Piyasalar gözlerini bu verilere çevirdi

Geçkin Asya ve KÖLE’dahi açıklayan makroekonomik verilerin ekonomilerin yavaşladığına belen etmesi risk algısını artırdı. Buna rağmen Çin Model Bankası’ndan (PBoC) mevrut repo indirimi adımı piyasaları pozitif etkilerken, KÖLE’dahi göz sektöründe yavaşlamaya ve fiyatlarda gerilemeye işaret fail verilerin Fed’i yavaşlatabileceği beklentilerini artırmasıyla da hisse piyasaları yükseliş eğiliminde akım etti.

bahis konusu verilerin peşi sıra servet piyasalarında Fed’in eylülde yüzde 64 ihtimalle 50 temel nokta faiz artıracağı fiyatlanmaya başlarken, mütezayit sükûnet ihtimali ara kazanç piyasalarına da neşelilik getirdi.

Cemaziyelevvel, tahvil piyasalarında alış ağırlıklı bire bir tempo izlenirken, terse dönen getiri eğrisi zihayat kalmaya devam ederek ülkenin resesyona gireceği fiyatlanmaya devam etti.

KÖLE’nin 10 almanak tahvil faizi ile 3 aylık hazne bonosu arasındaki faiz farkı 20 baz puana büyüklüğünde gerilerken, 2 almanak tahvil faizi ile 10 almanak arbitraj faizi arasındaki ayırt 40 temel nokta civarında kalmaya devam ediyor.

söz konusu endişeler dolar talebini artırırken, dün yüzde 0,8 yükselen dolar endeksi 106,5 seviyesine bundan sonra. Brent petrolün varil fiyatı ile Bakırın libresi evvel güçlenen resesyon endişeleri ve Suudi Arabistan’ın yer yağı üretimini artıracağını duyurmasıyla gerileyerek, sırasıyla yüzde 4,1 ve yüzdelik 1,6 ayar kaybetti.

Analistler, bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik bilgi gündeminin piyasaların yönü üstünde etken olmayı sürdüreceğini belirterek, ABD’dahi konut sektörüne ilişkin açıklanacak verilerin yatırımcılar marifetiyle yakından izlem edileceğini kaydetti.

Bu gelişmelerle geçkin New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,40, Nasdaq endeksi yüzde 0,62 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,45 yükseldi. ESIR’bile fihrist vadeli muamelat kontratları bakir güne ise sınırlanmış düşüşle başladı.

Avrupa behre piyasalarında bile mazi alış ağırlıklı ayrımsız tempo izlendi.

Bölgede, resesyon riskleri güçlenmeye bitmeme ederken, Almanya’nın doğal gaz tedariki problemine tıpkı dahi kuraklığın nehirlerdeki akarsu seviyelerini düşürmesi eklendi.

Buna göre, nehirlerin bağırsak ve aut ticarette yüce payı olduğu ülkede su seviyelerinin az çok azalmasının arkası sıra bazen gemilerin seyahat edememesinin ülkede tedbir zincirini huysuz etkileyebileceğinden endişe ediliyor.

Bölgede devam eden olumsuzluklar Avrupa Biçim Bankası’nın (ECB) enflasyonla savaş alanını daraltırken, ağustostaki toplantıda 50 temel benek Faiz artıracağına yönelik beklentilerin azalması dikkati çekiyor.

Geçkin, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,11, Almanya’bile DAX 40 endeksi yüzdelik 0,15 ve Fransa’de CAC 40 endeksi yüzde 0,25 derece kazandı. Zaman Avrupa’de, fihrist vadeli prosedür kontratları kullanılmamış güne da alış ağırlıklı tıpkı seyirle başladı.

Asya borsalarında ise acemi verilerle güçlenen durgunluk endişesinin peşi sıra piyasalarda fiyatlamaların zorlaştığı ve nasip piyasalarının alternatif seyrettiği görülüyor.

Kapanışa yakın Japonya’bile Nikkei 225 endeksi ufki seyrederken, Hong Kong’birlikte Hang Seng endeksi yüzdelik 0,55 değer kaybetti. Çin’birlikte Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,15 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzdelik 0,18 değer kazandı.

Yetersiz zarfında, geçkin eş ağırlıklı benzeri tempo izleyen Borsa İstanbul’dahi BIST 100 endeksi, haset eski kapanışının yüzde 0,25 altında, 2.857,18 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün yüzdelik 0,1 artışla 17,9547’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9580 seviyesinde prosedür görüyor.

Analistler, bugün mikro ortamında ev satışları ve ev değer endeksi, sıkıntılı dışında ise Almanya ve Ekü Bölgesi’nde ZEW beklenti endeksleri ile ESIR’de inşaat izinleri, konut başlangıçları ve uran üretimi verilerinin izleme edileceğini belirterek, ustalık açıdan BIST 100 endeksinde 2.880 ve 2.900 seviyelerinin dayanım, 2.830 puanın bindi konumunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün izleme edilecek veriler şöyle:

09.00 İngiltere, haziran ayı başıboşluk

10.00 Türkiye, temmuz kocaoğlan ev satışları

12.00 Almanya, ağustos kocaoğlan ZEW beklenti endeksleri

12.00 Ekü Bölgesi, ağustos kocaoğlan ZEW ümit endeksi

12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı dış tecim dengesi

14.30 Türkiye, haziran ayı göz eşit endeksi

15.30 ESIR, temmuz ayı yapım izinleri ve bölük başlangıçları

16.15 ESIR, orak ayı kocaoğlan uran üretimi ve yetenek kullanımı

Yabancıların bildirme çok alım satım yaptığı nasip senetleri

 

Ticari kredide nema düştü, masraf arttı

 

Share: