Rahvan atları şampiyonluğa koştu

Rahvan atları şampiyonluğa koştu

BURSA Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda ‘Türkiye’nin değişik bölgelerinden 200’e andıran rahvan atı ve 150 sporcunun katılımıyla’ planlı Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası, fırtınalı yarışlara manzara oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin eş sahipliğinde, Türkiye Geleneksel Süvari Spor Dalları Federasyonu ile Bursa Rahvan ve Konkur Atı Yetiştiricileri ve Binicileri Spor Kulübü Derneği aracılığıyla planlı Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası, 200’ye mail rahvan atı ve 150 sporcunun katılımıyla, Büyükşehir Belediyesi Ürünlü Anadan Görme Atlı Spor Tesisleri’nde yapıldı. Kırıcı katılımın olduğu yarışları; Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, MHP Umumi Sekreteri İsmet Büyükataman, Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu Umumi Heyet Üyesi Zübeyir Bekiroğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Murat Çıpa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, Osmangazi Belediye Reisi Mustafa Dündar, Sebep Belediye Başkanı Oktay Yılmayan, SELIM Fırka İl Başkanı Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı ve çok sayıda sporsever dahi izledi. İthal A, İthal B, Müselles Balya, Dörtlü Hemayar, Deste, Küçük Ilımlı, Büyük Ölçülü, Başaltı ve Saksı kategorilerinde yapılan yarışlar, iri çekişmelere hayal oldu. Rahvan atlarının eksiksiz hünerlerini sergileyen sporcular, birinci gelebilmek üzere kıyasıya uğraş etti.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, ‘Türkiye’üstelik geleneksel sporların federasyon sayısını gürpedek dörde çıkararak’ benzeri sayıda sporla henüz makul şartlarda ilgilenme ortamının oluşturulduğunu söyledi. Mecmu branşları ‘bu sporlarla tanışmamış olan kitlelere’ ulaştırmanın gayreti içerisinde olduklarını belirten Erdoğan, “Uğruna mücahede verdiğimiz iş, memleket işidir. Sonuçta özlük kültürümüzü yaşatmaya, bakir nesillere ulaştırmaya çalışıyoruz. Memleket işinde emeği mevcut herkesten Tanrı razı olsun. Rahvan atları, Anadolu’nun ve Türk’ün kendi atıdır. Yüzyıllardır bu topraklarda, insana sunma ferah sırdaş olmuştur. Zenginliğimizi çarkıt ihtişamına kavuşturmalıyız. Kendi beygir ırklarımızın yetiştirilmesi, zenginleştirilmesi ve tanıtılmasına yardım sağlayacak çalışmalar yapmalıyız. Turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. MHP Umumi Sekreteri ve Bursa Mebus İsmet Büyükataman, Türkiye’nin ayrışık yerlerinde bu spora dilek ve çalışma veren sporcuları kutlama etti. Elde ettikleri başarılarla Türkiye Şampiyonası’na katılan at sevdalılarını Bursa’da görmekten nazik mutluluk duyduklarını dile getiren Büyükataman, kül rahvan dostlarına şampiyonada başarılar diledi.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Zübeyir Bekiroğlu, geleneksel sporlarla ecdattan evlada, geçmişten geleceğe yolculuk yapıldığını hatırlattı. Bu yolculuklardan biri olan Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası’nı Bursa’da düzenlenmekten şişman bahtiyarlık duyduklarını anlatan Bekiroğlu, karı sahipliğinden muhit Büyükşehir Belediyesi ile İsmet Büyükataman’a teşekkürname etti. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Tasavvur Demir, ata sporlarının ulu Türkistan’dan Anadolu’ya gelerek yaşamaya bitmeme eden cesim kültürel değerlerden olduğunu söyledi. Türk Milleti’nin birliktelik ruhunu piyes fail atalar yadigarı spor dallarına eş geçmek gerektiğini tamlayan Çipo, “Kültürümüzün birer kıymeti olan bu sporlarımızı destekleyerek geleceğe sarmak üzere çalışıyoruz. Bursa, tafsilatlı yıllardır tarihi bire bir geleneğe ve mirasa sülale sahipliği yapıyor. Rahvan atları, yürüyüşü ve asilliği ile asırlardır süvari süvarilerin ve beygir binicilerinin arz flaş cinsi olmuştur. Türkiye Şampiyonası’nda 9 ayrı kategoride ter döken yarışmacıları tebrik kartı ediyorum” diye konuştu.

Gün boyu devam fail yarışların böylecene, adım giren at sahipleri ve sporculara madalya ile kupaları tören düzeni üyeleri vasıtasıyla verildi.

Share: