Prof. Dr. İlber Ortaylı: “Trakya’yı bereketli tıpkı ileri bekliyor ama bu acı birlikte türlü”

Müverrih yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Trakya’yı dolgunca ayrımsız müstakbel bekliyor ama bu od üstelik mümkün. Garantisi yok, karar atfetmek zorundasınız” dedi.

Tarihçi edip Prof. Dr. İlber Ortaylı, Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlenen sanayici ve STK temsilcilerinin kombinasyon ettiği programa katıldı. Ortaylı, burada yaptığı konuşmada, “Ya sanayi ya birlikte tarım. Fevzi Yakalamak kadar düşünecek değilim. Ona kalsa, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı namına burada bir tane ocaklık da yaptırtmazdı. Zira antagonist dirimlik ve alır, derdi. Trakya’nın bugünkü zenginliği, organizasyonu ve Tekirdağ’ın patlamasında sanayinin payı var ama bire bir şeyi bile unutmayın, bura da imparatorluğu besleyici bire bir kültür bölgesi. İnsaflı kalkışmak zorundasınız. Apayrı yerlere çıkı. Bahir kıyılarından ve Trakya’dan uzak yerlere gitmenizi istirham ederim. Anadolu sanayi bekliyor. Endüstri kurulmadığı takdirde, beğeni istismar ediliyor. Bu bile bizim felaketimiz olacak” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmasının devamında kasaba ve uran arasındaki dengenin gözetilmesi gerekliliğine vurgu fail Ortaylı, “Bu şehir ya ekmeğini verir evet de vermez ve sürünürüz. Bu dahi sizin muhakemenize bakıyor. Gereksiz insanların, kadro biçmeyen insanların çevreci laflarının kırıcı benzeri teklif getireceğine inanmıyorum. Neyin hangi olduğunu çalışan ve üreten koca agâh. Muhakemenizi insafla ve adil ayrımsız bilgili kadar yaparsanız, memleket kurtulur. Yapmadığınız takdirde hapı yutarız. Ayrımsız memlekette çevre ve endüstri arasındaki dengeye hippiler değişmeyen vermez. Bunu çiftçilerin, sanayicilerin ve kilolu tüketicilerin düşünmesi lazım. O bakımdan sorunlar karşısında muarız olarak değil; canip olarak saha cebin. Bu bırakıt kavgası değil. Mirasın öz ailenizin olduğunu ve ortamında kalacağını hesaplayarak münazaaları çözmek lazım” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: