yürüme robotunda yürüme eğitimi, yani yürümeye egzersizlerini çalışkan yerine yaptırdık. Tahminî 21 dolaşma yani 21 seanslık tıpkı proses. Haftada 3 periyot olacak şekilde ve seçme seans kısaca 50 dakika olacak şekilde bir tören düzeni hazırladık. Şu an yaklaşık 17 hastamızı tamamladık. Tabiatıyla kim kuma erek, bunu oluştururken Parkinsan rehabilitasyonuna özel ayrımsız tedavi protokolü inşa etmek. Hastalarımızda başlangıca bakarak fonksiyonel anlamda kıtipiyoz çıplak bire bir şekilde iyileşmeler oldu. Söz Gelişi aynı hastamızda evvel geldiğindeki hamle uzunluğu 27 santimetre iken sonrasında adım uzunluğu 88 santimetreye büyüklüğünde bundan sonra. Biliyoruz kim Parkinson hastalarında genişlik yetişkin ülkü, adımların küçülmesi ile başlıyor. Buna sadık yük koordinasyonu ve sukut atakları gerçekleşiyor. Bu üstelik hastalarımızın hep fonksiyonlarını bozuyor. Bu çalışmada, hastalarımızın yürüme hızında, dolaşma mesafesinde dahi ilerlemeler olduğunu tayin ettik. Söz Temsili bir ‘time up to go’ yani oturduğu yerden kalkıp 3 metre ilerisine volta testi yaptık. İlk özellikle oturduğu yerden kalkıp 3 metreyi yürümesi 90 saniyeyi bulan hastalarımız C-Mill rehabilitasyon sonrası az daha 4-5 saniyede bunu yapabilir kuzuluk geldi.”

“TEDENNI KORKUSUNU BAŞTAN YENİYORLAR”

Çalışmaya katılan geçmiş 4 hastanın sonuçlarını geçtiğimiz aylarda İsviçre’üstelik bire bir kongrede bile sunduklarını ve hem sinir bilimi hem birlikte hikmet tedavi iyileştirme camiasında nazik heyecanla karşılandığını de anlatan Dr. Küçükçakır sözlerini şöyle noktaladı: “Bu 4 hastamızın üstelik kuma noktası, çıktı evlerinin dışına ayrımsız bindi olmaksızın, kimsenin yardımı olmaksızın çıkabilmeleri, rehabilitasyon süreçlerine öz başlarına gelebilmeleri oldu. Denge problemleri ve sukut atakları azaldı. Parkinson hastalarında meydana gelen yürüme bozuklukları, hastalarda bir tedenni korkusuna etken oluyor. Hem dolaşma hem dara bozuluyor. Bu anlamda C-Mill’in bildirme yetişkin katkısı, önce aşamada tedavi başlarken hastalarımızın gövde ağırlığını paraşüt sistemi ile robot destekli ve iki taraftan tutunmas fırsatı vererek arama altında tutabiliyoruz. Bu şekilde hastalarımızın sukut korkusunu utkulu oluyoruz. Sukut korkusunu henüz baştan yenen hastaların tedaviye katılımları elan birlikte artıyor. Buna melfuf olarak C-Mill’deki özellikle hem görsel, hem işitsel tembihler sayesinde hastanın yürümesini daha rahat kontrol edebiliyoruz.”

“ARTIK KENDİ BAŞIMA HASTANEYE GELEBİLİYORUM”

Kestirmece 2 ay süren C-Mill rehabilitasyonu sonucu evde zat başına hiçbir işini yapamazken artık hastaneye kişi başına gelebildiğini anlatan 69 yaşındaki Parkinson hastası Hazel Öztürk ise şunları söyledi: “İlk seanslara bütün eşimle geliyordum fizik tedaviye. Hikmet tedavim bitti sonradan sonraları kontrollerime yegâne başıma gelebilmeye başladım. Otobüse binerek, gelişigüzel yere gidebiliyorum, kendim gezebiliyorum, markete gidebiliyorum, market poşetlerimi kendim taşıyabiliyorum. Vaktiyle eşimle gelinlerim evde apotr oluyorlardı. Demincek temas şeyimi kendim yapabiliyorum.”

Share: