“Şahika Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki maden ocağındaki patlamayla ilgili muktezi soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Tam boyutlarıyla tetkik bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir. Bundan birlikte tehlikesiz olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek tarafından planlı “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini ayrımsız imam hatipli kendisine evinde gibi hissettiğini söyledi.

Bugün aslında bu hissiyatın verdiği huzurla, düzenli kânunuevvel geçirecekleri, sevinçli sohbetler yapacakları ayrımsız izlence hayalet ettiğini rapor fail Icra Vekili Varank, fakat geçkin Bartın’dan çöz yakıcı, çokça kötü haberler aldıklarını, eroin ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin ekşimsi olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil niyaz ettiğini anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime de ivedili şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu evvel adan itibaren devletimiz cümle imkanlarını seferber etti. Bakan arkadaşlarımız Bartın’a her an çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bile Diyarbakır’daki programını fek etti, bugün oraya geçerek çalışmaları şahsen taharri edecek. Arama istirdat özellikle kalkışmak için, patlama ile ilgilendiren eksiksiz konularda hep kurumlarımız çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Bölgedeki afiyet ekipleri ve hastaneler çorlu kardeşlerimiz üzere seferber edildi. Bunlara arttırma namına aynı evgin müdahale ünitesi kuruldu. Tekrar gerekseme halinde ambulans uçaklarımız, helikopterlerimiz filhakika görevlerini yapmak amacıyla el altında bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kabilinden keder hadiselerin bazı provokatörlerin istismarına kategorik ayla geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren arka niyetli içeriklere haysiyet etmesin. Patlamayla ilgilendiren gerekli soruşturma filhakika başlatıldı, cümle boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan ki varsa cezasını çekecektir. Bundan üstelik emniyetli olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, bildirme akla yatkın bilgiler, doğrusu eskiden resmi kurumlarımız marifetiyle şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya dahi bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Temenni ve mecmu çabalarının henüz çok fert kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem göçük altında artan kardeşlerimizin hem üstelik onlara ulaşmaya müteharrik ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah tıpkı daha böyle kazalarla, üzücü olaylarla bizleri imtihan etmesin.” dedi.

“İmam hatip öğrencilerine milletle alay malay devletin dahi sahip çıktığı bire bir ortamda yaşıyoruz”

Bakan Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon temas etmek üzere benzeri araya geldiklerini anımsatarak, hakeza bir organizasyonun tıpkı mortocu hatip lisesinde düzenleniyor olmasının alelhusus zat jenerasyonundaki insanlar için ne kadar manidar olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diyerek bağırsak geçirmeden, şükretmeden geçemediğini anlatım eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız bakımından sizler 2002 öncesi döneme tanık olmadınız. İyi ki dahi olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin kadar bahtlı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maalesef onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti şahsen imam hatiplerin üstüne kâbus üzere çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, inandırma odalarına tabi tutuldular, kadınlar başörtüsü cihetiyle birçok imkandan yoksun bırakıldı. Amma Recep Tayyip Erdoğan diye niteleyerek bir yiğit önder hatipli çıktı ve birlik bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun bugün değişik bire bir iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının önder hatipli olmakla çekicilik duyduğu tıpkı devletin vatandaşlarıyız. Bugün imam hatip okullarına, önder hatip öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin de cemaat çıktığı tıpkısı ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden imdi önder hatip neslinin omzunda çokça elan büyük, çetin sorumluluklar var. Nedir o? Her açıdan benzer ayrımsız nesil olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine cebin üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, iktisadi ve teknolojik bağımsızlığı takviye edecek bire bir evlat olmalarının arz balaban hayali olduğunu söyledi.

“Canan çoluk çocuk, şurası katiyen unutmayın” diye seslenen Bakan Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve uğrunda kesintisiz çalıştığımız ayrımsız idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Tığ bu vizyonla kritik teknolojilerin hemen pazarı değil, aynı zamanda üreticisi olan benzeri Türkiye’yi dayamak istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz parçalanmamış çalışmaların merkezine da gençlerimizi koyuyoruz.” diye konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan bileşimli zekaya büyüklüğünde bir nice alanda yaptıkları atılımlara gençlerin öncülük etmesini istediklerini vurgulayan Varank, vesile verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin aynı sınırı olmadığına tekraren şahit olduklarını, bu başarıları herhangi bir alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını iaşe etmek istediklerini, bunun üzere birlikte çocukluktan üniversite ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının temas aşamasında gençlere sunu modern imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Uygulayım Bilimi atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimize burada bireşimli zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve gök eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde temas sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in da bu amaçla kurguladıkları diğer oylumlu aynı projeleri olduğunu belirten Varank, “Özellikle ortaöğretim ve üniversite çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın yeryüzü bakir teknoloji alanlarındaki yarışmalara zat projeleriyle katılıyorlar. Kendi geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız albeni araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal de Teknofest’te adı yoğun mahsus okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Icra Vekili Varank, gördüğü sayının dolaşık olmadığını, ancak bunun bile artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım üzerine eş kaynağı kapasitesini yükseltmek amacıyla yıpranmamış evlat yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“yalnız başına öğrenme metoduyla çalışan dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e mümasil gencimiz bu okullarda yetişek almaya başladı, bu çoluk çocuk çokça gani birer yazılımcı kendisine arzulu hayata atılacaklar. Esasen gençlerimizin malumat ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Önceleri elden Antalya’birlikte düzenlenen Gök Rasat etkinliklerini Rum’nun farklı illerine yaygınlaştırdık. Antalya’dahi, Diyarbakır’üstelik, Van’birlikte, Erzurum’bile haddinden fazla açık katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve uzay teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin sunu iri teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna belen fail Varank, Enformatik Vadisi ile Türkiye’dahi çığır açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, bindi olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların ilmî çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, seçkin alanda gençlerin yanı sıra olduklarını çıktı üstelik hükümetler yerine yanlarında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Endüstri ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik amacıyla ayrı ayrımsız başlık oluşturduklarını ifade eden Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi nesir edecek kapsamlı politikaları bu izlem çerçevesinde uyguluyoruz. Uygulayım Bilimi tabanlı amal özellikle kalkmak için girişimcilik sürecinin gelişigüzel aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, hele dinç müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER üzere yapılarla yenilikçi iş fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle haddizatında Türkiye’de tıpkı devimselcilik nesir ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine büyüklüğünde bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar tabiatıyla haddinden fazla koskocaman amma biricik başına tam değil. Zira girişimcilik dediğinizde arz önemli hususlardan birisi girişimcilerin yalın kat aynı şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu hala girişimcinin önündeki bildirme şişman soru işareti yerine önümüzde duruyor. Tığ de ister kişi kurduğumuz gerekse destek sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Teknoloji-İnovasyon Fonu ve Lehçe Hamle Sermayesi Fonu şahsen bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde tığ kişi yatırım fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu, amma farklı dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çok çalıştığını belirterek, “Bu Arada siyaset yaptık, mücadele yaptık ve zımnında Kartal ile olan dilek bağımız çok ayrımlı.” dedi.

Bu fonların beraberinde Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları bir nice mali desteğin mevcut olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilişik yeryüzü kapsamlı ve aktüel bilgilere yayılmak amacıyla “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini görüşme edilmesini kaynak etti.

“Yeni Türk markaları anlamak üzere korkusuz girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz kâfi kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya bitmeme edin” diye niteleyerek, kapılarının seçme ahit sonuna kadar bulutsuz olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası amacıyla çok büyük hedeflerin bulunduğu nâkil Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Yenilikçi ve teknoloji tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çokça henüz aceleci ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle global piyasalarda adından meze ettirecek yeni Türk markaları sezmek üzere bıçkın girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz. Efendimizin bile buyurduğu üzere rızkın 10’bile 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla gereksiz bırakmadan, geçmiş gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp bilahare kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza bitmeme edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları sakıncasız olun bizi olağandan gururlandırıyor. Geçen sene Türkiye’da erken aşama girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar envestisman aldı, bu yıl bu ölçü evvel 7 ayda 1,5 bilyon doları buldu. Geçen yıl Avrupa’dahi oyun yatırımı alanında sunu çok yatırım düzlük kent İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’de genişlik çok yatırımı kim almış diyerek bakıyorsunuz yine bir Türk vatandaşı baziçe girişimciliği alanında yeryüzü çok yatırımı almış.”

Vekil Varank, sabık dönme Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yeni mezun biriyle tanıştığını anımsatarak, özlük şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 yabanlık ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan bilahare dahi, ego bayağı şundan kurum duyuyorum, ‘Biz bu yıl 200 milyon liraya mümasil alacak ödeyeceğiz ve inşallah ben vergi rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gencecik ayrımsız arkadaşınız. 200 milyon dolarlık ek derece üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, esasen iş yapış şekillerinin ne büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından haddinden fazla kocaman, ‘Ben 9 arkadaşımı da şirkete kuma ettim, kâffesi şu anda milyoner’ dedi. Haddizatında önümüzdeki dönemde ilişik değeri haddizatında sizin kabil gençler oluşturacak. Bizler dahi onun altyapısını hazırlamak üzere çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz kızıl gençlerimiz yazacaksınız.” diye konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız albeni araçlarından bahsettiği haberler olduğunu anlatarak, insansız çekicilik araçlarının geliştirildiği ekibin yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun üzere ehemmiyet verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’bile Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, dizi film istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu cümbüş donör işlere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın kurum verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının ardından Vekil Mustafa Varank, Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi’nin Kartal Olgun Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açım konuşmasında, insanın ortamında bulunduğu doğaya müdahale ederek, hars ve medeniyet kurabilen yegane erinç olduğunu belirterek, insanın henüz bol ayrımsız dünya için bitimsiz tıpkı teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Seçme çağ alışta yenileniyor tutmak gibi bilim, kültür ve teknolojik gelişmelerin birlikte nefes alıp verdiğini anlatım eden Öztürk, “Günümüzde merkezi tıpkı fehva yerine inovasyon terimiyle tabir edilen bu proses vukuf ve teknoloji üretme, adam yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü endüstri devrimi olarak adlandırılan zarfında bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon kendisine ortaya çıkıyor.” diyerek konuştu.

Öztürk, çağın düşünüm yörüngesinin etrafında inovasyon, müracaat, AR-GE, adım, dizayn, sürdürülebilirlik, yapay zeka, sayısal ekin, robotlar, arttırılmış temel, fikirli sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık da serencam yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve ülke bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Icra Vekili Varank’ı görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “İki dönem süresince gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara çevirgeç olmasını, hedeflenen bilgelik ve sınama aktarımının gerçekleşmesini, tekmil katılımcılarımızın bundan bolca yarar görmesini dilek ederim.” dedi.

Bu arada, Yeryüzü Portföy ve Değiş Tokuş İstanbul ana sponsorluğunda, KartalDernek yoluyla planlı “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Konuşma Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Zaman girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve feza sanayisinden defans sanayisine büyüklüğünde ele alınacak paneller, erte dahi devam edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önceki hamle dersleri ve yarışmalarla katılımcılara ferah bir birikim yaşatması bekleniyor.

Share: