Reisicumhur Erdoğan Bitlis Çayı Viyadüğü ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni’ne aktif bağlandı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birileri bibi sınırlarımızı taciz ederek, yıldırı örgütlerini üzerimize salarak çarkıt günleri hortlatma peşinde koşsa birlikte bu senaryo imdi işlemeyecektir.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden Bitlis Çayı Viyadüğü ve Bağlantı Yolları Açım Töreni’ne faal bağlantı ile katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Bitlis Çayı Viyadüğü’nün şehre kazandırılmasında emeği güzeşte kurumları kutlama etti.

Bitlis’in kuzey ve cenup istikametindeki ulaşımı sağlayıcı Baykan Yolu’nun 45,5 kilometrelik kısmının bölünmüş kez adına henüz önceki tamamlandığını hatırlatan Erdoğan, zaman açılışı yapılan köprü yol yardımıyla Bitlis-Baykan arasındaki ulaşımın yer boğunuk kısımlarından birinin elan çözüldüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha geçmiş mergup güzergahın göçü cihetiyle emin ve akıcı ulaşıma imkan vermediğini anlatarak, şunları kaydetti:

“İnşallah serencam 4,5 kilometrelik kısmını üstelik önümüzdeki yıl bitirerek toplamda 50 kilometrelik bu projeyi bölgenin iktisadi gelişimine çetin benzeri ulama sağlayacak şekilde top hizmete sunacağız. Ülkemizin Gürbulak, Kapıköy, Esendere, Habur kadar eke tahril kapılarına revan mehabetli esas güzergahı durumundaki bu yolun bitmesi Bitlis ile alay malay bütün bölgeyi rahatlatacaktır. Anadolu’nun bayrı ayrımsız iskân yeri olan Bitlis, bu bölünmüş yolun sağladığı acul ve konforlu ulaşımla hak ettiği kazançlı ve sosyal evolüsyon seviyesine aynı hamle henüz yaklaşacaktır. Terörün gölgesini şehrimizin üzerinden uzaklaştırarak kuşkusuz güvenliği ve huzuru tesis ettiysek bu nev enfrastrüktür yatırımlarıyla kalkınma hedeflerinin önündeki engelleri bile ortadan kaldırıyoruz.”

Türkiye’nin gündemi kabil Bitlis’in da gündeminin artık gelişen istihsal, küsurat istihdam, yükselen bol bolamat etrafında şekilleneceğini ifade fail Erdoğan, “Seçme ne büyüklüğünde birileri hala sınırlarımızı taciz ederek, yıldırı örgütlerini üzerimize salarak bozuk günleri baştan hortlatma peşinde koşsa üstelik Allah’ın izniyle bu senaryo imdi işlemeyecektir.” dedi.

“Ülkemizi Türkiye Yüzyılı’yla zirveye çıkartmakta kararlıyız”

Erdoğan, Türk milletinin yaşadığı kayıpları, acıları, sefaleti katiyen unutmayacağını ve milletin yıldırı yandaşlarına kesinlikle derbent vermeyeceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız el erki ve kalkınma altyapısını daha şişman atılımların başlangıcı haline çevirmek amacıyla Türkiye Yüzyılı’nı başlatıyoruz. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma seçme alanda ülkemizin zaman geldiği kur istikbalimize umutla bakmamızı realizasyon ediyor. Hizmete açtığımız seçme yatırımı evlatlarımıza bırakacağımız nazik ve tüvana Türkiye’nin yıpranmamış tıpkı tuğlası yerine görüyoruz. Yıllarca takma kavgalar ve çekişmelerle bu ülkenin vaktini ve enerjisini heba edenlere inat yayın ve bakım çıtasını daima henüz yukarıya taşıyoruz. Ülkemizi özlük sorunlarını çözmüş kendisine geçmiş lehçe liderliğe yükselttik, demin dahi global öncülüğe çıkartıyoruz. Dünyada yaşanan her kriz bu vasfımızı henüz de güçlendiriyor, henüz üstelik derinleştiriyor. Siyasi, diplomatik ve düzenlilik başarıları beraberinde yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla büyüttüğümüz ülkemizi Türkiye Yüzyılı’yla zirveye çıkartmakta kararlıyız.”

Kalkınmanın ana şartı olan iblağ yatırımlarının seçkin devir önceliklerinin başında meydan aldığını tamlayan Erdoğan, yalnız son 3 ayda hizmete verilen ulaştırma yatırımlarını anlattı.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Serencam 3 ayda Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattını, Çanakkale Küçükkuyu-Ayvacık yolu, Assos ve Troya tünellerini, Malatya Hekimhan yolunu, Diyarbakır güneybatı yer yolunu, Togg üretimevi yollarını, Gaziantep Gazirayı, Batman Hasankeyf Tüneli’ni, Artvin Bakir Yusufeli yolları ve tünellerini, Konya Eğiste Hadimi viyadüğünü, Ağrı-Balçak-Töz- Patnos bölünmüş yolunu, Şanlıurfa kuzeybatı belde yolunu, Samsun Kavak Asarcık yolunu, Mardin’de Midyat site geçişi ve Nusaybin yolunu, Mardin’da Kızıltepe köprülü kavşağı ile Derik kent geçişi ve Kızıltepe yolunu hizmete açtık. Bugün de Bitlis çayı viyadüğü ve angajman yollarını bu işaret kervanına karışma ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ati aylar boyunca güçlü haddinden fazla yatırımı hizmete açmayı sürdüreceklerini belirterek, viyadüğün ve bağlantı yollarının anlı şanlı olmasını diledi.

Share: