Prof. Dr. Bağımsız Milletvekili Enginyurt: “Teşrinievvel-mayıs ayları Türkiye için enflüanza salgını dönemi”

Prof. Dr. Müstakil Enginyurt: “Ekim-mayıs ayları Türkiye amacıyla enflüanza salgını dönemi”

ODÜ Tıp Fakültesi ve Karı Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müstakil Enginyurt: “Kovid-19 hayatımızda daha çok solunum yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır, enflüanza aşısı bu süreçte önem en ediyor”

CIVIL CIVIL Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sülale Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bağımsız Enginyurt, Türkiye’dahi teşrinievvel-mayıs döneminin enflüanza salgını zamanı olduğuna dikkat çekerek, “Alelhusus korona virüse yakalananlar gerçeklenmiş enflüanza aşısı yaptırmalı” dedi.

Türkiye’birlikte zaman geçişleri ile gelişigüzel düşen çekicilik sıcaklıkları, grip hastalıklarının sayısını arttırdı. Uzmanlar, özellikle ilk teşrin ile mayıs ayları beyninde gribal enfeksiyonların çoğalma gösterdiğini belirterek, insanların kovid-19 pandemisinde olduğu üzere kurallara uyması gerektiğini, özellikle kovid-19 hastalığı tedavisi bitiren kişilerin ‘süreğen hasta’ kendisine adlandırıldığından grip aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

“Kovid-19 hayatımızda solunum yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır”

ODÜ Tababet Fakültesi ve Ocak Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mutlak Enginyurt, “Daha Çok tamam dünya yerine kovid-19 sayfasını kapattık diyerek düşünüyorum. Kovid-19 sayfasını kapatmış olmamamız bizim viral enfeksiyonlar sayfasını kapatmış olmamız anlamına gelmiyor. Kovid-19 çıktı bizim hayatımızda bire bir teneffüs yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır. Benzeri zamanda bizim enflüanza diye niteleyerek adlandırdığımız ve eylül ayından sonra başlayan çok sakil salgınlarla, zaman zaman hınzır gribi, bazı bazı ise kuş gribi adı altında bile farklı varyasyonlar ile kelimesi kelimesine kovid-19’dahi da gördüğümüz grip virüsü birlikte çeşitleme geçirerek, muhtelif şekilde karşımıza sâdır enflüanza dönemine başladık” dedi.

“Ekim-mayıs ayları Türkiye amacıyla enflüanza salgını dönemi”

Enginyurt, teşrinievvel ayı itibariyle mayıs ayı sonuna kadar Türkiye için grip salgını dönemi olduğunu ve özellikle yaşlıların imkan dahilinde maske kullanmaya bitmeme etmeleri gerektiğini anlatım ederek, “Bunun amacıyla yapılması gereken şeyler gerçekte kovid-19’da çokça gine ettiğimiz önlemlerle bir. Bizlerin içtimai mesafeye çokça dikkat etmesi geçişsiz, neşeli mekanlarda kabil olduğu büyüklüğünde sosyal süre dediğimiz gücük sürede işlemlerimizi halledip çıkmamız lazım. bundan sonra mümkünse alelhusus ati yaştaki insanlarımıza maskeyi daima adına takmalarını öneriyorum. Bağışıklık sistemi düşükse bile sürekli yerine takmalarını öneriyorum. Yani kovid-19’daki işlemlerin aynısını grip amacıyla bile uygulamamız lazım” şeklinde konuştu.

“Grip aşısı dirimlik ehemmiyet genişlik ediyor”

Bu süreçte iyi ve ahenktar beslenme ile eli nimetli nakit tüketmenin yetişkin olduğuna değinen Enginyurt, grip aşısının dahi önemine değinerek, “Bizim elimizde grip üzere yıllardır olan ayrımsız silahımız var; enflüanza aşısı. Bunu tıpkı yaşından sonraları toplumun her kesimine, hele yaşlılar ile muafiyet sistemi bağan olanlara, süreğen hastalığı olanlara birlikte gerçeklenmiş, sağlık çalışanlarına üstelik öneriyorum. Sisteme düştü amma toplumsal güvencesi karşılamıyor ise vatandaşlarımız bunu özlük imkanları ile satın alarak, öz sağlıklarını destek olmak açısından yaptırmalı” ifadelerine düz verdi. Grip olan öğrencilerin, hastalık bitinceye çatışma okula gitmemesi gerektiğini ve gerçeklenmiş doktora gidilmesin balaban olduğuna değinen Enginyurt, “Okul dönemi yer çok bulaşın olduğu yerler. Bu nedenle birlikte grip enfeksiyonu çokça acul yayılıyor, bunun önüne tevdi etmek üzere çocuklarımızın tedavi sürecini tamamlaması gerekiyor” diye konuştu.

Enginyurt, kovid-19 hastalığını geçiren hastaların vücutlarında buna sadık ara sıra kalıcı hasarlar kaldığını, bunların ‘süreğen hasta’ olduklarını ve grip aşısının bu kişiler amacıyla de kebir olduğunu sözlerine ekledi.

Share: