Seçer: “Sunu büyük yatırım, vatandaşların yüzlerinde gördüğüm bahtiyarlık”

Sazak Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent dinamikleriyle bu arada Mersin’e nitelikli bakım arz etmek adına ‘Kente Sözümüz Var’ başlığıyla hayata geçirdiği ‘Sivil Cemiyet Buluşmaları’nı sürdürüyor. Seçer, bu çerçevede kentte aktif fariza yürüten çığır odalarının başkan ve yöneticileriyle bire bir araya geldi.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Işporta Sarayında gerçekleştirilen toplantıda katılımcılar, teklif ve taleplerini dile getirdi. Mersin Ağacı’dahi bulunan sivil cemiyet kuruluşları ile bire bir araya gelmelerinin site yönetimine müspet katkıları olduğunu belirten Başbuğ Seçer, “Farklı kesimlerden kurumlarla bu arada yaptığımız bu toplantıların site yönetiminde da haddinden fazla kocaman katkılar yaptığını görüyoruz ve bu toplantıları sürdürmekte kararlıyız” dedi.

Bu buluşmanın bitmeme edeceğini vurgulayan Seçer, meslek odalarına konuk oluşmak isteğini da dile getirdi. Kentin ihtiyaçlarını bastırmak için kâin şartları yeryüzü bol şekilde kullandıklarını dile getiren Seçer, bu süreçte mevki ve dünya gündemini meşgul fail gelişmeler yaşandığını belirtti. Seçer, “Belediye Başkanı namına bu süreçle ilgilendiren, ‘Bunu böyle yapmasaydık gür olurdu’ diyeceğim çalışmamız olduğunu söyleyemem. Umumi anlamda yaptığımız çalışmaların, uygulamaya koyduğumuz projelerin vurdumduymaz dönüşümünün olumlu olması, bizi da bire bir sonraki yapacağımız çalışmalara yönelik motive ettiğini söyleyebilirim. Bu yönetim, hem kentin sosyo-hesaplı sorunlarını çözecek hem yapısal sorunlarına engelleme edecek hem kentin gelişmesini sağlayacak bir nice konuda heybetli çalışmaların altına imza attı” diyerek konuştu.

Uray hizmetlerinin yeterli finans ve yeterli kayırıcı kaynağı ile sürdürülebilir olduğunun altını çizen Seçer, Sazak Büyükşehir Belediyesinde göreve geldikleri gün itibariyle her ikisinde bile düğümlü aynı süreç yaşadıklarını aktardı. Seçer, benzeri taraftan borç erittiklerini amma yatırımların dahi cevvaliyet kesmediğini belirterek, “Görevde olduğumuz 3 yıl 9 ayda gelen kaynakların 280 milyon doları borca gitti. Yani benim 2022 yılı dirimsel bütçemin de ulaşamadığı aynı rakamdır bu. 2022 yılı Büyükşehir Belediyesi sağlık bütçem 5.2 milyar lira ve bu 3 yıl 9 ayda ödediğiniz para 1 almanak sağlık bütçenize kayırıcı” şeklinde konuştu.

Seçer, MESKİ bile üstelik tablonun değişmediğini, ayrımsız yandan namus borcu öderken tıpkı yandan bile proje ve hizmetlerine bitmeme ettiklerini vurguladı. Mersin’in şu anda baran suyu üstüne, hâkim üzerine imdi riskinin sonuç kademe azaldığını de anlatan Seçer, “Bakir yönetime geldiğim 2019, 2020 yılı başı yağmurların kentte oluşturduğu tahribatları da ayn önüne alırsanız buyurmak ki düz üstünde olduğu büyüklüğünde düz altına dahi yatırım yapmışız. Doğrusu bu koşullarda iyi bir hareket yapıldı” ifadelerini kullandı.

“Kentin huzuru bizim üzere gelişigüzel şeyden kebir”

Maddi yatırımların yanında manevi yatırımlarda birlikte mehabetli hizmetler ortaya koyduklarını vurgulayan Seçer, “Karşılaştığım yurttaşların de yüzlerinde bahtiyarlık, ayrıntı, çekinmek, bağlılaşım görüyorum. Gerçekte kente yapılan bildirme büyük yatırımın bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ankara siyasetini bilici aynı belediye reisi kendisine, Sazak’da huzuru bilgili kılmayı önceleyen çalışmalara iri ehemmiyet verdiklerini söyleyen Seçer, “Mersinliler şundan tehlikesiz olanaklı. Gelişigüzel şeyden öne koyduğum Mersin’in huzuruna iptal getirmemektir ve bunun üretim edilmesini sağlamaktır. Zira kentin huzuru bizim için seçme şeyden önemlidir” diye niteleyerek konuştu.

Seçer, çığır bakış başbuğ ve yöneticilerinden mevrut düşünüm ve önerileri dinlemesinin ardından bile değerlendirmelerde bulundu. Yenilenebilir enerji konusuna özen çeken Seçer, MESKİ’üstelik bu konuda Ar-Ge birimi kurduklarını anlattı. Seçer, belediyenin yenilenebilir ve sıra enerjisinden intifa miktarının temas geçen dönme arttığının altını çizdi. İmar planları için konuşan Seçer, Meclis’teki sunma düğümlü tartışmaların bu konuda yaşandığını hatırlattı. İmar süreçlerinin kamuoyuna ve ilgililerine çıplak, belirgin aynı şekilde yürütüldüğünü söyleyen Seçer, Büyükşehir Belediyesi yönetiminin bu hakkının verilmesi gerektiğine inandığını söyledi. Seçer, “Meclis’te bu kadar ortamın gerildiği, Başkan’ın bu kadar aleni şekilde halkla bazı gerçekleri paylaştığı tek görülmemiştir. Ego bunu yapıyorum. Çünkü kaygım fikir değil, akla yatkın amal yaptığıma inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Beyinli Site Uygulamaları” çerçevesinde mevrut benzeri soru üstüne birlikte bu konuda ayrıntılı çalışmaların hayata geçirdiklerini dile getiren Seçer, Teksin Mersin Ağacı uygulamasını örnek yerine verdi. Uygulamaya haftada averaj 22 bin vatandaşın düşünce bıraktığını ve bu mesajların 13 bine yakınının tilmiz dönüştüğünü açıklayan Seçer, “Daha geçmiş da söylemiştim, TEKSİN benim arz büyük yardımcım. Bu uygulamanın kullanımın yaygınlaştırılması üzere sohbetlerinizde lütfen tercih edilmesini önerin” dedi. – MERSİN

Share: