Selde canını hiçe saydı, hayvanlarını boğulmaktan böyle kurtardı

Kastamonu’bile aynı vatandaş, ızdırap bora yağmur sonrasında canını hiçe farzımuhal kulübede yatık artan köpeği ve tavuklarını kurtardı. Vatandaşın aracını bırakıp hayvanlarını başat sularından kurtardığı anlar ise saniye saniye el telefonu kamerasına yansıdı.

Kastamonu’bile 3 Eylül tarihinde diyar merkezinde etken olan biberli boğanak yağmur cihetiyle 400’den aşkın bodrum ve antre katlarda kâin gelişim yeri, familya, mecbur park ve depoları dominant suları bastı. Yaşanan hâkim sonrasında Kastamonu Belediyesi ekipleri, aynı yandan sililik çalışmalarını sürdürürken sair yandan üstelik hasar gören yerlerde tamirat çalışmalarını devam ettiriyor.

Hayvanlarını kurtarabilmek üzere canını hiçe saydı

Yaşanan hâkim sırasında canını hiçe farzımuhal bunalmak amacıyla olan kapik ve tavukları kurtaran mütekait hoca Baha Can ise nazik takdir topladı. İnönü Mahallesi’nde diri Duygusal, kulübede bunalmak için olan köpek ve tavuklarını görünce suya atladı. Baha Fert, kulübede boğulmak için olan av köpeği, tavuk ve civcivleri kucağına alarak apartmana taşıdı. O sırada çökertme telefonuna çekilen görüntülerde, Baha Can’ı apartmanın penceresinden izleyen vatandaşlar, “Canını birlikte hiçe sayıyorsun” diyerek ansız dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Baha Duygusal’ın yağmur sırasında sele maruz kalan aracı ise beis gördü.

” Bozkurt’taki vaka aklıma geldi amma ego hiç doğaç suya atladım ve hayvanlarımı kurtardım”

Kuşburnu topladıkları tam yağışa yakalandıklarını belirten zor sarıklı Baha Duygusal, “Damatlarım ve kızlarımla birlikte ormanlık alana kuşburnu toplamaya gittik. Baktık hava kararmaya başladı, siyah benzeri nakız aldı. Dedim kim kuşburnu kalsın tığ canımızı kurtaralım. Acilen anahtar ile yola çıktık ve uzlaştırıcı birlikte garaja çektik. bu arada meşbu ile gelişigüzel baran başladı. adım adım bu tanıdık alana makul sular yükselmeye başladı. Tabii kim benim burada köpeğim ve tavuklarım var, civcivlerim var. Ben, 40-50 yıldır efsanevi beslerim, az buçuk da merakım var. Camdan bakıyorum, biraz içime imtina etmek düşmeye başladı. Çünkü kümese akilane dominant suları yaklaşmaya başladı. beraber mukavemet duvarı delindi ve çaydan dominant suları bu görülen alana akla yatkın akmaya başladı. Bozkurt’taki hadise aklıma geldi, âdem aracını kurtarmaya gidiyor ve beraber kendisini üstelik baskın alıp götürüyor. Benim bu anlar gözümün önüne geldi amma benden onlardan bire bir tanesi olayım dedim, hiç düşünmedim. Çünkü yeğin suları haddinden fazla yükseldi. Aşağıya indiğimde apartmandan bağırıyorlardı. Hocayı dominant götürecek, hocaya erbap olun diyorlardı sonsuz apartmandan. Ben bile halk salladım, onlar da beni boğuluyor zannetmişler. Hâkim suları göğsümü geçti, su bastı. Yürümekte artık engel çekiyordum. Beni sel suları sürüklemeye başladı, kenara akıllıcasına atıyordu. Zira çayın kenarında bulunan mukavemet duvarından gelen akarsu haddinden fazla incitici akıyordu. Sürünerek geldim. Geçmiş köpeğimi kurtardım, zincirini çıkardım ve köprüye akıllıcasına salıverdim. Bilahare civcivleri ve tavukları kucağıma alarak kurtardım. Gene hariç çıkıp baktığımda köprü üzerinde olan köpeğim, baktım kendini kenara atacaktı. evet çaya atlayacak evet bile suya atlayacaktı, sonra boğulup gidecekti. Tekrar apartmandan indim ve köpeği kucağıma alıp eve götürdüm. Ego burada ölümü filan tek düşünmedim. Onlar bize Allah’ın emanetleri, biz Allah’a emanetiz, onlar da bize can” dedi.

“Onları yetirmek amacıyla tek şey irtical suya atladım”

Apartmanın camından baktığı sırada yeğin sularının yükselmeye başladığını ifade eden Fert, “Hiçbir şey doğaç suya atladım. Baskın suları göğsüme kadar yükseldi. Sular yükseldikçe feryatları duymaya başladım. Kulübeye geldiğim zaman köpeğim bala kabilinden ağlıyordu. Öyle ayrımsız hıçkırarak ağlıyordu ki bala kabil ağlıyordu. Yüreğim parçalandı. Tasmasını hastalık sıyırdım, tasmasını açtığımda köpeğim boğazındaydı yeğin suları. Gözleri filan köpeğin irileşmişti. Allah’a şükürler olsun bin sefer, bana atılganlık verdi rabbim, boğulmaktan kurtardım hayvanlarımı” diye niteleyerek konuştu. – KASTAMONUShare: