Şehit torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

Martir torunları, dedeleriyle Tembel’da buluştu

ANKARA – İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan gelen yüzlerce Giresunlu, Sakarya Düz Muharebesinde 42. Gönüllü Giresun Alay komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve yanı sıra martir olan dedelerini kabri başında dualarla andı. Ülkenin ayrımlı yerlerinden gelen Giresunlular şehit dedelerinin bulunduğu Tembel’da buluştu. Milli Mücadelede Akıbet Kale olan Tembel eğer geçilseydi antagonist orduları başkenti ele geçirecekti. Bu savaşta fahri kendisine alayında bulunan askerlerle Haymanaya mevrut Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan kabil kahramanlar yardımıyla antagonist saldırısı mankafa püskürtüldü.

Martir Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinde planlı anma programına, Tembel Kaymakamı Muhammed Yavuz, AK fırka Ankara Milletvekili Emrullah İşler, milletvekilleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ile Giresunlular ve Haymanalı vatandaşlar katıldı.

Naaşının yeri Doksan dört sene sonraları tayin edilen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan anısına geçtiğimiz sene açılan şehitlikte planlı programda önsezi meşbu anlar yaşandı. Yâd Programı yapılan tören düzeni konuşmalarının peşi sıra şehitlerimiz üzere Kur’an-ı Ahi Tilaveti, dualar ve müfit yemeği ile son buldu.

Daha bilahare protokolün Çaldağ Müzesi gezisi gerçekleşti. Müzede Sakarya Kayran Muharebesini adeta baştan hissettiren görüntüler bulunmakta. Cidal döneminden küsurat mermiler ve silahların yanı sıra değişik simülasyonlarla savaşın baştan canlandırıldığı görüntüler bulunan müze, Giresun’dan ve yurdun ciharıyek yanından gelen misafirler tarafından izlendi.Share: