Sarıkamış’ın sobaları bu şita Doğu’yu ısıtacak

Türkiye’da kışın kaba ve tafsilatlı geçtiği yerleşim yerlerinden Kars’ın Sarıkamış ilçesinde üretilen sobalar, Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’nin soba ihtiyacının şanlı tıpkısı bölümünü karşılıyor.

Sarıkamış Âdeta Uran Sitesi’ndeki 5 imalathanede 10 ay süreyle 50 işçinin ürettiği tahminî 100 bin sac soba, Kars, Ardahan, Veca, Iğdır, Erzurum, Bitlis, Muş ve Van’da satışa sunuluyor.

Odun, kömür ve basma yakılabilen kovalı, değişik 10 ebat ve tipteki sobaların fiyatı 300 ila 600 teklik ortada değişiyor.

İmalathane sahibi Burak Yılmayan, AA muhabirine, Sarıkamış’ın, Maşrık Rum Bölgesi’nde soba imalatının merkezi haline geldiğini söyledi.

Yılmayan, şita şartlarına akla yatkın, herkesin kullanabileceği, kaliteli ve seçkin bütçeye akıllıca sobalar ürettiklerini rapor ederek, “Soba imalatı çok himmet talip tıpkı iştir. Saclar kesilip, preslenip montajı yapıldıktan sonradan soba haline geliyor. Kontrolü yapılıp boyandıktan sonraları dağıtıma başlanıyor.” dedi.

Bu mevsim da bölgenin soba ihtiyacının Sarıkamış’tan karşılanacağını anlatan Yılmaz, “Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Balkı, Bitlis, Muş, Van üzere çoğu ilimize bakım etmeye çalışıyoruz. Bu meslek ata, baba mesleği, ego da yürütmeye çalışıyorum. Herhangi Bir bütçeye uygun sobalarımız var. Ebatlarına göre sobalarımız 300-600 teklik beyninde satışa sunuluyor. gaz fiyatlarında artma sobaya talebi yüzdelik 25 oranında artırdı. Tığ da müşterilerimize gür bakım verebilmek üzere elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

İşçilerden Mülk Nasip da soba imalatında 14 yıldır çalıştığını dile getirerek, “İşimi severek yapıyorum. Bölgenin soba ihtiyacını karşılıyoruz. Şu anda tıpkısı hafta zarfında imalatını yaptığımız sobalarımızın boya işlemini yapıyoruz. Arkası Sıra kamyonlara yüklenen sobaların dağıtımı yapılacak.” ifadesini kullandı.

Epey Sanayi Sitesi Başkanı Turan Volkan ise Sarıkamış’ta soba imalatının sektör haline geldiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda serbest Gün Doğusu’ya değil, ülkenin değme tarafına hitap edecek degaje şümullü üretim yapılacak.” dedi.

Share: