Remik Yaylası balının sağımı başladı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde coğrafi bel belgesi başvuru akarsu yapılan 2 bin 100 rakımlı Remik Yaylası’na ilkbaharda bırakılan kovanlardan bal sağımı başladı.

İlçeye sınırlı Atmalıkaşanlı Mahallesi’nin açık ve ensesi kalın nebat örtüsüne erbap Remik Yaylası’nda arıcılık yapan üreticiler, tahminî 4 maaş emeğin ve çabanın arkası sıra kovanlardan bal sağımına umutlu başladı. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, kurumdaki beceri personellerle gelişigüzel 2 bin 100 rakımlı yaylada arıcılık fail kültür mühendisi Hüseyin Bor’un işletmesini musahabe etti.

700 kovandaki bal sağım aşamalarını durumunda gören Çitil, “Tarım mühendisi olan Hüseyin Bor, arıcılıktaki sunma balaban üreticilerimizden birisi. Buradaki arılar, kekik, geven ve çakşır kadar endemik çeşitler ilkin girmek için zengin aynı floradan faydalanıyorlar. Üreticimiz, aylar süren emeğinin karşılığını almaya başladı. Bal sağım ve süzme çalışmalarını titizce sürdürüyorlar. Tığ üstelik beceri personellerimizle birlikte incelemelerde bulunduk. Yaptığımız çalışmalarda kovan başı bal veriminin 12 kilogram civarında olacağını öngördük. Bal brix değeri üstelik yüzde 84, akarsu değeri ise yüzde 16 namına ölçüldü. Üreticimize mübarek ve artağan tıpkısı sezon diliyoruz” dedi.

Elbistan coğrafyasının arıcılık için elverişli olduğunu dile getiren Çitil, “İlçemiz arıcılıkta muhteşem tıpkı yere sahip. Coğrafyamız de bu sektörün vazgeçilmezi olan bitki çeşitliliğine ve faunaya ocak sahipliği yapıyor. Üreticilerimiz, en ongun ve kaliteli balı fayrap etmek üzere de birçok zorluğa döş geriyorlar. Bizler da onlara elimizden mevrut desteği veriyoruz. Bakanlığımızın ve devletimizin sunduğu desteklerle gelecekte arıcılık açısından ayrımsız bellik olmaya adayız. Kül üreticilerimize verimli ve çoğalan aynı mevsim diliyoruz” şeklinde konuştu.

Üretici Hüseyin Borak ise, geçtiğimiz yıla kıyasla bal veriminde yüzde 50 artma yaşandığına bel etti.

Hiçbir yardım kullanmadan bal üretimi yaptıklarını vurgulayan Borak, “Remik Yaylası balı, lezzeti, aroması ve kalitesi ile aranılan ayrımsız baldır. 2 bin 100 rakımda çok sayıda endemik türdeki çiçeğe ve bitkiye ocak sahipliği işleyen tıpkısı bölgede arıcılık yapıyoruz. 700 kovanımız var. Kara kovanda de istihsal yapıyoruz tıpkı zamanda. Bal sağımını başlattık. İlkbahardan beri bu arıların peşindeyiz. Onlar bile çalışıyor tığ da peşlerinde sili kabil çalışıyoruz. Şuanda bile emeğimizin karşılığını ahiz zamanı geldi. Geçtiğimiz sene 4 ton gibi bir bal almıştık. İklim ve hava raporu verimi azaltmıştı. Ama bu yıl 6 ton civarında tıpkı verim bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Remik Yaylası balının coğrafi meni başvurusunda bulunduklarını anlatım eden Tarım Mühendisi Hüseyin Borak, “Coğrafi bel ahzetmek üzere mahsus aşamalar var. Bunları tekerlek tekerlek geçip kalitesi, lezzeti, aroması ve doğallığından asla karşılık vermediğimiz bu bala coğrafi işaret almamız halinde münasebet konusunda muhteşem benzeri aşama atacağız” bilgilendirmesinde bulundu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: