Samsun ve Kastamonu’da ekol çevrelerinde teftiş yapıldı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Samsun ve Kastamonu’da “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Müteveccih Ekol Çevreleri Denetim Uygulaması” yapıldı.

Beş periyot boyunca sürecek ekol çevrelerinin denetimi üzere Samsun’da, İl Itimat Müdürlüğü Güvenlik Yazıhane, Yavru Ofis, Uyuşturucu Suçlarla Mücadele Idarehane, Terörle Uğraş Büro (TEMA), Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Mücadele (ÇIFTLIK) birimlerinden karma ayrımsız kol fariza aldı.

Tüm ilkokul, ortaokul, lise ve mektepli yurtlarının andıran çevresinde yabansı şahıslara ve bu yerlerin yakınındaki park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve esrar mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, kahvehaneler, genel ağ ve elektronik baziçe salonları kadar bölüt meydanda yerlerde denetimler yapılacak.

Yeni yetişek-öğretim yılının geçmiş günü, İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi üstünde yapılan uygulamalarda ekipler aynı internet kafeye girerek Genel Bilgelik Cem (GBT) sorgusu yaptı. Ekipler, internet kafede oyun oynayan 14 yaşındaki B.A’nın ailesini telefonla arayarak öğrencinin okulda olup olmaması gerektiğini sordu. Ailesinin okulda olması gerektiğini söylemesi üstüne Yavru Idarehane Müdürlüğü ekipleri B.A’yı ailesine geçmek üzere götürdü.

Öte yandan ekipler İstiklal Caddesi üzerinde kafe, aşçı, alkol ve duman mamulleri satışı yapılan yerlerde fal yaptı, vatandaşlara vukuf verdi.

Kastamonu

Yeni terbiye-talim yılının önce gününde Kastamonu İl Jandarma Komutanlığına sınırlı gidiş geliş uyanık ekipleri eliyle meslek servis açacak ve şoförlerine müteveccih denetimler gerçekleştirildi.

Denetimlerde, “Taşıma Aracılığıyla Eğitime Ulaşım Yönetmeliği” ile “Ekol Servis Araçları Yönetmeliği” mucibince, meslek servis şoförlerinde ve araçlarında bulunması müstelzim belgeler, dur lambasının yanıp yanmadığı ile uyulması müstelzim kavait ile öğrencilere emniyet kemerinin önemi anlatılarak bilgilendirme yapıldı.Share: