Serencam An | Bilecik’te rüşvetten tutuklanan Erdağı, adli kontrolle erkin

BİLECİK Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. Umumi Heyet Başkanı iken vergi alırken suçüstü yakalanıp tutuklanan Selçuk Erdağı ile görevden uzaklaştırılan Belediye Reisi Bonkör Atmaca’in yargılanmasına bitmeme edildi. Mevkuf maznun Erdağı, ikinci duruşmada adli taharri şartıyla tahliye edildi.

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Selçuk Erdağı’nın, yapı izin bedeli ve aksiyon takibi amacıyla başvuranlardan kazanç istediğinin tespiti üzerine, güzeşte 19 Ocak’ta Bilecik Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri eliyle ameliyat düzenlendi. Yaklaşık 200 bin dolar rüşvet alırken cürmümeşhut yakalanan Erdağı, atıf edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İçişleri Bakanlığı dahi alacak iddiaları nedeniyle üzerine hesaplı sormaca kapsamında Bilecik Şehremini Semih Mecnunca’i geçici olarak görevden uzaklaştırdı. Bilecik Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede görevden uzaklaştırılan Şehremini Selek Atmaca ile danışmanlığını da yaptığı öne sürülen Kayı A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Selçuk Erdağı’nın Bilecik’te yapılacak AVM inşaatının mir bedelinin belirlenmesi hususunda kazanç aldıkları iddiasıyla haklarında 4 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları temenni ediliyor.

DURUŞMA, 23 ARALIK’A ERTELENDİBugün yapılan, Bilecik Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmaya, ocak ayından bu yana mevkuf olan maznun Selçuk Erdağı ve görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Alicenap Delice ile avukatları katıldı. Duruşmada eski Belediye Başbuğ Yardımcısı Muharrem Dumansızoğlu, Belediye Divan Üyesi Bülent Kayaç ve sanık Selçuk Erdağı’nın sekreteri Gayrı Menekşe şahit adına dinlendi. Mahkeme heyeti, tanıkların peşi sıra, vakfedilmiş yargılanan Selçuk Erdağı üzerine, adli taharri üzere tahliye kararı verdi. Duruşma, 23 Aralık’a ertelendi.’TAHLİYE KARARI, BERAAT ETMEK DEĞİLDİR’Duruşmanın arkası sıra açıklamalarda kâin vergi maksut firmanın avukatı Öz Saygı Şeker Hastalığı, Erdağı’nın adli taharri kararıyla boşaltma edildiğini belirterek, “Dosya kapsamında deliller toplandığı amacıyla, bildiğiniz üzere burada toplanan deliller Selçuk Erdağı ve Verimli Şahin aleyhineydi. Türk yargısında şöyle benzeri molekül vardır, şayet benzeri süre haddine ulaşıldıysa tahliye edilmesi gayet normal. Türkiye’bile şu algıyı maatteessüf kıramıyoruz. Rastgele boşaltma, aklanma geçmek değildir. Burada olan boşaltma edilmesiydi hemen. Ancak bu ne Koçak Delicesine’in, ne de Selçuk Erdağı’nın göreve iadesi anlamında aynı karardır. Önem süreci devam ediyor. Göreve iade üzerine değişmeyen verecek olan İçişleri Bakanlığı’dır. Bu hususta ayrımsız bilgimiz şu dakika yok” dedi.

Share: