ROSATOM Sazak Havza Satranç Turnuvası’nda şampiyonlar mahsus oldu

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Rusya Kerem Çekirdeksel Erke Kuruluşu Rosatom gelişim birliğiyle planlı 1. ROSATOM Lehçe Satranç Turnuvası’nda şampiyonlar belli oldu.

Mersin’in Gülnar ilçesinde gerçekleştirilen final turu, Akkuyu Nükleer A.Ş. NGS İnşaat Direktör Yardımcısı Dmitry Romanets, TSF Komutan Vekili Çok Batur, Sazak Satranç İl Temsilcisi Ömer Faruk Ercan’ın yaptığı küşat konuşmalarıyla başladı. Törende, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, TSF Asbaşkanı Ömer Asım Ötegen ile Türkiye’nin yeryüzü kıvrak karı satranççılarından Avrat Büyükusta (WGM) ve Satranç Milli Bando Sporcusu Kübra Öztürk Örenli dahi düz aldı.

Mersin Ağacı Suret, Tarsus, Silifke, Bozyazı, Efdal ve Aydıncık ilçelerinde 10-18 Çatlak tarihlerinde yapılan elemeleri başarıyla geçen 36 sportmen final müsabakalarında yarışmaya hak kazandı. Mersin bölgesinin tendürüst satranç sporcuları arasında yapılan evvel hususi kesim satranç şampiyonası ve bölgenin sunma iri turnuvalarından biri olma özelliği haiz turnuvaya yaklaşık 800 sportmen katıldı. 8 gözyaşı ve altı kategorisinde şampiyonluğa Sazak’den Mert Mecnunca ulaşırken, ikinci Tarsus’tan Kaan Iye Kayaç ve Mersin’den Miraç Karakurt üçüncü oldu. 12 Yaş ve Altı Kategorisi’nde Tarsus’tan Lütuf Tamer Bayındır şampiyon olurken, Silifke’den Yusuf Timuçin Şeyhanlı ikinci ve Sazak’den Ilgın Deniz Eroğlu de üçüncü oldu. Turnuvanın şampiyonlarına ödüller ve armağanlar verildi. Turnuvada yarışan sunma banal sportmen Tarsus’tan Bahir Yaramış ise Akkuyu Nükleer’den hususi benzeri ödül aldı. Antrparantez turnuvanın düzenlendiği ilçelere yaraşmak için satranç takımları ve satranç saatleri armağan edildi.

Gülkız Tulay: “Satranç için atılan gelişigüzel etap geleceğimiz için çokça eşsiz”

Törende sporculara ve katılımcılara tıpkı video rey ile seslenen TSF Başkanı Gülkız Tulay, ‘ROSATOM Mersin Havza Satranç Turnuvası’nda’ dereceye giren sporcuları kutlayarak, “Dünyanın yeryüzü cıvıl cıvıl teknoloji liderlerinden biri olan Rosatom ile Sazak’de anlamlı bire bir aksiyon birliğine imza atmaktan mutluyuz. Satranç deyince akla ilk mevrut ülkelerden biridir Rusya. Hangi bahtiyar ki imdi satranç deyince akla gelen ülkelerden biri de Türkiye. Rosatom dahi artık Türk satranç ailesinin bire bir üyesi. Rosatom’la başlattığımız bu öğün arkadaşlığının satrançta iki mutluluk arasındaki gelişim birliğini güçlendireceğine, yıpranmamış projelere evrileceğine inanıyorum. Çokça geniş katılımla yapılan bu şampiyonada, katlanılamaz aynı mücadele sergileyerek dereceye giren tekmil sporcularımızı de samimi kutluyorum” dedi.

Turnuvanın hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkürname fail Tulay, şunları söyledi: “Mersin Ağacı, satrançta öne sâdır, ülkemize çekicilik yaşatan çokça sayıda şampiyon yetiştiren ayrımsız şehirdir. Örneğin 2022 Dünya Gözyaşı Grupları Satranç Şampiyonası’nda, Mersinli milli sporcumuz Senem Gül Başsarı 10 Yaş Kızlar kategorisinde birinciyle herif puanda Acun ikincisi yerine Türkiye’ye büyük bir alım yaşattı. Bu kent haddinden fazla sayıda projemizde birlikte tayyareci görk oynuyor. Rosatom’un desteği ile düzenlediğimiz bu turnuvanın şehrimizde oluşturduğu büyük ilgi ve coşku, bu şehrin satrancı ne büyüklüğünde çokça sevdiğini gösteriyor. Türkiye satranç ülkesi olma amacında ilerliyor. Ülkenin yeryüzü aşkın lisanslı sporcusuna sahip federasyonuz. Verilere göre, ülkemizden seçkin 10 sporcudan biri satranç sporcusu. Bizim hedefimiz daha fazla çocuğumuzu satrançla sunmak ve bu sporu elan birlikte yaygınlaştırmak. Satranç, füru amacıyla eskimemiş benzeri dünyanın kapılarını aralayan, yıpranmamış ufuklar açan ayrımsız spordur. Satrançla tanışan çocuklarımız, hedefleri ve hayalleri üzere uğraş etmeyi, stratejiyi, planlamayı, disiplinli çalışmayı, vazgeçmemeyi öğrenir. Sükse da çokça çalışanların ve vazgeçmeyenlerin ödülüdür. Satrancın esas başarısı bile satrançla tanışan çocukların hayatlarının artı yönde değişmesidir. Satranç amacıyla atık temas adım, verilen rastgele destek, geleceğimiz üzere çokça eşsiz. Bu spora yapılan yatırımı, bu ülkenin geleceğine işlenmiş benzeri yatırım yerine görüyoruz. Türk satrancı büyüdükçe bu ülkenin kazanacağına, enerjisinin hep enerjik olacağına içtenlikle inanıyoruz.”

Dmitry Romanets: “Sazak’i satrançta desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Akkuyu Çekirdeksel A.Ş. NGS İnşaat Yönetmen Yardımcısı Dmitry Romanets ise Mersinlilerin turnuvaya balaban bir demet gösterdiğini belirterek, şunları ifade etti: “Rusya Ihtişam Çekirdeksel Erke Kuruluşu Rosatom, bire bir bilgelik kuruluşudur, çalışanlarımızın kültürlü potansiyelinin geliştirilmesi şirketin mefret misyonlarından biridir. Bu nedenle, Türkiye Satranç Federasyonu ile böyle benzeri satranç turnuvası düzenlemekten memnuniyet duyuyoruz. Murahhas sayısı açısından böylesine özen alımlı ve ayrımsız yepyeni ayrımsız lehçe turnuvanın yapılmasından çokça mutluyuz. Rusya satrançta dünyanın yer aktif ülkelerinden biridir. Bir Nice Zalim satranç ustası satranç oyuncuları için fiyaka modeldir. Fakat çekirdeksel sektördeki 75 yılı aşkın deneyimimizle çekirdeksel teknolojilerde de bildirme dinç ülkeyiz. Bugün bu iki yüce alanın birlikteliğine şehadet etmekten bahtiyarlık duyduk. Bu turnuva ile Mersin Ağacı halkının ve hele taze neslin bu sporu ne kadar sevdiğini gördük. Satrancın bu kentte elan üstelik yaygınlaşmasına ve bakir şampiyonların çıkmasına destek olmak istiyoruz. İlimizde inşa etmekte olduğumuz Türkiye’nin evvel çekirdeksel vahim santrali hem bölgenin hem bile ülkenin kalkınması amacıyla iri yatırımlar yapmaktır ve bugün planlı turnuva üstelik bunun bildirme iyicene örneğidir.”

Ömer Faruk Ercan: “Rosatom’un desteği bizim amacıyla alım donör”

TSF Mersin Ağacı İl Temsilcisi Ömer Faruk Ercan da Rosatom’un verdiği desteğin bu bölgede yaşayanlar üzere oldukça anlamlı olduğunu kaydederek, “800’e mail sporcunun katıldığı turnuva, iki kategoride 6 değişik ilçede oynanarak bir mebde imza atmıştır. Bu turnuva Akdeniz’in değişik tıpkısı ucunda başlamış Antalya’ya büyüklüğünde spektrum kabil açılmıştır. Şeş etapta gerçekleşen turnuva esnasında veliler ve sporcular, turnuvadan âlem haddinden fazla bahtiyar olduklarını, turnuvanın her sene yapılmasını istediklerini, sunulan katkının haddinden fazla mefret olduğunu, herkese madalya verilmesinin de çokça ağırlık oluşturduğunu tabir ettiler. Çocuklarımızın zihinsel spor gelişimi amacıyla satranç oynamalarını haddinden fazla manidar bulduğum gibi, gelişimin ayrımsız göstergesi yerine yanı başımızda duran Akkuyu NGS’yi gezmelerini ve müşahede yapmalarını da çok önemsiyorum. Rosatom’un hanay geçirdiği bu projenin ülkemizin ve bölgemizin ileriki yıllarda kalkınmasında önderlik edeceğine inanıyoruz. Mersin Satranç Ailesi yerine Rosatom ve Akkuyu Çekirdeksel yetkililerine teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Turnuvanın özel konuğu WGM Kübra Öztürk Örenli, turnuvanın arkası sıra sporcularla mülevven ve heyecan verici ayrımsız musahabe yaptı. İki yıl sıkışık Avrupa şampiyonu adına kırılması print aynı rekora imza atan muvaffakiyetli milli sporcu Örenli, Mersinli gençlere ‘nazik mahir yolculuğu’nu anlattı. Satranca 7 yaşında başladığını aktaran maharetli sporcu, “Ego satranç sporuna başladığımda imkansızlıklar içre savaşım çevirmek zorunda kaldım. Bilgisayarım yoktu ve kısıtlı sayıda satranç kitaplarından arkadaşlarımla dönüşümlü adına satranç çalışırdım. Benim yolculuğumda evimin önünde açılan satranç merkezi dönüm noktası oldu. Model bana ücretsiz ayrımsız şekilde satranç eğitimi verdi ve şampiyonalara katılmamı destekledi. Gelişigüzel spor branşında olduğu kadar satrançta de sponsorlar çokça makro. Sizler satranca ulaşmada satranç eğitimi almada bizden çok şanlısınız. Bunun birlikte Mersinlilerin Rosatom gibi çok makro ayrımsız destekçisi var. Böyle bir şampiyonanın düzenlenmesi, satranç takımı, saati kabilinden seçme ilçeye malzeme desteğinin verilmesi Sazak satrancı üzere haddinden fazla manidar. Mersinli sporculara şimdi imdi işlemek, imdi turnuvalara akmak kalıyor. Rosatom’un desteği ile Mersin Ağacı’birlikte satranç haddinden fazla farklı noktalara ulaşacağını, Mersin Ağacı’den kankızıl sporcularımızın Türk satranç tarihinde düz alacağına eminim” diyerek konuştu.

Akkuyu Çekirdeksel A.Ş, 25 Ara’ta kamu finalistler ve velileri üzere Akkuyu NGS şantiyesine hususi tıpkı konuşma düzenledi. Katılımcılar hareket güvenliği konusunda bilgelik almalarının peşi sıra düzlük turuna katıldılar. Tuğra kılavuzluk eden Akkuyu Nükleer A.Ş İnşaat Bölümü Müdürü Maxim Kucherenko, farklı ülkelerden gemilerin nükleer santral üzere ekipman getirdiği Doğu Kargo Terminalini ve dünyanın bildirme canlı paletli vinci Liebherr LR 13000’i gösterdi. İnşaat uzmanları çocuklara damperli kamyonlar, ekskavatörler, yükleyiciler kadar yapım ekipmanlarının zahir kullanıldığına dair vukuf verdi. Şantiyenin konukları Akkuyu Nükleer’in itfaiye aracı bölümünü ve bahir seviyesinden 200 metre yükseklikteki tepeden inşaatın etli canlı ölçeğini müşahede fırsatını üstelik yakaladı. Tur sırasında, AKKUYU NÜKLEER Umum Müdür Basın Sekreteri ve İletişim Direktörü Vasily Korelsky, şirketin Akkuyu NGS Projesi kapsamında yürüttüğü toplumsal, kültürel ve sportif ameliyat hakkında aynı lokma tatlısı yaptı. Korelsky, Akkuyu NGS’nin vakit kaybetmeden bölgenin kazançlı kalkınmasına değil, toplumun toplumsal yaşamına da katkıda bulunduğunu, birçok yer ve eğitim girişimini desteklediklerini vurguladı.

Erkek Şahin: “Hedefim, Mersin Ağacı’in geçmiş Şişman Ustası görünmek”

8 Gözyaşı ve Altı Kategorisinde böke olan, turnuvaya Mersin’den katılan 8 yaşındaki sporcu Er Kişi Atmaca, “Mutluyum. Birinci oldum. Genişlik fazla birinci turda heyecanlandım çünkü yenilmekten korktum. Ahir turlar iyicene geçti. 4,5 nokta aldım. Sazak’de böyle ayrımsız turnuvanın düzenlenmesi beni hem heyecanlandırdı hem üstelik bahtiyar etti. Satranca bitmeme edeceğim. Hedefim, Sazak’in önce Büyükustası kalkışmak. Antalya Şampiyonası’na gideceğim ve Mersin’i oyun edeceğim” dedi.

9-12 Gözyaşı Kategorisi’nin şampiyonu ve turnuvaya Tarsus’tan katılan Atıfet Tamer Rahat, “Turnuvayı düzenledikleri üzere Rosatom’a teşekkür ediyorum. Çok mutluyum, inşallah özge turnuvaları da kazanırım. Sonunda Türkiye şampiyonu olma önünde ilerliyorum. Hedefim Dünya Şampiyonu gelmek. Büyüyünce satranç sporcusu oluşmak istiyorum. Benden küçüklere tavsiyem, çok çalışmaları” ifadelerini kullandı.

Sporcu Alp Yönet, Akkuyu NGS düz gezisiyle ilgilendiren, “Satranç turnuvasını ve nükleer santrale bu geziyi düzenledikleri için Rosatom ve Akkuyu Çekirdeksel A.Ş’ye teşekkürname ederiz. Çokça mutluyuz. Sunu çok ilgimi büyük vinçler ve itfaiye birimi çekti” dedi. Sporcu Kara Ede Birçek de, saha gezisiyle ilişkin olarak “Akkuyu NGS sahası majör. Burada yangıncı namına gitmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Yarışan sporculardan Saten Toklu’nun velisi Serhat Toklu ise turnuva ile ilişik kendisine şunları söyledi:

“Satranç ailesi kendisine Bozyazı ve Anamur’dan buraya geldik. Bize gösterilen ilgiden dolayı Rosatom’a ve Türkiye Satranç Federasyonu’na teşekkürname ediyorum. Epey de burada haddinden fazla farklı tıpkısı ambiyans var. Çocuklarımız üzere da ayrımlı aynı hava oldu. Çocukların sosyalleşmesi açısından satrancın haddinden fazla faydasını gördük.”

Toklu, Akkuyu Çekirdeksel Ağır Sıklet Santrali (NGS) sahası gezisine ait ise “Çok değişik hissiyat yaşadık çünkü ilk defa böylesine büyük aynı yapım sahası gördük. Burayı gitmek herkese şans olanaksız, bize şans oldu. Bu yüzden yetkililere teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Turnuvaya katılan sporculardan Yıldız Demir’in velisi Ruh Demir da duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Bize Akkuyu Çekirdeksel Okkalı Santrali’nde aynı seyahat düzenledikleri için dahi Akkuyu Nükleer A.Ş’ye ve Rosatom’a teşekkürname ediyoruz. Çok iri bire bir repertuvar. Bu devasa bire bir proje. Heyecanla verilen bilgileri dinledik. Turnuva bize Akkuyu NGS’yi gezme fırsatı üstelik vererek unutulmaz anlar yaşattı. Turnuvada rütbe alınıp alınmaması eke değil, güvenilmez tıpkısı geziye katıldık. Füru bahtiyar, tığ veliler mutluyuz.” – MERSİN

Share: