Şeker hastalarına ‘yaş kekik’ tavsiyesi

– Şeker Hastalığı hastalarına ‘yaş kekik’ tavsiyesi

Esnaf Edibe Özkaya: “Gözyaşı kekik, göden ağrılarına ve şeker hastalarına çokça yararlı”

KAYSERİ – Sun Fuarcılık eliyle planlı Kayseri Dernekevi Ürünler Fuarı’na Hatay’dan mevrut Edibe Özkaya, tamamen katıksız namına ürettikleri yaş kekiğin göden ağrılarına ve şeker hastalığı hastalarına çok faydalı olduğunu söyledi.

Kekiklerin dağdan toplandıktan sonra hazırlandığını ve 10 günlük hazırlanma sürecinin arkası sıra tüketildiğini belirten Edibe Özkaya, “Tığ Hatay’dan geliyoruz. Buradaki ürünümüzde Hatay keder kekiği dağdan toplanıyor. Natürel üründür ağız ağıza. Biz bunları topladıktan sonra temizliyoruz, yıkıyoruz ve kurutuyoruz. Daha sonraları kavanoza basıyoruz. Konusunda zeytinyağı, sitrik asit ve sodyum klorür ekliyoruz. Bunları 10 ahit bekletiyoruz. 10 dönüş bilahare tüketmeye başlıyoruz. Açıldıktan sonradan dolapta saklanması gerekiyor, dolapta saklanmazsa bozulur. Sadık kaldığı sürece da tek öz olmaz” dedi.

Özkaya, gözyaşı kekiğin alelhusus mide ağrılarına ve şeker hastalarına çok hayır olduğunu söyleyerek, “Yemeklerde, böreklerde, zeytinin üstünde kullanılabilir. Gözyaşı kekiğin antrparantez göden ağrısına ve şeker hastalarına çok faydası var. Ürünlerimizin hepsi köyden geliyor ve mıhlı. Halk yapımı doğal ürünler bunlar. Bizler de Hatay’ın katıksız ürünlerini buraya tanıtmaya geldik. Bütün vatandaşlarımızı buraya ürünleri görmeye bekliyoruz” dedi.

Share: