Şenol Ruz: “Beşiktaş tribünlerinin sevgisini tarif edemem”

– Şenol Ruz: “Beşiktaş tribünlerinin sevgisini tanım edemem”

Beşiktaş Maharet Direktörü Şenol Ruz:

“Beşiktaş’taki başarıların üzerine geçmek istiyoruz”

İSTANBUL – Brand Week İstanbul’da dil cambazı kendisine düzlük alan Beşiktaş Ustalık Direktörü Şenol Zaman, siyah-beyazlı tribünlerin kendisine olan sevgisinden çevre bahtiyar olduğunu tabir ederken, yaşadıkları başarıların konusunda çıkmak istediklerini rapor etti.

Brand Week İstanbul’birlikte ‘Spor Kültürünü Resetlemek’ konferansında konferansçı olarak kayran düzlük Beşiktaş Beceri Direktörü Şenol Zaman, sözlerine vefatının 84. yılında Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü anarak başladı. Gösterdiği defa, saçtığı çırağ, gençliğe verdiği seziş adına Atatürk’e minnetlerimizi sunuyoruz” diyen Gün, “Biz birlikte henüz bol bir Türkiye üzere çokça çalışmalıyız. Konumuz ayak topu. Spor ve laf, dünyanın balaban iki olgusu. En fena hâlde eş değerimiz ve keyif olgumuzdur. Günümüzde sınai tıpkısı genişlik olduğu üzere değişim bile var. Bugün yıpranmamış dünya düzeni ve spor anlayışında o büyüklüğünde haddinden fazla husus değişti kim, bu değişime göl ayağı uydurmazsanız, ayakta duramazsınız. Geçmişle yaşayamazsınız, geleceği düşünüp ağrı süresince olamazsınız. Amma esbak de var gelecek bile var. Yokluktan, zorluktan çıkarken hepimiz savaşıyoruz. Terbiye görmeyen benzeri kaleci olarak, hasbelkader büyüyorduk. Hücumda oynuyordum, kaleye geçtim, sonraları antrenör oldum amma tek yetişek görmedim. Amma o yoklukta, o eksiklikte, ‘neden henüz gani yapmıyor’ diyerek suçlandık” dedi.

“Bu âdem nereye gitsin?”

Milli takımdaki görevinden infirak süreci üzerine konuşarak bitmeme eden Gündüz, ” Uluslar Ligi’ne başladığımızda izleyici yoktu pandemiden periferi. Bilahare Avrupa Şampiyonası başladı ve açıldı. Pandemi bütün dünyayı çok etkiledi ve etkileri sürüyor. Bir Nice pres kapandı. Avrupa Şampiyonası’na katılmayı türe ettikten bilahare, haziranda başlayan ve eylülde biten finaller, ardından üstelik Dünya Kupası Elemeleri’nde ülkenin ne büyüklüğünde etkilendiğini gördük. O dönemde görevden ayrıldıktan sonradan insanlardan henüz uzakta kendimi dinlemeye çalıştım. İsminiz ve konumunuz etrafta haddinden fazla konuşuluyor. Trabzon’a gidince ‘Buraya ne geldi, kulüpte mi çalışmak istiyor’, İstanbul’a gelince ‘Hangi kulübe gelmek istiyor’ diyorlar. Bu koca nereye gitsin?” ifadelerini kullandı.

“Tümden yüzüme geldi, Allah’tan düşmedim”

Herkese seçme yerde iftiralar atıldığını belirten Şenol Zaman, “Bir maçta payanda yiyorsunuz, ‘artistlik yapıyorsun’ diyorlar. Akıbet maçta heyetiyle yüzüme geldi, ‘numara yapıyor’ diyorlar. Allah’tan düşmedim, yoksa daha neler söylenirdi. 15 yaşında benzeri olaya şahit oldum. Sonraları mahkemeye götürdüler beni, tanık oldum. Bilgili bana ‘Silah mıydı, tarak mıydı’ dedi. O kadar yüklülük oldu ki, en üst ‘Galiba taraktı’ dedim. Hususiyet esbak üstelik berbat, bugün üstelik berbat. Bugüne kadar bilcümle kendimi yenilemeye çalıştım. İmkansızlıklardan şikayet gitmek yerine kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Ben Beşiktaş’a ilk geldiğimde, oyuncularıma ‘Sizin bir çizginiz var, bu çizgide kalacaksak, burayı kapatıp gidelim’ dedim. Hikmet alışveriş işidir. Oyun kabil, kenardan ayrımsız aktör orta yaptığında vuran yoksa, tıpkısı anlamı yoktur. Bahçedeki ayrıcalı otlarını çoğaltmayın. Bunlar çoğalırsa, o bostan kirlenir. Milli takımda şu anda sponsorların gittiğini görüyorum ve üzülüyorum. Düşüncesiz çekilmeleri ferah tıpkısı şey değil. Sporun ekonomiye ihtiyacı var. Sponsora ihtiyaç var, bunun yönetilmesi ve bellik değerinin korunması gerekiyor. Başarıyla beraber değerli sponsorlar geldi ama şu anda ayrılıyorlar” açıklamasını yaptı.

“Sakat hocayı suçlamıyorum, genişlik tespiti yapıyorum”

A Milli Takım’dahi turnuvada gani gidilmediği dönemde benzeri uymazlık yapıldığını belirten Şenol Gündüz, “Sonuç yerine turnuvada ferah gitmediğimiz dönemde değişikliği saygıyla karşılarım. Kurallara sınırlanmış yaşamaya çalışırım. Federasyon bana tıpkısı görev verdi amma kötü sonuçlar geldiğinde, bunu başkasına mal etmeyi akla yatkın bulmam. Turnuvanın ortasındaydık, komutan bitmeme etmemi istedi amma tıpkısı ahit sonra ayrılmamızın akıllıcasına olduğunu söylediler. Ben bile ‘Takdir sizin’ dedim. Amma şunu söyleyeyim, bırakıp gitmedim. Hollanda maçında keder benzeri oyun ve kırıcı tıpkı serencam gelmişti, istifa edip etmeyeceğim soruldu. Bu takkadak sizin alacağınız bir değişmeyen değildir. Demin Beşiktaş’ta benzeri özdek oldu. Sarıklı gitti. Haddinden Fazla katkıları vardır kesin. Ego gâh şeyleri söyleyince ‘Sakat hocayı suçluyor’ diyorlar. Yararlı, ego takkadak buut tespiti yapıyorum. Hocanın muhakkak katkıları vardır, eksikleri de vardır. Bu nitelik bizim amacıyla dahi geçerli. Eski başarılar bahtiyarlık ve kurum verir ama geride kaldı. Bakir başarılar kabul etmek, bu duyguları taraftara keyiflendirmek gerekir. Buna müstahak bir lehtar var. Onların sevgisini hayatım boyunca unutmam. Güzelce amal yaptık evvelden. Temel majör olan ilgiyle bir sevgi oluşmasıydı. Kızanlar olsa dahi, ben Trabzonspor’un esas taşlarından birisiyim. Stadın ismi değişebilir, benim ismim bana yetiyor. İsmi ego koymadım. Trabzonsporlu olmaktan asla vazgeçmem ama Trabzon’de aldığım değerleri, Beşiktaş’ta hayata geçiren aynı insanım. Beşiktaş’ta ilişik, imtina etmek, başarılar var. Bunu kullanmak isteyecekti taraftarlar amma önce günden bütün tribünün desteğiyle, çölün suya kavuşması üzere tıpkı kalp hissettim. Haddinden Fazla teşekkür ediyorum. Sporda ülkemize bakım eden herkese karşı bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin ayrımsız hikayesi ve kahramanları var” dedi. Güneş, sözlerini “Topumun ortak değerleriyle oynamanın kimseye yararı namevcut. Bu oyunlara gelmeyelim. Burada yegâne başınıza yaşamıyorsunuz. İnsanlar da ayrımsız şekilde. Burada büyük olan insanı anlamak. Bunları baskıyla yapamazsınız. Elden kavgaya etmen olursunuz. Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Kalıcı Kalacaktır diyen Atatürk’ün amacında gideceğiz” diye niteleyerek bitirdi.

Share: