Reisicumhur Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Toplu Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında ayrımsız araya geldiği mekanların tam meselelerinin şevket nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkısı bina kuracaklarını belirterek, “Ekin ve Turizm Bakanlığımız öz bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara sadık cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Hükümdar Dergahı’nda planlı Cemevleri Anne Atma ve Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi dar adına seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken sağlamlaştırmak, adalet kâmilen benzeri nizama dolamak için uğraş verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara kadar vatanı tahribe yönelik seçme saldırıyı inanç ve kararlılıkla kaldırılmış ederken kendi medeniyetlerinin inşasını birlikte aynı şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının rastgele köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla dokunmak ilmik dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e gelen ayrımsız süreklilik içre istiklali koruduklarını, istikballerine topluluk çıktıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, asırlık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz işaret ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tamlık alanlardaki sorunları da nakız iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman bile Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek yeni bir atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin bilcümle kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi önem veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği global krizlerin büyüklük üzerindeki ters etkilerini göğüslerken, iktisadi sıkıntıların defa açtığı kayıpları de süratle telafi ettiklerine bel fail Erdoğan, çabucak bunlarla kalmadıklarını, bugüne kadar çözümünü istek ettikleri seviyede sağlayamadıkları rastgele meselenin birlikte çözümü üzere çetin gayret gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi musahabe edilerek muhataplar bir tane biricik dinlendi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve hal yolları bulmaya müteveccih şümullü aynı tedarik yaptıklarını belirterek “Firez ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen milli bağlanak ve beraberlik çalışması kapsamında 1585 cemevi mülakat edilerek muhataplar bir tane tek dinlendi. Valiliklerimiz tarafından çözülebilecek bina, tadilat, teshin gibi mesail üzere hızlı hızlı sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, henüz doğru çözümler amacıyla mufassal çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini katılmak istediğini tabir eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında aynı araya geldiği mekanların eksiksiz meselelerinin çap nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal benzeri çatı kuruyoruz. Ekin ve Turizm Bakanlığımız zat bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara tutkun cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tamlık çalışmalar, bu kurumsal çatı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylecene cemevlerinin tenvirat, içmece ve kullanma suyu, yapım, tamirat, bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilişik mecmu sorunlar çözgün olacaktır. Tıpkı şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi akide önderlerinden kâm edenlere dahi bu kurumsal yapı bünyesinde kol verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının yer önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize şiddetli olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının her bir ferdinin devletin nitelikli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Her Bir insanımızın akide ve ibadetten terbiye ve düzentileme hakkına kadar birlik ana hak ve özgürlüklerden yararlanabileceği tıpkısı Türkiye bina etmek amacıyla kesintisiz çalıştık, çalışıyoruz. Sonuç dönemde yeniden gündeme gelen bazı tartışmaları birlikte ana türe ve özgürlüklerle ilgili reformlarımızı elan ileriye götürmenin vesilesi kendisine görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara kalburüstü olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının peşi sıra cemevi açılışı amacıyla Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile anne atma töreni üzere Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Görgülü ve Kırklareli’hangi etkin bağlantı gerçekleştirdi.

İlk adına, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği’hangi etkin bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonraları Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde kısaca 27 sayı köydeki cemevlerimizin üstelik buyurduğunuz kabilinden alelacele şipşak hep eksiklerini tamamladık.” demesi konusunda, Erdoğan ömre bedel olmasını dilek etti. Henüz sonradan kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, daha bilahare, Erzincan Alevi Firez Dernekleri Kemah Şubesi’hangi bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, mekân ve peyzaj düzenlemelerinin sakim olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması henüz apayrı evet.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tespit edilen tüm nekais giderilmiştir, düz yazı ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız adına şükranlarımızı genişlik ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi konusunda Erdoğan “Salim olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Firez ve Tesanüt Derneğine canlı bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Tabii bu etrafın düzenlenmesine dahi şu anda ayrımsız çevirgeç oluşum edecek.” diyerek konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Yalabık olsun.” ifadesinin arkası sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Hars ve El Birliği Derneği’hangi hareketli bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu da izledikten sonra kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Koca boydak dediğim gibi burada dahi çevre düzenlemesini, peyzajını falan birlikte tezce halledelim. Uz olsun.” dedi.

Erdoğan, henüz sonradan Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Içtimai Tesanüt Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Ege Ekin ve Sosyal Teavün Derneği, Kırklareli Cem Vakfı, Denizli Ardıçlı Ağababa Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Münevver Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde merasim üzere muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin şişman halde temelinin atılacağını belirten Erdoğan, “Kızıl arkadaşlar asıl atmaya hazır mısınız? Biz şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler üstelik bütün bütün atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının hangi büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun 5 kamer içerisinde sona ereceğini söylemesi üstüne, “Bütünü 5 ay diyor. Bire Bir kamer bile tığ fazlalık koyalım. 6 kamer zarfında bitecek inşallah.” diyerek konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, temeller atılırken “Evet Allah Besmele” diye, beraberindekilerle birlikte kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DOĞRU Tümen Umumi Başkanvekili Numan Vareste, SELIM Fırka Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, YANLIŞSIZ Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve haddinden fazla sayıda Alevi dedesi birlikte katıldı.

Törende, Şahkulu Melik Dergahı Dedesi Yüce Doğan vasıtasıyla “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu sanatçıları eliyle “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Lan Erenler Düşünce Fikir Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Hars ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık video izletildi.

Reisicumhur Erdoğan ve beraberindekiler merasim sonrasında Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: