Safiye Soyman ile Faik Öztürk’e ‘dolandırıcılık’ suçlamasından aklanma talebi (2)- Baştan

ŞARKICI Safiye Soyman ile hayat arkadaşı Faik Öztürk’ün Eskişehirli bir unlu mamulleri toptancısını 100 bin lira dolandırdıkları iddiasıyla tutuksuz yargılandıkları davanın, 3’üncü duruşması görüldü. Savcı, iddianamede haklarında 10 yıla kadar dam cezası istenen şeriklik yöneticisi Berrin Canbolat’ın birlikte Soyman ve Öztürk üzere dolandırıcılık suçlamasına ait ‘beyyine elde edilemediğinden’ mahkemeden beraat kararı dilek etti.

Safiye Soyman ve hayat arkadaşı Faik Öztürk, 2016 yılında Eskişehir’e 50 kilometre mesafedeki Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki tıpkı ahzüita merkezinde ‘Safiye Soyman Dinlenme Tesisi’ adıyla tıpkı pres açtı. Fakat işleri önünde gitmeyen çift, aynı süre sonraları tesisi kapattı. Organizasyon için Eskişehirli bire bir unlu mamuller toptancısından kestirmece 100 bin liralık yapıt alındığı ve parasının ödenmediği argüman edildi. Unlu mamulleri toptancısı, alacaklarını tahsil edemediğini ve dolandırıldığını öne sürerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Anket kapsamında Safiye Soyman ve Yüksek Öztürk’ün yanında ortaklık yöneticisi olduğu belirtilen Berrin Canbolat üzerine ‘tacir veya müşareket yöneticiliği ile kooperatif yöneticilerini dolandırıcılığı’ suçlamasıyla Eskişehir 1’inci Tehlikeli Ukubet Mahkemesi’ne sevgili açıldı. İddianamede ortaklık yöneticisi Berrin Canbolat, Safiye Soyman ve Faik Öztürk için 3 yıldan 10 yıla kadar hapishane ve 5 bin güne kadar adli nakdî ceza istek edildi.

SAVCI BERAATLARINI TEMENNI ETTİSanıklar Safiye Soyman ve Üstün Öztürk ile iştirak yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat’ın tutuklanmadan yargılandığı davanın 3’üncü duruşması, geçkin görüldü. Üç maznun da duruşmada saha almazken, avukatları katıldı. Duruşma savcısı hazırladığı kaygı ile sanıklar hakkında ‘tacir yahut şirket yöneticiliği ile kooperatif yöneticilerini dolandırıcılığı’ suçlamasına ait delil elde edilemediğinden ve suçun tanıtlama edilemediğinden beraat kararı verilmesini kâm etti. Müddeiumumi mütalaasında, şöyle denildi: “Sanıklar Üstün Öztürk ve Safiye Soyman’ın borçlu şirket olan SF Çalgı Aleti Imal Besin Turizm İnş. Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi olmamalarına rağmen esasta sahibi kabil cereyan ettiklerinin yahut isimlerinin çıban harflerinin bağlanmış olduğu ve iştigal halinde oldukları işi anımsatan SF Çalgı ünvanlı şirketi gerçekte kendilerine ait olmasına rağmen maznun Berrin Canbolat hesabına kaydettirdiklerinin tanıtlama edildiği düşünülse birlikte, sanıkların bu eylemlerinin, dolandırıldığını öne süren müşareket ile olan ilişkilerinde bastan beri oldukça tıpkısı ticari aksata niyeti olmaksızın bu şirketten alınan ürünlerin bedellerini ödemeyip menfaat elde etmeye müteveccih olduğu kanıtlama edilememiştir. Sanıklar Faik Öztürk, Safiye Soyman ve Berrin Canbolat’ın hileli davranışlarla katılanı aldatıp katılandan mahsulat aldıklarına dair değişmez ve herhangi bir cins şüpheden uzak beyyine elde edilemediğinden, üzerlerine atılmış suçu islediklerinin çakılı olmaması cihetiyle 5271 az CMK’nin 223/2.e hükmü layıkıyla ayrı ayrı beraatlarına değişmeyen verilmesi gerektiği kamu namına mesaj olunur.”

Duruşma heyeti, dolandırıldığını öne süren şeriklik avukatının talebi konusunda mütalaaya alın savunma hazırlaması üzere süre vererek, duruşmayı 18 Ilk Teşrin 2022 tarihine erteledi.

Share: