Piyasalar BENDE enflasyonuna odaklandı

ÇAKER’bile bitmeme fail şişkinlik ve nekahet ikilemi huzur fiyatları üzerinde etkin olmayı sürdürüyor.

ÇAKER Kalıp Bankası’nın (Fed) ultra şahin duruşunu ne kadar daha sürdüreceğine ilişik belirsizlikler risk iştahını törpülerken, ülkede bugün açıklanacak Tüketici Bedel Endeksi’nin (TÜFE) Fed’in siyasa adımlarına müteveccih yatırımcı beklentilerini şekillendireceği öngörülüyor.

Geçen hafta açıklayan iş gücü piyasası verilerinin beklentilerin az çok üzerinde gerçekleşmesi, Fed’in enflasyonla mücadelede dinamik adımlar atmaya bitmeme edebileceği beklentisini öne çıkarırken, bugünkü şişkinlik verilerinin arkası sıra Fed’in mümkün yöntem adımlarına ilgilendiren belirsizliklerin azalması bekleniyor.

Mavera yandan, ÇAKER arbitraj piyasalarında terse dönen nema eğrisi belirginleşmeye bitmeme ederken, ülkenin resesyona gireceğine yönelik fiyatlamalar bile güçleniyor.

Buna bakarak, KUL’nin 10 yıllık arbitraj faizi ile 3 maaş kaynak bonosunun getirisi arasındaki ayırt 23 baz puanda seyrederken, KÖLE’nin 2 yıllık arbitraj faizi ile 10 yıllık ara kazanç faizi arasındaki fark 47 temel puanla serencam 22 yılın genişlik yüksek seviyesinde bulunuyor.

Para piyasalarında söz konusu para şişkinliği verisi öncesinde Fed’in yöntem adımlarına müteveccih beklentilerde başkalık gözlenmezken, bankanın eylül toplantısında yüzde 68 ihtimalle 75 temel puan nema artırması bekleniyor.

bahis konusu gelişmelerle güzeşte New York borsasında S&P 500 endeksi yüzdelik 0,42, Nasdaq endeksi yüzdelik 1,19 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,18 geriledi. KÖLE’bile indeks vadeli muamelat kontratları kullanılmamış güne ise ufki seyirle başladı.

Avrupa tarafında geçmiş pay piyasaları muğlak benzeri durum izlerken, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimaline cebin hazırladıkları gaz tüketimini yüzde 15 tenkis planı yürürlüğe girdi.

Erke sunma krizi bölgeye ilişkin risklerin başında gelmeye bitmeme ederken, bugünden itibaren kesim ülkelerinin açıklamaya başlayacağı pahalılık verileriyle gelişigüzel piyasalarda oynaklığın artması bekleniyor.

Geçkin, İngiltere’birlikte FTSE 100 endeksi yüzdelik 0,08 değer kazanırken, Almanya’üstelik DAX 40 endeksi yüzdelik 1,12, Fransa’dahi CAC 40 endeksi yüzde 0,53 ve İtalya’birlikte FTSE MIB 30 endeksi yüzdelik 1,05 değer kaybetti. Avrupa’dahi indeks vadeli prosedür kontratları yeni güne de düşüşle başladı.

Asya borsaları, ABD ile Çin arasındaki gerilimin artabileceğine ait endişelerle yeni güne satıcılı başlarken, teknoloji hisselerindeki anif düşüşler dikkati çekiyor.

Zaman açıklayan verilere göre, Çin’birlikte orak ayı ayında yıllık enflasyon yüzdelik 2,7 ile beklentilerin altında kalsa dahi son 2 yılın genişlik efdal seviyesine daha çok, Yetiştirici Karşılık Endeksi (ÜFE) ise yüzde 4,2 artış kaydetti. Japonya’bile ise ÜFE, temmuzda yüzde 8,6 artarak tahminleri aştı.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’dahi Nikkei 225 endeksi yüzde 0,72, Çin’de Şanghay mürekkep endeksi yüzde 0,55, Güney Kore’üstelik Kospi endeksi yüzde 0,90 ve Hong Kong’birlikte Hang Seng endeksi yüzde 2,40 değer kaybetti.

Mahdut süresince, mazi gördüğü bildirme faziletkâr seviye rekorunu 2.807,21 puana geliştiren BIST 100 endeksi, bu seviyeden mevrut satışlarla düşüşe geçerek, günü eski kapanışının yüzdelik 0,35 altında, 2.785,16 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise mazi yüzdelik 0,22 azalışla 17,9018’den kapanmasının arkası sıra zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,9150 seviyesinde muamele görüyor.

Analistler, zaman daraç içre aylaklık, sıkıntılı dışında ise Almanya ve KUL’birlikte şişkinlik verileri ile ESIR’üstelik ayrıca global yük stokları verilerinin takip edileceğini belirterek, ustalık açıdan BIST 100 endeksinde 2.800 ve 2.820 seviyelerinin dayanım, 2.750 ve 2.720 puanın bindi konumunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda zaman strateji edilecek veriler şöyle:

09.00 Almanya, temmuz kocaoğlan TÜFE

10.00 Türkiye, haziran ayı aylaklık

15.30 MEMLUK, orak ayı ayı TÜFE

17.00 BENDE, haziran ayı global yük stokları

S&P 500’dahi alnaç neresi?

 

Kripto paralarda ‘hacker’ endişesi

 

Borsada beş göstergeye bakarak durum

 

Share: