Salomon Kapadokya Ultra-Trail Koşusu’na 2 bin 224 sporcu katılacak

Salomon Kapadokya Ultra-Trail Koşusu, 74 ülkeden 2 bin 224 sporcunun katılımıyla Nevşehir’birlikte gerçekleştirilecek.

Argeus Travel & Events tarafından düzenlenen ve Salomon’un sima sponsorluğunda bu yıl 9’uncusu düzenlenecek etkinliğe, Cahillik ve Spor Bakanlığı, Nevşehir Valiliği, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı bindi veriyor.

Nevşehir’bile 15-16 Ekim’üstelik yapılacak etkinlikte koşucular, bölgedeki bazen meydan ve patikaları içeren 38, 63 ve 119 kilometrelik üç parkurda yarışacak.

Ürgüp Kaymakamı Cüneyt Caner, Ürgüp Belediyesi Divan Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında, Kapadokya’nın sıra, hars ve huy turizminin yanı sıra spor turizmiyle dahi ehemmiyet kazandığını belirterek, arsıulusal kapsamda yapılan faaliyetlerin bölgeye müspet katkılar sunduğunu söyledi.

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk dahi yarışmanın kelle ve final çizgisinin Ürgüp’te olmasına rağmen, oluşturulan parkurun Kapadokya’nın degaje coğrafyasını kapsadığını, bunun birlikte tanıtıma katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Etkinliğin organizatörü Okumuş Ayhan Güney ise 2014 yılında 180 sporcunun katılımıyla başlattıkları yarışmanın binlerce sporcunun heyecanla takip ettiği mehabetli benzeri etkinliğe dönüştüğünü vurguladı.

Koşunun, Türkiye’deki yer aşkın ecnebi sporcunun katılım sağladığı spor organizasyonu olduğuna dikkati çekici Cenup, şöyle konuştu:

“Lüzumlu hesaplı adına lazım lansman ve sosyolojik kendisine bölgeyi geliştiren çokça adamakıllı bire bir kodifikasyon. Hoppadak profesyonel değil, amatörler birlikte vadi alabildiği üzere haddinden fazla katılımlı oluyor. Aslında yaptığımız şey biraz de spor turizmi. Konaklama tesislerinde 2 binden fazla göz bu düzenleme amacıyla ayrılıyor. Toprak turizmi açısından dahi derece verdiğimiz ayrımsız aktiflik. Yarışma üzere kayıtlar geri bakımından kapandı. 74 ülkeden 2 bin 224 kayıtlı sporcu başvurdu. Sabık yıllara bakarak sayıda az buçuk azalma var. Bunun birçok sebebi var. Bunlardan birisi Rusya ile Ukrayna arasındaki iş. Şu anda turizm Türkiye’dahi çok güç, hiçbir uçakta sporcular düzlük bulamıyor. Turizmin canlanmasıyla otel fiyatlarının artması ise Türk sporcular üzere Kapadokya’ya seyahati az buçuk zorlaştırdı.”

Güney, Kovid-19 ile savaş sürecinde fedakarca fariza işleyen keyif çalışanlarının birlikte etkinliğe ortaklık sağlayacağını, bu kapsamda 106 esenlik personelinden müracaat aldıklarını sözlerine ekledi.

Share: