ŞARKI KARADENİZ’DE YAYLALAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

MAŞRIK Karadeniz’in efdal rakımlı yaylalarında mevsimin önceki eş yağdı. Trabzon’da kar yağışı zımnında yayladaki yeşil alanlarda ve evlerin çatılarında mufassal kar örtüsü oluştu. Rize’birlikte dönem batımını tutulmak üzere Kavrun Yaylası’na çıkanlar ise kar sürpriziyle karşılaştı.

Gün Doğusu Karadeniz’bile sonbaharla gelişigüzel gelgel sıcaklıkları azaldı. Bölgede hareketli olan yağmurla birlikte erdemli kesimli yaylalara güzeşte akşam saatlerinde kar yağdı. Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Taşlı Yaylası, Maçka ilçesine vabeste Arnastal Yaylası ve Kadırga Yaylası’nda mevsimin geçmiş kar yağışı hareketli oldu. Yaylalarda kanı yağdığını görenler, el telefonu kameralarıyla bu anları görüntüledi.

Rize’da Kaçkar Dağları’ndaki Kavrun Yaylası’na periyot batımını izlemek amacıyla yola çıkanlar, kar yağışıyla karşılaştı. Araçlarıyla karla kaplı yolda ilerleyici gruptakiler, koyuverme verdikleri bölgede beyaz örtü üzerine yazı yazıp fotoğraf çekti.

Bayburt genelinde üstelik güzeşte hareketli olan antipatik albeni yerini kar yağışına bıraktı. Aydıntepe ilçesine merbut Dumlu, Kavlatani Günbuldu köyleri ile 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı zirvesi ve bölgedeki yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.

Share: