Pazaryeri’nde bir bölümü baraj suları altında artan köyde güz

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 2006 yılında baraj kurulunca tıpkı bölümü sular altında kalan Günyurdu köyü, sonbahar renklerine büründü.

Osmanlı döneminin ilk yıllarında kurulan ve Kayı Boyu’nun Karakeçili aşireti mensuplarınca iskân yeri seçilen karye, 2005’te başlatılan baraj çalışmaları kapsamında su seviyesinde bulunması zımnında kamulaştırma edildi. Bundan 1 sene sonra de 48 ocak ve köyün camisi sular altında kaldı.

Yıkık yapıların ve sular altında eksik binaların bulunduğu köyde az sayıda hayat yaşıyor.

Günyurdu sakinleri üzere apayrı benzeri bölgede bakir evler inşa edilmesine karşın doğup büyüdükleri yeri ayrılma etmeyen biraz ferasetsiz, baraj yapımından etkilenmeyen kısımdaki hanelerde yaşamlarını sürdürüyor.

Yerleşkenin sular altında kalmasının ardından Şişko Hane İdaresi (TOKİ) vasıtasıyla 1 kilometre uzaklıkta düz yazı edilen 123 evde ise halen 215 hayat durma ediyor.

Kimi devir az daha on paralık kimsenin bulunmadığı “sessiz karye” bugünlerde sonbahar renkleriyle manzaralar sunuyor. Mekân sakinleri alelhusus hafta sonlarında baraj kenarında piknik yaparak bu sessizliğin keyfini çıkarıyor.

Share: