Selde canını hiçe saydı, hayvanlarını boğulmaktan böyle kurtardı

Kastamonu’dahi aynı vatandaş, biberli boğanak yağmur sonrasında canını hiçe sayarak kulübede çevrili mütezayit köpeği ve tavuklarını kurtardı. Vatandaşın aracını bırakıp hayvanlarını yeğin sularından kurtardığı anlar ise saniye saniye el telefonu kamerasına yansıdı.

Kastamonu’birlikte 3 Ilkgüz tarihinde devlet merkezinde etken olan kötü boğanak yağış cihetiyle 400’den çok bodrum ve antre katlarda bulunan gelişim yeri, aile, sadık park yeri ve depoları başat suları bastı. Yaşanan sel sonrasında Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkı yandan arılık çalışmalarını sürdürürken başka yandan üstelik hasar gören yerlerde tamir çalışmalarını bitmeme ettiriyor.

Hayvanlarını kurtarabilmek amacıyla canını hiçe saydı

Yaşanan hâkim sırasında canını hiçe sayarak bunalmak için olan köpek ve tavukları kurtaran mütekait öğretmen Baha Duygusal ise büyük takdir topladı. İnönü Mahallesi’nde hayatiyetli Fert, kulübede bunalmak için olan köpek ve tavuklarını görünce suya atladı. Baha Fert, kulübede bunalmak amacıyla olan av köpeği, tavuk ve civcivleri kucağına alarak apartmana taşıdı. O tam çökertme telefonuna çekilen görüntülerde, Baha Can’ı apartmanın penceresinden izleyen vatandaşlar, “Canını üstelik hiçe sayıyorsun” diye niteleyerek hoşgörüsüz dönmesi üzere inandırma etmeye çalıştı. Baha Fert’ın yağmur sırasında sere maruz kalan uzlaştırıcı ise engel gördü.

” Bozkurt’taki fenomen aklıma geldi ama ben hiç irtical suya atladım ve hayvanlarımı kurtardım”

Kuşburnu topladıkları tam yağışa yakalandıklarını belirten zor sarıklı Baha Duygusal, “Damatlarım ve kızlarımla alay malay ormanlık alana kuşburnu toplamaya gittik. Baktık albeni kararmaya başladı, yağız tıpkısı hal aldı. Dedim ki kuşburnu kalsın tığ canımızı kurtaralım. Acilen açacak ile yola çıktık ve uzlaştırıcı birlikte garaja çektik. beraber dolu ile birlikte yağmur başladı. adım adım bu tanıdık alana akla yatkın sular yükselmeye başladı. Tabii kim benim burada köpeğim ve tavuklarım var, civcivlerim var. Ben, 40-50 yıldır hayvan beslerim, az buçuk bile merakım var. Camdan bakıyorum, biraz içime kaçınmak düşmeye başladı. Zira kümese doğru yeğin suları yaklaşmaya başladı. bu arada dayanma duvarı delindi ve çaydan başat suları bu tanıdık alana doğru akmaya başladı. Bozkurt’taki vaka aklıma geldi, insan aracını kurtarmaya gidiyor ve bu arada kendisini dahi hâkim alıp götürüyor. Benim bu anlar gözümün önüne geldi amma benden onlardan tıpkısı tanesi olayım dedim, hiç düşünmedim. Çünkü dominant suları çok yükseldi. Aşağıya indiğimde apartmandan bağırıyorlardı. Hocayı dominant götürecek, hocaya topluluk olun diyorlardı sürekli apartmandan. Ego bile el salladım, onlar da beni boğuluyor zannetmişler. Dominant suları göğsümü geçti, su bastı. Yürümekte imdi pürüz çekiyordum. Beni dominant suları sürüklemeye başladı, kenara akıllıcasına atıyordu. Zira çayın kenarında kâin metanet duvarından gelen su haddinden fazla kırıcı akıyordu. Sürünerek geldim. Önceki köpeğimi kurtardım, zincirini çıkardım ve köprüye makul salıverdim. Sonra civcivleri ve tavukları kucağıma alarak kurtardım. Gene dışarı çıkıp baktığımda köprü üstünde olan köpeğim, baktım kendini kenara atacaktı. ya çaya atlayacak evet üstelik suya atlayacaktı, sonradan boğulup gidecekti. Gine apartmandan indim ve köpeği kucağıma alıp eve götürdüm. Ego burada ölümü falanca hiç düşünmedim. Onlar bize Allah’ın emanetleri, tığ Allah’a emanetiz, onlar bile bize gönül” dedi.

“Onları yetişmek üzere tek öz doğaç suya atladım”

Apartmanın camından baktığı sırada başat sularının yükselmeye başladığını ifade fail Fert, “Hiçbir öz irtical suya atladım. Dominant suları göğsüme büyüklüğünde yükseldi. Sular yükseldikçe feryatları duymaya başladım. Kulübeye geldiğim zaman köpeğim bala gibi ağlıyordu. Anca bir hıçkırarak ağlıyordu kim bala kadar ağlıyordu. Yüreğim parçalandı. Tasmasını çor sıyırdım, tasmasını açtığımda köpeğim boğazındaydı yeğin suları. Gözleri falanca köpeğin irileşmişti. Allah’a şükürler olsun bin yol, bana atılganlık verdi rabbim, boğulmaktan kurtardım hayvanlarımı” diye niteleyerek konuştu. – KASTAMONU

Share: